Sisi - Rodokmen duše

21. prosince 2014 v 12:00 | Jana K |  Románové knihy o císařovně Alžbětě
Autor: Soňa Sirotková
Nakladatelství: Aeon
Rok vydání: 12/2014
Počet stran: 116, obsahuje čb. obraz přílohu, brožovaná

Kolik dávám bodů: 1/10


Anotace:
Největší tajemství života Sisi konečně odhaleno. Je to strhující příběh napříč staletími pro všechny, kdo mají legendární císařovnu rádi. Osud krásné Elisabeth je znám po celém světě, ale nikdo skutečně nezná ji. A nelze ji pochopit jen zprostředkovaně, díky zkoumání historiků a psychologů. Musela to být ona sama, která se podívala zpět a pochopila, aby mohla vám, čtenářům, přinést svou zpověď. V mnohém předběhla svou dobu. Hledala duchovní cestu, pátrala po možnosti posmrtného života a jiných dimenzí bytí. Co všechno utvářelo osobnost císařovny rakouské? Než se jí stala, prošla také mnoha životy. Sisi milujeme a soudíme už pěknou řádku let. Pokusme se ji nyní pochopit v širokém záběru života její duše. Je možné, že při čtení pochopíme víc, než jen ji. Možná, že se i v našich životech odehraje změna.

Ukázka z knihy:
Je to tak dva dny zpátky. Leželi jsme, on si opíral tvář o dlaň, díval se na mě a jen tak pronesl, že mě miluje, že jsem jeho všechno, a že si život beze mě neumí vůbec představit. Bylo to hezké a zvláštní. Teď, jak to vidím, se jen vyměnily kulisy. Naše ložnice, to je Hofburg. Celý pokoj je v modrém šeru. Naproti nám je okno, vedle mě z prava velká leštěná skříň. Ležím na zádech a můj manžel si podpírá tvář. Dívá se na mě. Na stolku hoří úzká bílá svíčka. Peřiny jsou naducané a mohutné. Dívá se na mě a já koukám do stropu. Jeho hlas mě uklidňuje, mám pocit, že ho znám už dlouho, stejně ale hořím studem. Pohnul se, skoro nedýchám. Je hezký, přitahuje mě, ale přitom se topím v rozpacích. Říká, že mě velmi miluje, že jsem jeho všechno a život beze mě si neumí představit.

Moje hodnocení:
Před téměř šesti lety jsem tady dost nepříznivě hodnotila předešlou knihu autorky s názvem Říkali mi Sisi. Musím ale říci, že ve srovnání s novou knihou, která se tento měsíc objevila na předvánočním trhu, to byla kniha celkem ucházející.
Ani nevím, co mě vlastně vedlo k tomu si tuto knihu pořídit, když s předešlou knihou téže autorky jsem nebyla vůbec spokojená. Byla jsem na ni prostě zvědavá, rovněž cena byla příznivá a tak jsem si řekla proč si ji nekoupit. Byla to velká chyba a teď už vím, že jsem si měla knihu lépe prolistovat, než jsem ji odnesla k pokladně. Ne, opravdu nemám ráda regresní terapii, minulé životy a všechny ty věci okolo, a právě to je hlavní podstatou celé knihy. Dva večery za sebou jsem se pokoušela knihu číst, ale mnohdy jsem přeskakovala celé stránky. Knihu rozhodně nemohu doporučit.
Pozn.: Kdyby měl někdo o knihu zájem, ráda vám ji za 150,- Kč přenechám.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sisssi Sisssi | Web | 21. prosince 2014 v 16:18 | Reagovat

Autorka by měla úplně opustit Sisi a psát pouze sci-fi, protože se Sisi to už nemá vůbec nic společného. A opět chyby, vynechaná slova a podobné nedostatky. Pokud tvrdí, že vychází ze skutečných terapií, při nichž se člověk dívá do minulosti, pak je to vlastně důkazem toho, že podobné věci jsou nesmysly, jinak by se v jejích knihách neobjevovaly takové do očí bijící nesrovnalosti. Ale její Říkali mi Sisi hodnotím celkem kladně, rozhodně výš, než některé jiné romány.

2 Lisi Lisi | Web | 23. prosince 2014 v 9:24 | Reagovat

Touto knihou jsem si ze zvědavosti listovala, ale sama jsem k hlavní podstatě knížky dost skeptická. S radostí jsem ji vrátila zpátky. Předpokládám, že o tomto mluvila autorka v doslovu Říkali mi Sisi.

3 royalela royalela | 10. ledna 2015 v 1:42 | Reagovat

Jen myslím, že ten, kdo si měl knihu koupit a ocenit odvahu s jakou se hlavní hrdinka vypořádává s tím, co viděla a zažila, ten si ji koupil a ocenil. Ne, skutečně to se Sisi, jak ji vnímáme nemá mnoho společného, ale o to tu nejde. Tvrdit, že regresní pohled je nesmysl může jen člověk, který jej nepodstoupil. Podívejte se a zhodnoťte poté, zda jste viděly nesmysly. Pokud ano, pak si dál čtěte dokola knihy o Sisi tak, jak ji chcete vidět. Je v tom však cosi shnilého...zdá se mi.

4 Sisssi Sisssi | Web | 10. ledna 2015 v 11:20 | Reagovat

Jsem velmi ráda, že tu "potkávám" autorku knihy. Ráda bych Vám položila několik otázek, které se spíš týkají knihy Říkali mi Sisi.
1. Scéna s nevěrou Františka Josefa krátce po svatbě je napsaná podle vyprávění Vašeho média (té ženy, co v minulém životě byla Sisi), nebo jste ji do příběhu přimyslela vy?
2. Totéž se scénou, kdy Sisi vezou na návštěvu ke gynekologovi, aby prohlédl, zdy je panna.
3. Totéž ohledně císařovniny komorné Patricie/Passy - ta postava je vymyšlena Vámi, nebo o ní mluví médium?
4. Četla jste někdy Tyrkysového orla od Ajvaze?

