180. výročí narození císařovny Alžběty

24. prosince 2017 v 12:00 | Jana K |  Zajímavosti o císařovně Alžbětě
Dnes je tomu přesně 180 let a shodou okolností taktéž neděle, co se v Mnichově narodila budoucí císařovna rakouská - Alžběta. Vzhledem k takovému kulatému výročí by se slušelo alespoň trochu na tuto událost ve zkratce zavzpomínat. Přenesme se tedy časem zpět o oněch dlouhých 180 let do bavorského centra Mnichova...


Vánoční svátky roku 1837 byly v městském paláci na Ludwigstrasse v Mnichově očekávány s větším napětím než v předešlých letech. Jak pak by také ne - do rodiny bavorského vévody Maxe a jeho ženy Ludoviky byl každým dnem očekáván čtvrtý potomek.
Ludovika s Maxem byli oddáni dne 9. září 1828 v Tegernsee a o sňatek z lásky se nejednalo ani náhodou. Ludovika byla nejmladší z dcer bavorského krále Maximiliana I. a i přesto, že byla považována za nejkrásnější z jeho dcer, byla nucena se provdat takzvaně "pod úroveň." Její starší sestra Elisabeth Ludovika se stala pruskou královnou, Amálie Augusta a Marie Anna postupně saskými královnami a Žofie dokonce zamířila na rakouský dvůr. To pro Ludoviku byl jejím otcem domluven sňatek už v době, kdy byla ještě dítětem. Provdat se měla pouze za "druhořadého" bavorského vévodu Maxe z vedlejší linie Wittelsbachů.
Koncem roku 1837 shodně devětadvacetiletí vévodští manželé, jak již bylo řečeno, očekávali příchod dalšího dítěte a na tohoto budoucího bratříčka či sestřičku už doma čekaly dvě vévodské děti. Šestiletý vévodský syn Ludwig a dcerka Helene, které bylo tou dobou tři a půl roku, synek Wilhelm, narozený shodou okolností taktéž na Štědrý den o pět let dříve, tedy v roce 1832, byl už bohužel tou dobou mrtvý, nedožil se ani dvou měsíců.


Osud tomu chtěl, že opět na Štědrý den přivedla vévodkyně Ludovika na svět další dítě, a tentokrát to byla dceruška. Ač rodina vévody Maxe žila poměrně nekonvenčním a dosti nevázaným způsobem života, a to zejména ve svém letním sídle v zámečku Possenhofen, porod vévodkyně proběhl podle přísného dvorního ceremoniálu. Hned, jakmile bylo dítě ve 22:43 na světě, byli do Ludovičina budoáru povoláni vybraní státníci, jimž porodní bába novorozenou princezničku ukázala. Všichni ji náležitě obdivovali, tím víc, když se přišlo na to, že holčička má v ústech už jeden zoubek, podobně jako kdysi Napoleon. To všichni považovali za velmi šťastné znamení, tím spíš, že děťátko je vánočním darem z nebes a aby toho nebylo málo, navíc ještě nedělňátkem.
Kmotrou novorozené princezničky se stala její teta, budoucí pruská královna Elisabeth a právě po ní dostala jméno - Alžběta Amálie Eugenie, v rodině se ale velmi rychle ujala přezdívka Sisi.
Koho by v tu chvíli napadlo, že tato novorozená vévodská dcerka se jednou stane rakouskou císařovnou a její legenda přetrvá až do dnešních dní...


Pozvánka do Hofburgu:

V Sisi muzeu v Hofburgu můžeme právě v letošním adventním čase shlédnout výjimečně zajímavý předmět z dětství Sisi. Je jím velmi dobře zachovalá křestní souprava sestávající z šatů, květy vyšívaného plédu a čepičky. Z důvodu ochrany šatů je doba výstavy těchto časově omezena.A protože tu opět máme konec roku chtěla bych Vám všem popřát

"Příjemné prožití vánočních svátků,

splnění Vašich přání a vše dobré do příštího roku."

Jana K, autorka blogu


Pro to správné navození vánoční atmosféry připomínám - kdyby je někdo náhodou ještě nečetl :-) také starší články s vánočními tématy:


Zdroj:
vlastní článek, informace o šatech z Hofburg Wien
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sisssi Sisssi | Web | 28. prosince 2017 v 13:12 | Reagovat

Vůbec jsem nevěděla, že Vilém se narodil také na Štědrý den! Od Tebe se člověk vždycky dozví něco nového a zajímavého :-).

2 Jana K, autorka blogu Jana K, autorka blogu | E-mail | Web | 1. ledna 2018 v 16:05 | Reagovat

[1]: Tak to mě moc těší :-)
Stejně je to zajímavý osud s tím Štědrým dnem...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.