Únor 2015

Paní Rochesterová

28. února 2015 v 12:00 | Jana K |  Světová literatura & Historické romány
Podtitul: Pokračování slavného příběhu Jany Eyrové
Autor: Hilary Baileyová
Nakladatelství: X-Egem
Rok vydání: 1998
Počet stran: 224

Kolik dávám bodů: 4/10

Z anglického originálu "Mrs Rochester" přeložila Stanislava Pošustová.


Anotace:
Paní Rochesterová je skvělým dotvořením slavného příběhu od anglické romantické spisovatelky Charlotty Brontëové. Po deseti letech blaženého manželství se nám představuje šťastná Jana Rochesterová, někdejší Jana Eyrová, která se kdysi stala vychovatelkou schovanky šlechtice Edvarda Rochestera a později se do svého pána zamilovala. Společné chvíle radosti však brzy vystřídalo zoufalství a beznaděj, které se nakonec přece jen proměnily v manželské štěstí.
Nyní je Jana matkou šestiletého syna, čeká ji nové mateřství a Edvard se rozhodne obnovit vyhořelý zámek Thornfield. Jana se bojí návratu, ale z lásky k manželovi souhlasí. Rozbíhá se však kolotoč zarážejícíh událostí: Edvard přivádí jako hospodyni na Thornfield bývalou opatrovnici své první šílené manželky, Ladu Poolovou, Jana pozoruje nevysvětlitelné nepřátelství obyvatel vesnice v podznámčí, na scéně se objevuje tajemná žena. Jana se dovídá strašlivé obvinění: Edvard sám založil požár, aby se zbavil své první manželky. Jaká je pravda? Proč Edvard mlčí, uzavírá se do sebe a nakonec odjíždí, údajně za obchodem? Sama Jana se ocitá v ohrožení života a kruh tajemných událostí ji svírá víc a víc...

O autorce:
Hilary Bailey se narodila v roce 1936 a než začala studovat na univerzitě v Cambridge, prošla třinácti školami. Do literárního světa vstoupila v šedesátých letech už jako vdaná žena a matka. Napsala asi dvacet povídek sci-fi, jež byly uveřejněny ve Velké Británii, Spojených státech amerických, Francii a Německu. Nyní mají příležitost seznámit se s její pozoruhodnou tvorbou i české čtenářky. Svůj první román vydala v roce 1975 a od té doby napsala tucet románů a jeden životopis. Největšího ohlasu dosáhl její román Frankensteinova nevěsta, který navazuje na romantický hororový příběh Frankenstein od Mary Shelley. Je redaktorkou časopisu New Worlds a pravidelně recenzuje moderní prózu pro prestižní deník Guardian. Hilary Bailey žije v Londýně.

Moje hodnocení:
Předem bych měla říci, že nejsem příznivcem nastavování čehokoli. Filmy, seriály i knihy s pořadovými čísly II., III. a vyšší mě docela děsí. A děsí mě tím víc, když se na úspěšný první díl snaží navázat někdo úplně jiný. O pokračování Jany Eyrové s názvem Paní Rochesterová jsem neměla ani ponětí, dokud jsem tuto knihu neobjevila na Databázi knih.
Překvapila mě autorčina odvaha pokusit se navázat na tak slavné dílo Charlotte Brontëové. Byla jsem taktéž zvědavá, co se v knize bude odehrávat, vždyť přece konec Jany Eyrové dává úplně minimální prostor nějak příběh dále uměle nastavovat a nějakým způsobem v něm pokračovat. I když jsem od knihy mnoho nečekala, velmi mě zklamala. Bylo mi jasné, že nebude na takové úrovni, jakou nastavila Charlotte Brontëová, že způsob, kterým je kniha napsaná bude dosti odlišný od původní verze. Setkala jsem se sice s většinou postav z první knihy, ale nějak jsem je nemohla poznat, jakoby to ani nebyly ony. To není ta Jana Eyrová, kterou jsem si tolik oblíbila, to není ten pan Rochester, kterého jsem si zamilovala, to jsou pouhé karikatury skvěle vytvořených charakterových postav Charlotte Brontëové. Co se týká děje tak ten mě také mnoho nezaujal, i když se autorka snaží "nacpat" do knihy co nejvíce z původní knihy, jako je např. jakýsi pokus o tajemno nebo rádoby pokus o trochu napětí a dějových zvratů. "Skvělé dotvoření slavného příběhu," jak je zmíněno v anotaci knihy se v tomto případě rozhodně nekoná a já doufám, že se už ani konat nebude.