Únor 2019

Císařovna Sisi a její milovaná místa

20. února 2019 v 12:00 | Jana K |  Knihy o císařovně Alžbětě
Autor: Katrin Unterreiner
Nakladatelství: Víkend
Rok vydání: 11/2016
Počet stran: 192

Kolik dávám bodů: 9/10

Z německého originálu "Sisi und das Salzkammergut," vydaného nakladatelstvím Styria regional in der Verlagsgruppe Styria GmbH & Co KG, Wien v roce 2013 přeložila Ivana Führmann-Vízdalová.


Anotace:
Ischl v Solné komoře, 16. srpna 1853. Dva dny před třiadvacátými narozeninami císař František Josef na odpoledním čaji s rodinou v Seeauerově domě spatří svou sestřenici Alžbětu zvanou Sisi. Všichni přítomní si okamžitě všimnou, že Franci má oči jen pro hezkou patnáctiletou dívku…
Před císařskou dvojicí, která k sobě našla cestu v Ischlu, leží téměř 46 společných let, ve kterých Solná komora pro Františka Josefa a Alžbětu znamená místo soukromého štěstí a návrat do intimního rodinného soukromí.

Katrin Unterreiner poprvé dokumentuje všechny aspekty Alžbětiných pobytů v Solné komoře; v pečlivé mozaice známých a neznámých pramenů se jí podařilo doplnit obraz života této mimořádné ženy o několik důležitých pohledů. Ukazuje Sisi jako šťastnou matku, která na Jainzenu, svém "kouzelném vrchu" nedaleko Ischlu, dá postavit boží muka pro dceru Marii Valérii a jako fanatickou sportovkyni, jež svými dlouhými a obtížnými túrami v horách přivádí k zoufalství svůj doprovod - jako ženu kolísající mezi nadšenou důvěrností a chladným odstupem a v setkání s přírodou nachází svoji podobu svobody…

O autorce:
Katrin Unterreiner studovala dějiny umění a historii na vídeňské univerzitě. Do roku 2007 byla vědeckou vedoucí expozice Císařské apartmány v Hofburgu a kurátorkou muzea císařovny Sisi. Pořádala výstavy a vydala četné publikace o vídeňském Hofburgu a kultuře všedního života vídeňského dvora.

Ukázka z knihy:


Moje hodnocení:
Po velmi dlouhé době se na našem trhu konečně objevila kniha o císařovně, snažící se ukázat něco nového, neokoukaného, zkrátka přijít s něčím, co jsme o císařovně ještě nečetli. Bývalé kurátorce muzea císařovny Sisi se to téměř podařilo a za tuto sympatickou knihu rozhodně zaslouží pochvalu.
Knížka je sice záležitostí na jeden či dva večery, na cca 180 stranách mnoho textu nenajdeme, přesto se v ní nachází množství nových a dosud nezveřejněných informací.
Ty ale přijdou na řadu až později, až po (alespoň pro mě) trochu nudné přední části knihy, která obsahuje už několikrát zpracovaná témata jako jsou zásnuby (i když chápu, že v knize o Ischlu tuto zásadní událost prostě opomenout nelze), šlo by je možná ale uchopit jinak, prakticky nic nového nepřináší, stejně jako informace o Alžbětině kultu těla, péči o krásu, vlasy atd.
Z tohoto pohledu je mnohem více zajímavá druhá polovina knihy, která se už plně věnuje císařovniným pobytům a neúnavným pěším pochodům po Solné komoře. Dosud nezpracované téma, nebo jen velmi okrajově v některých knihách je zde podáno velmi podrobně a čtivě, včetně informací o císařovniných horských průvodcích, různých příhod z výšlapů atp.
Taktéž mě velmi potěšila a zaujala poslední kapitola knihy, která je dílem historika Michaela Kurze. Jedná se o Alžbětiny procházky a horské túry v Solné komoře v letech 1887/1888, kterých podnikla hned několik, mnohdy v doprovodu své dcery arcivévodkyně Marie Valerie. Ty jsou popsány pohledem tří dobových tiskovin, konkrétně se jedná o Ischler Wochenblatt, Geuterův a Griebenův turistický průvodce.
Velkým plusem knihy je i nádherná a neokoukaná obrazová příloha, spousta fotografií a obrázků většinou z okolí Ischlu, taktéž horské průvodce, kteří císařovnu provázeli najdeme na fotografiích v knize. Dojem z obrazové přílohy trochu pokazí snímek hned v úvodu knihy - nejedná se o císařovnu, ale o její sestru Marii, stejně tak jeden z posledních snímků taktéž nezachycuje císařovnu, ale pro změnu její sestru Mathilde. Nevím, jak je možné, že se do knihy dostaly, jedná se o velmi známé fotografie císařovniných sester. Na tyto fotografie se můžete podívat u mé kolegyně Sisssi na blogu Alžběta-Sisi.
To je ale jen jedna z mála výtek ke knize, nic nemění na tom, že se jedná o velmi povedenou a ojedinělou publikaci, obsahující nové informace, což je poslední dobou vzácné a určitě by neměla chybět v knihovničce žádnému příznivci císařovny Alžběty.

Ještě poznámka na závěr. Český překlad názvu knihy "Sisi a její milovaná místa" je poněkud zavádějící. Když jsem knihu poprvé zahlédla myslela jsem, že se bude jednat o představení více míst, kde císařovna pobývala, jsou s ní spjaté či si je nějakým způsobem oblíbila např. Gödöllő, Merano, Korfu a palác Achilleion, Madeira, Švýcarsko,... Kniha se ale zabývá pouze Bad Ischlem a bezprostředním okolím, kde císařovna podnikala výšlapy. Pouze jedna kapitola je věnována lázním Gastein, kde císařovna také několikrát pobývala.