Ve službách Konopišťského pána

16. prosince 2017 v 12:00 | Jana K |  Knihy o Franzi Ferdinandovi ďEste
Podtitul: Zaměstnancem nejen na zámku Konopiště v Čechách
Autor: Lukáš Pavlík
Nakladatelství: Posázaví o.p.s.
Rok vydání: první vyd. 2013, druhé vyd. 2014
Počet stran: 184

Kolik dávám bodů: 9/10


Anotace:
Publikaci vydala společnost Posázaví o.p.s. za podpory společnosti Eltsen a.s. - provozovatele muzeí motocyklů Konopiště a Netvořice, Pensionu Konopiště s.r.o. a týdeníku Jiskra Benešov ve spolupráci s městem Benešov, Státním oblastním archivem v Praze, Muzeem Podblanicka, zámkem Artstetten a Muzeem umění a designu Benešov.
Díky dosud nezveřejněným pamětem konopišťského četníka Josefa Volfa, sluhy Rudolfa Mikuly a chůvy arcivévodových potomků Marie Schneibergové nahlédnete do všedních dnů a zvyků arcivévody Františka Ferdinanda a dozvíte se mnohé zajímavosti o lidech, kteří mu sloužili. Zmíněné paměti rovněž vyvrací po léta tradované lži a zažitá dogmata o následníkovi a jeho chování.
Vzpomínky na dobu arcivévody Františka Ferdinanda ďEste a službu nejen na Konopišti, doplňuje řada dosud nepublikovaných dobových fotografií ze soukromých archivů.

O autorovi:
Lukáš Pavlík se narodil v roce 1986 v Benešově, vystudoval tamní gymnázium.
Od dětství se zajímá o historii, zejména o osobu Františka Ferdinanda ďEste, jeho zaměstnance a zámek Konopiště.
Několik posledních let se intenzivně věnuje obnově jeho historické podoby a návratu zmizelých předmětů a relikvií na svá původní místa. Inicioval vytvoření pamětního reliéfu Františka Ferdinanda ďEste a Žofie Hohenberg, posledních soukromých majitelů zámku.
V současné době působí v Komisi pro využití areálu Konopiště při Radě MěÚ Benešov. Spolu s dalšími je zakládajícím členem a místopředsedou občanského sdružení Spolku přátel Konopiště, které vyvíjí svoji hlavní činnost v areálu Konopiště.
Je členem rakouského Klubu přátel vojenské historie, tradičního Rakousko-Uherského domobraneckého pěšího pluku č. 2 Linz, se nímž se účastní řady pietních vojensko-historických akcí po celé Evropě.

Ukázka z knihy:

Moje hodnocení:
Další z knih, jež se objevily na trhu v roce 2014 ku příležitosti stého výročí následníkovy smrti, i když v tomto případě se jedná už o druhé vydání, jelikož tato kniha benešovského rodáka vyšla již o rok dříve. Od něj jsem zde již představila fotografickou brožurku František Ferdinand ďEste: Život konopišťských pánů ve fotografiích, která obsahuje spoustu nádherných fotografií ze soukromí Františka Ferdinanda.
Také tato krásná publikace na křídovém papíře obsahuje mnoho dosud nezveřejněných, zajímavých a neokoukaných fotografií. To ale není jedinou předností knihy, tou je zejména snaha vyvrátit a přehodnotit zažité nepříznivé hodnocení osoby následníka trůnu. Špatnou pověst získal následník trůnu zejména po rozpadu monarchie, kdy byla velká "poptávka" po knihách očerňující jak monarchii, tak i Františka Ferdinanda. Za všechny zde autor v úvodu knihy jmenuje známou publikaci Viléma Němce Vysoký pán konopišťský aneb Nelichotivý portrét následníka trůnu Františka Ferdinanda ďEste, kterou jsem taktéž četla. Příhody v ní vylíčené jsou možná občas humorné, ale na následníkovi nenechávají nit suchou a líčí ho jen v tom negativním světle.
V tom je právě tato kniha jiná, neboť nám představuje vzpomínky těch, jež byli s následníkem v každodenním kontaktu a mohli tak jako jediní posoudit, jaký doopravdy byl tento neobvyklý Habsburk.
První vyprávění patří Marii Schneibergové (1885 - 1962), která pracovala od roku 1898 v zámecké kuchyni na Konopišti coby pomocná síla až do chvíle, kdy si ji vyhlédla sama kněžna Žofie jako chůvu pro své děti. Po jedenáct let vykonávala službu v rodině následníka trůnu a až do své smrti zůstávala v kontaktu zejména se Sophií, jež se dokonce stala kmotrou jedné z jejích dcer.
Dalším, kdo v knize dostane prostor, je arcivévodův četník Josef Volf (1889 - 1973), od kterého se dozvíme spoustu informací o práci četníků v bezprostřední blízkosti Františka Ferdinanda a vše, co se týče bezpečnosti na Konopišti a okolí.
Jako nejzajímavější mi přišlo vyprávění Rudolfa Mikuly (1874 - 1951), který byl zaměstnán coby osobní důstojnický sluha u barona Rumerskirche. Ten byl, jak je známo, později jmenován pobočníkem Františka Ferdinanda a Mikula tak prožil šestnáct let v následníkově blízkosti. Dozvíme se tak o každodenním způsobu života následníka, o mnoha zahraničních cestách a drobných příhodách, jichž byl Mikula svědkem. Mikula byl přítomen i oné nešťastné a tragické poslední cestě do Sarajeva, o ní se toho ale mnoho nedočteme, neboť na ni z pochopitelných důvodů vzpomínal velmi nerad.
Možná trochu méně záživné je uvodní podrobné představení Konopiště a jeho přilehlého okolí, včetně nejrůznějších budov, které jsou dnes již minulostí. Vše opět doplněno četnými fotografiemi, takže si můžeme udělat reálnou představu, jak to za časů Konopišťského pána právě na Konopišti a v nejbližším okolí vypadalo. Více zajímavé by to bylo v případě, kdyby se člověk nacházel přímo na místě a mohl si jednotlivá popsaná místa přímo postupně projít, tak jak nám je autor představuje.
Knihu hodnotím velmi vysoko, neboť je to jistě zajímavá, ojedinělá a zejména jiná publikace, narozdíl od těch, které dosud o následníkovi Františku Ferdinandovi vyšly.

Nabídka knihy:
Jelikož mám tuto knihu dvakrát (musím se pochlubit, vyhrála jsem ji na Poslední Habsburkové), ráda bych ji nabídla k prodeji. Jak jsem se dívala, tak nikde na internetu již není k mání. Zda se ještě dá koupit v turistickém informačním centru na Masarykově náměstí v Benešově nebo na zámku Konopiště, nemám tušení.
Kniha by rozhodně neměla chybět v knihovničce tomu, kdo má tohoto jistě zajímavého Habsburka v oblibě. Nebo jako vánoční dárek na poslední chvíli? :-)

Cena: 190,- Kč

V případě zájmu mě neváhejte kontaktovat na kasparkova1@email.cz nebo zde a nebo tady.

Prodáno!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ElaZ ElaZ | E-mail | Dnes v 9:46 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti; http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.