Lovkyně štěstěny

30. března 2016 v 12:00 | Jana K |  Románové knihy o císařovně Alžbětě
Autor: Daisy Goodwinová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 10/2015
Počet stran: 464

Kolik dávám bodů: 4/10

Z anglického originálu "The Fortune Hunter," vydaného nakladatelstvím Headline Review, Londýn v roce 2014 přeložila Jana Rajnyšová.


Anotace:
Píše se rok 1875. Císařovna Sissi je ženou, po níž muži touží a ženy jí závidí. Je krásná, je inteligentní, může mít všechno, co si zamane. Šťastná však není. Znuděná ubíjející etiketou habsburského dvora a svým manželem Františkem Josefem, odjíždí Sissi hledat vzrušení do Anglie na lov - aby ho zde také našla v podobě kapitána Baye Middletona, o deset let mladšího muže, který se právě tajně zasnoubil s bohatou dědičkou Charlotte Bairdovou, do níž je upřímně zamilován. Nyní však může ztratit všechno kvůli ženě, o níž ví, že nikdy nebude doopravdy jeho. Vzájemná přitažlivost je ovšem silnější než cokoliv jiného…
Dramatický příběh plný vášně vypráví skutečný příběh císařovny Alžběty Bavorské a mladičkého kapitána kavalérie a souboje lásky s povinností.

O autorce:
Daisy Goodwinová je britská spisovatelka, básnířka a televizní producentka. Vystudovala historii v Cambridgi a navštěvovala akademii filmových umění. Dlouhodobě se jako autorka a kritička zabývá poezii, sestavila a vydala osm básnických antologií. Jako prozaička debutovala románem Má poslední vévodkyně (My Last Duchess 2010, česky Ikar 2012). Žije v Londýně s manželem a dvěma dcerami.

Ukázka z knihy:
"Císařovna přijela na lov. Zítra chce vyrazit na Pytchley."
"Pokud je tak krásná, jak říkáte, bude mi potěšením," odtušil Bay trochu podrážděně. "Pořád ale nechápu, proč jste mě sem povolal."
"Přestaňte mě pořád přerušovat a dozvíte se to," pravil hrabě. "Císařovna potřebuje doprovod, a i když bych se této role milerád ujal sám, jsem už příliš starý na to, abych jí stačil. Je tu jen jeden muž, který to dokáže." Spencer ukázal svým masitým ukazováčkem na Baye.
Bay chvíli mlčel a pak zavrtěl hlavou. "Samozřejmě mi to lichotí, že byste mi svěřil takovou odpovědnost, ale obávám se, že budu muset odmítnout. Moc dobře víte, že jsem tuto službu odmítl královně neapolské, a myslíte, že bych se měl zachovat jinak v případě císařovny? Určitě musí existovat někdo jiný, kdo by se této role zhostil. Hartopp, například; ten by skákal radostí, kdyby mohl dělat císařovně opatrovníka."
Spencer ale ignoroval jeho podráždění a trpělivě se usmíval, jako by mluvil k dítěti.
"Je dost velký rozdíl mezi bývalou královnou italského království a manželkou vládce největší země v Evropě, Middletone."
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Zbytek družiny je začínal dohánět. Od rána notně prořídla; ti, kteří se připojili jen proto, aby mohli vidět císařovnu, to vzdali a vrátili se domů, když si uvědomili, že se od nich vyžaduje, aby udrželi s císařovnou krok. Bay viděl zhruba v polovině skupiny Spencera. Boky jeho koně byly pokryté bílou krustou potu. Spencer byl skvělý jezdec, ale jeho mohutnost a tloušťka mu znemožňovaly být v čele skupiny. Bay otočil hlavu a zjistil, že ho císařovna znovu předjela. Řítila se tryskem k dost ošklivě vypadajícímu živému plotu, s majorem Postlethwaitem v těsném závěsu. Bay cítil bolestivé škubnutí v žaludku, když si uvědomil, že se chystá plot přeskočit. Zařval: "Pozor!" a zaryl ostruhy do boků Tipsy, v naději, že ji odvrátí od jejího úmyslu. Ale císařovna ho buď neslyšela, nebo dělala, že neslyší. Díval se, jak povoluje otěže a nechává zvíře skočit. Přenesla se lehce přes plot, ale zvládne i stejně bezpečně dopadnout? Bay neviděl na druhou stranu. Pobídl Tipsy a přeskočil plot; vnímal, jak se Tipsy chvěje, když se dostala ve skoku nejvýše. A pak byli dole. Rozhlédl se a viděl císařovnina koně, jak stojí před ním, ale bez jezdce. V ten moment mu vyschlo v ústech.
Pak uslyšel hrozný, nezaměnitelný výkřik zvířete v bolestech; otočil hlavu a spatřil Salamandru, kaštanovou klisnu, kterou prodal Postlethwaiteovi, ležící na zemi, s tělem svého pána přišpendleným pod nohama. Císařovna se pokoušela koně uklidnit, ale jeho noha byla zlomená a rozbitá, zmítal se v agónii. Bay seděl jako přimražený. Postlethwaiteova hlava bylo ohnutá v nepřirozeném úhlu. Hrozný řev koně ještě zesílil. Bay se přinutil sesednout a šel k císařovně. Stála velmi klidně. Bay sledoval, jak zvedá ruku.
Nejdřív si myslel, že to, co drží, je její kožený vějíř, ale pak si všiml, že je to revolver. Pomalu a rozvážně, aniž by se jí sebeméně zachvěla ruka, namířila zbraň doprostřed koňského čela a vystřelila. Křik ustal a klisna se zhroutila. Bay zalapal po dechu. Císařovna se k němu otočila - v bílé tváři jí žhnuly tmavé oči.
"Anděl smrti je stále s námi," řekla a pokřižovala se, stále s revolverem v ruce.


