Leden 2019

Poslední habsburský císař Karel I. - Mýty a pravda

10. ledna 2019 v 12:00 | Jana K |  Knihy o posledním císaři Karlovi
Autor: Katrin Unterreiner
Nakladatelství: Víkend
Rok vydání: 7/2018
Počet stran: 200

Kolik dávám bodů: 5/10

Z německého originálu "Meinetwegen kann er gehen," vydaného nakladatelstvím Styria Buchverlage GmbH & Co KG, Wien v roce 2017 přeložila Ivana Führmann-Vízdalová.


Anotace:
Konec vlády Habsburků obklopují dodnes četné mýty, legendy a velmi rozšířené omyly. Rok 2018 je stým výročím založení České republiky a zároveň i konce šest set čtyřicet let trvajícího panování Habsburků. Je to zajisté i příležitost zabývat se těmi nejdůležitějšími otázkami a na základě historických skutečností i dosud nepublikovaných pramenů odhalovat legendy, vyvracet klišé a poznávat nejvýznamnější osoby oné doby novým pohledem. Jasně rozlišovat mýty a pravdu a osvětlovat konec jedné z nejmocnějších dynastií v Evropě.

Znalkyně rodu Habsburků Katrin Unterreiner hledá odpovědi na zajímavé napínavé otázky, dokumentuje události a zkoumá pravdivost populárních mýtů a legend.

• Byl Karel mírový císař?
• Jak se odehrávalo předání habsburských sídel?
• Kdo stál za sesazením Habsburků?
• Byl habsburský majetek vyvlastněn?
• Co se doopravdy stalo s habsburskými korunovačními klenoty?
• Zemřel Karel v chudobě, ve vlhkém, nuzném bytě na Madeiře?
• Jak žila Karlova rodina po jeho smrti?
• Co se stalo s potomky císaře Františka Josefa?
• Kde a z čeho žijí Habsburkové dnes?

O autorce:
Katrin Unterreiner studovala dějiny umění a historii na Vídeňské univerzitě (Mag. phil.). Do roku 2007 byla vědeckou vedoucí Císařských apartmánů ve vídeňském Hofburgu a kurátorkou Muzea císařovny Sisi. Připravovala četné výstavy a publikovala knihy o Hofburgu a kultuře všedního dne u vídeňského dvora.

Moje hodnocení:
Tak v prvé řadě musím říci, že Karel nepatří k mým oblíbeným Habsburkům, stejně tak jeho manželka "Italka" Zita von Bourbon-Parma, proto ani zde na blogu o posledním císařském páru nemám prakticky nic. Není mi sympatický svou nekonzistentní povahou, stejně tak bezmezným lpěním na trůnu a nesmyslnými pokusy o restauraci, které podnikl.
Takové chování ostře odsoudil trefným komentářem novinář a spisovatel Karl Kraus: "Jistě, monarcha se může po dobu své vlády chovat jako trotl, to neodporuje monarchistickému smýšlení. Když se však v době, kdy už není monarchou, projeví jako trotl, totiž způsobem, jakým by se chtěl opět monarchou stát, pak by člověk myslel, že i stoupenci monarchistického smýšlení mu musí upřít schopnost jím být."
Jelikož nepatří k mým oblíbencům tak je nasnadě, že tohle je vůbec první kniha, kterou jsem o posledním rakouském císaři četla. Chybí tudíž srovnání s jinými publikacemi. Kniha na mě ale působila spíš průměrným a jednostranným dojmem a myslím si, že o posledním císaři jsou k dostání lepší publikace.