Obraz císaře Franze Josefa na zámku v Kroměříži

31. ledna 2016 v 12:00 | Jana K |  Fotografie a obrazy císaře Franze Josefa I.
Obraz mladého císaře Franze Josefa od rakouského malíře Antona Einsleho:


Olej na plátně, pravděpodobně z roku 1856, 116x94 cm

Tento krásný obraz mladého císaře se nachází spolu se svým protějškem, na němž je vyobrazena císařovna, v Carském pokoji kroměřížského zámku.
Jak už bylo zmíněno v článku s obrazem císařovny, byly oba tyto obrazy darovány kardinálovi Friedrichovi Fürstenbergovi po schůzce rakouského císaře s ruským carem v Kroměříži. Stejně jako obraz císařovny se i obraz císaře nacházel v roce 1904 v Rohovém salonu kroměřížského zámku. V roce 1923 byl však obraz císaře zaznamenán ve Velkém salonu olomoucké rezidence a zřejmě po tomto datu se vrátil zpět na kroměřížský zámek.


Rakouský malíř Anton Einsle (1801 - 1871) se narodil ve Vídni a ve třinácti letech začal studovat na vídeňské akademii pod vedením sochaře a malíře Josefa Kliebera. Jeho první známé miniatury a portréty se objevily v roce 1827, později byly jeho práce zastoupeny na významných výstavách v Praze, Drážďanech a od roku 1830 i ve Vídni. Od roku 1829 pracoval také několik let v Praze a od roku 1832 v Budapešti. Brzy se stal velmi populárním portrétním malířem šlechty a osobností veřejného života.
Roku 1838 byl jmenován dvorním malířem císařské rodiny a v Hofburgu měl rovněž k dispozici velký ateliér. Jako oficiální portrétista rakouského císaře Franze Josefa I. vytvořil během jeho prvních dvou let vlády asi třicet obrazů mladého monarchy. Díla Antona Einsleho najdeme v mnoha muzeích v Rakousku i v zahraničí.


V carském pokoji se nachází rovněž portrét Alexandra III., který car daroval svému arcibiskupskému hostiteli. Autorem carova portrétu je ruský malíř Alexej Ivanovič Korzuchin (1835 - 1894).


Olej na plátně z roku 1883, 147x111 cm

Více na téma rakousko-ruského kroměřížského setkání zde:


Zdroj:
Moje návštěva zámku a zámecké obrazárny v Kroměříži dne 22. června 2014, informace o Einsleho obrazu z publikace dostupné v zámecké obrazárně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.