Moje hodnocení:
Jednoznačné zklamání. Kniha je sice zaměřena na zajímavé období císařovnina života, tzn. její pobyt v Anglii a účast na parforsních honech v polovině sedmdesátých let, ale u mě zůstala daleko za očekáváním a nijak nevybočuje z řady fádních pseudohistorických románů, kterých je na trhu celá řada. V hlavní roli je zde spíše než císařovna Bay Middleton a jeho vztah k Charlotte Baird. Jako obyčejný "historický" román možná dostačující, ale jako román, který se tváří býti románem o císařovně Alžbětě rozhodně nedostačující.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sisssi Sisssi | Web | 1. dubna 2016 v 11:04 | Reagovat

Zklamalo mě, že se autorka sama přiznává, že si povahu a záliby Charlotty vymyslela. Proč o ní něco nenastudovala v pramenech? Po šlechntičně se přece muselo něco dochovat, dopisy, deníky... Bylo by to rozhodně zajímavější.

2 Ally Ally | 18. dubna 2016 v 16:47 | Reagovat

Maminka mi vždycky říkala, že většina "špatných" knih jde poznat podle toho, že většinu textu tvoří dialogy, maximálně proložené zcela triválními poznámkami. Tahle ukázka tak vypadá :D

V každém případě: hrozně dlouho jsem tady nebyla a jsem ráda, že pořád funguješ!

3 Zuzana Zuzana | 23. dubna 2016 v 11:07 | Reagovat

No, ale zas napísať dobrý dialóg, to chce tiež poriadny literárny talent a kumšt 😀

4 DekiKib DekiKib | E-mail | Web | 1. února 2018 v 6:21 | Reagovat

В Москве и области море компаний, которые занимаются подобной деятельностью, но тут http://ogopotolok.ru/ меня привлекли цены и данные гарантии, а найти натяжные потолки в Москве недорого можно далеко не всюду. Я оставила заявку на обратный звонок и мне перезвонили в этот же день. Предложили сделать бесплатные замеры, рассчитали стоимость потолка и монтажа освещения, а на следующий день уже приступили.

