Tři dny, které otřásly Kroměříží

12. prosince 2015 v 12:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Autor: Zdeněk Fišer
Nakladatelství: Muzejní a vlastivědná společnost v Brně
Rok vydání: 1994
Počet stran: 120, čb. obrázky v textu

Kolik dávám bodů: 10/10Anotace:
Příběh setkání ruského cara Alexandra III. a rakouského císaře Františka Josefa I. v srpnu roku 1885.

O autorovi:
Historik PhDr. Zdeněk Fišer se narodil 7.6. 1952 v Kroměříži. Je autorem historických studií a biografií zejména z moravských regionů; působí rovněž v Moravském zemském muzeu.
Jeho odborné zaměření je na české dějiny 19. a 20. století, Moravu před revolucí a za revoluce v letech 1848-1849, Kroměřížsko v letech 1848-1948, moravské pěněžnictví a na biografie významných osobností moravského života.

Moje hodnocení:
Sehnat malou útlou knížečku zabývající se kromeřížskou schůzkou, která vyšla před více než dvaceti lety pouze ve tří tisícovém nákladu nebylo nic jednoduchého. Letos v létě se mi ji ale k mé velké radosti podařilo sehnat za pouhých 140,- Kč včetně poštovného v jednom internetovém antikvariátu a během tří dnů byla kniha doma.
Jak jsem už zmiňovala výše, jedná se sice o knížečku útlou - na pouhých 120 stranách se ale o slavném kroměřížském setkání císaře a cara dozvíme v kostce snad vše, co je o něm možno se dozvědět vzhledem k tomu, že z tohoto setkání nebyly zveřejněny žádné oficiální dokumenty. Jedná se o jedinou knihu, která se plně věnuje oněm slavným "Třem dnům" v Kroměříži; jiné, do té doby vydané odborné publikace se o ní zmiňují jen velmi okrajově. Knihu jsem použila coby hlavní zdroj informací k mému několikaměsíčnímu seriálu článků týkajících se kroměřížských událostí v srpnu 1885. Obsahuje spoustu informací o setkání, spoustu citací z dobového tisku, který je největším a základním pramenem celé knihy - citovány jsou nejrůznější dostupné dobové materiály (Národní listy, Moravská orlice, Kroměřížské noviny, Hlasy z Hané, Našinec aj.) V knížečce také najdeme mnoho dobových vyobrazení, jež vycházely při příležitosti kroměřížské schůzky a některé z nich jsou také součástí mých článků.

Více na téma rakousko-ruského kroměřížského setkání zde:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.