http://ogopotolok.ru/skidki-na-den-rozhdeniya/

Мы очень боялись, что в процессе работы потолка могут пострадать стены, так как они уже были с обоями. Не знаю, в каком порядке должен был происходить ремонт – стены, а потом потолок или наоборот, но сделать потолок, а потом допустить к ремонту рабочих, которые делали стены – было бы кощунством. После стен я вынесла гору мусора, а еще мне пришлось еще клинеров подтягивать, а после монтажа потолка, я просто смахнула соринки веничком. Такого классного ремонта еще не видела никогда! Чистота, опрятность, скорость, опыт ребят более 10 лет и пятнадцатилетняя гарантия на проделанную работу – таковы преимущества заказа установки потолка с участием ребят ogopotolok.ru. Как по мне, это лучшая служба монтажа натяжных потолков в Москве и области и в этом моя семья уже убедилась. С Уважением, Наталья.

5 программист по продвижению сайтов программист по продвижению сайтов | E-mail | Web | 5. února 2018 v 22:47 | Reagovat

простое продвижение сайта http://prodvizheniya.net - prodvizhenie sajta

6 JustinFar JustinFar | E-mail | 6. února 2018 v 6:46 | Reagovat

Заказать ВОДУ вардане 19л. Домой и в Офис  Вы  можете  по тел. 8 800 7000 583
Акции  на Воду 19л и Кулера для воды на  странице  Акции.

ДоставкаТоваров
https://ok.ru/group/53400794104020

7 cristinaqr1 cristinaqr1 | E-mail | Web | 11. února 2018 v 13:12 | Reagovat

Sexy photo blog
http://hotties.pictures.erolove.in/?entry.maleah
lisa ann iphone porn gran canaria sex tube lowestoft hollywood cinema ghetto girls fight myspace of sex

8 marquitavk1 marquitavk1 | E-mail | Web | 15. února 2018 v 16:56 | Reagovat

Shemale sex  
http://futanari.blogporn.in/?personal-allyson
  shaemle video transexaul sex shemalle shemald sex transexual sexy pics

9 Soldszar Soldszar | E-mail | Web | 16. února 2018 v 4:39 | Reagovat

<img class="aligncenter size-medium" src="http://b.radikal.ru/b09/1801/53/15e125bef649.jpg" width="500" height="500" />Genre: Future Jazz music Contemporary Jazz,  Experimental music music,   Downtempo  music music, Leftfield,  Techno music music, Electro
Country: Brighton, UK
Album Release Date: 2010-2018
Album Type: WEB
Music Record Label: Tru Thoughts, Denovali Records
Codec: MP3 and FLAC tracks
Quality: MP3 320kbps CBR and FLAC Lossless
Playtime: 8:14:55

Hidden Orchestra is the solo studio project of multi-instrumentalist composer/producer Joe Acheson.
The albums and live shows feature a wide variety of guest musicians from all kinds of musical backgrounds.

Download new Electronic Music: http://trance-music.org
--------------------

Download Hidden Orchestra - Discography 2010-2018 (Tru Thoughts, Denovali Records) MP3 320kbps CBR :

http://destyy.com/wxJWgM
http://destyy.com/wxJEgJ

Download Hidden Orchestra - Discography 2010-2018 (Tru Thoughts, Denovali Records) FLAC Lossless :
http://destyy.com/wxJRqj
http://destyy.com/wxJRie

--------------------

Albums:

2010 Night Walks:
2012 Archipelago:
2017 Dawn Chorus:
2018 Dawn Chorus Remixes

Compilations :

2015 Reorchestrations

Singles & EPs :

2011 Flight EP:
2013 Fourth Wall / The Revival:
2013 Archipelago Remixes:
2014 Archipelago Remixes Part 2:
2016 Wingbeats:
2017 Still:
2017 East London Street:
2017 Alyth:
2017 Wingbeats (Max Cooper Remix):
Joe Acheson (Solo)
2016 Marconi & the Lizard

10 theodoreup60 theodoreup60 | E-mail | Web | Úterý v 0:52 | Reagovat

Appealing girls posts    
http://livesex.adultnet.in/?pictures-tia
  my hot ass neighbor free porn comix lyrics mother natures son to heart 2 hentai proxy asia list

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.