5 Sisssi Sisssi | Web | 10. ledna 2015 v 13:23 | Reagovat

5. Kteří konkrétní historici s Vaším médiem mluvili?

6 royalela royalela | 10. ledna 2015 v 13:56 | Reagovat

Moc mě těší, že jste mi položily tyto otázky a moc ráda na ně odpovím, jak se už také stalo v případě krátké diskuze před lety o mojí první knížce.
Otázka první:ano, scéna sněvěrou není fikce z mé hlavy. Je to převyprávěný záznam z regresního pohledu. Co se týče mé fantazie tak jsem ji použila jen v tom, abych popsala vlastními slovy pocity hlavní hrdinky. Sama byla z toho, co vidí překvapená. Navíc některé z postav kolem císařovny ani neznala. Když jsem si to uvědomila, měla jsem pocit, že je to důkaz.
Otázka druhá: Také scéna z  vyšetření u lékaře je z regresní terapie. Má souvstažnost k zážitku, který patří do současného života hrdinky a vlastně se jí vysvětlily pocity a problémy na tomto zážitku. To je ale příliš osobní.
3 Také o Pasy mluví žena při regresním pohledu zpět. Nejsem schopna, a měla bych si určitě dělat poznámky, kde jsem později přečetla, že komornou Patricii Sisi ve svých službách měla. Tato komorná později zůstala na zámku Achileion.
A za čtvrté : tuto knihu jsem nikdy nečetla. Podíván se po ní, aych lépe porozuměla vašemu dotazu na ni.
Vlastně jsem negativní ohlasy čekala spíše vzhledem p prvním kapitolám knihy, protože se mi zdá, že jsem v Rodokmenu duše už nic až tak nového, co by nebylo i v Říkali mi Sisi, nenapsala. Není to kniha pro všechny fanoušky Sisi, ale myslím, že k ní patří, aby celek byl úplný. Byla jsem všemu přítomna a osobně "médium" znám. Vím,naprosto upřímně, že neměla zájem vidět se jako Sisi.
A za páté: S "mým médiem", tedy ženou, které svědectví jsem mohla převyprávět, nehovořil žádný z historiků. Ona se nechce medializovat, a nepotřebuje žádné další důkazy. Pochopil by to každý, kdo by znal její osud tak, jako ho znám já. Před lety ji potkal poslední důkaz po němž toužila a mohlo to dopadnout špatně.Od té doby nepátrá a vydání knihy provázely těžkosti a pochyby, zda vůbec má vyjít. Kniha není jen o Sisi. Doufala jsem že je také o naději pro ty, kteří se bojí, že smrtí vše končí. Tak, jako to bylo u mě.

7 royalela royalela | 10. ledna 2015 v 14:02 | Reagovat

A ještě...to je trochu úsměvné a týká se to prvního komentáře. V současné době dopisuji a odevzdávám čtvrtou knihu. Je to sci-fi o cestování časem z prostředí krásné Šumavy.

8 Sisssi Sisssi | Web | 10. ledna 2015 v 14:32 | Reagovat

Ještě upřesním:

Médium se vyjádřilo v tom smyslu, že je při nevěře přistihlo ve vlastní ložnici?

Ohledně těch historiků narážím právě na Vaše odpovědi v diskusi o Vaší první knize. Píšete tam "Osoba byla vystavena takový zkouškám-"křížovému výslechu" a odpověděla způsobem, který schválil renomovaný historik. Ten nám také potvrdil, že jde o informace, které nebyly dosud zveřejněny, jelikož jsou ze soukromých zdrojů, deníkových zápisů." - zajímá mě o kterého historika/historiky se jednalo.

Médium Vám řeklo, že Passy je zdrobnělina pro Patricii?

Tu knihu shánět nemusíte :-), jen mi některé výjevy z Vaší nové knihy toho Tyrkysového orla připomněly a napadlo mě, zda se v budoucnu nechcete věnovat spíše podobnému žánru.

"Není to kniha pro všechny fanoušky Sisi, ale myslím, že k ní patří, aby celek byl úplný" - ano, každý máme přece právo na svůj vlastní pohled na věc, my tu na to asi pohlížíme více "rozumově", kdežto vy na to jdete přes "cit".

Tvrzení "neměla zájem vidět se jako Sisi" mi připadá poněkud zvláštní, člověk nemá zájem na lecčems, ale tady fungují jisté podvědomé procesy, nemyslíte? Zvlášť, když médium o Sisi hodně vědělo již před sezeními.

9 royalela royalela | 10. ledna 2015 v 15:42 | Reagovat

O vlastní ložnici se nejednalo. Vše se mělo odehrát na cestě do Čech v pokojích, které obývali novomanželé po dobu pobytu v Praze. Nezkoumaly jsme to podrobně, mám pocit, že to byl Pražský hrad. Později jsem zašla do archivu Pražského hradu a tam mi potvrdili, že apartmán na Pražském hradě skutečně obýval František Josef I se Sisi při jejich pobytu zde.
Křížovým výslechem v uvozovkách jsem myslela výslech při regresním pohledu, kdy Léčitelka klade"záludné" otázky. Často se totiž stává, že člověk "uhýbá" skutečnosti, aby se vyhnul nepříjemnému probírání podstaty problému, přo čemž znemožňuje vyléčení.Pro ukázku: Jedna z pacientek mluvila o zážitku, kdy vstupuje do vozovky, má úmysl skončit život, ale "asi" si to rozmyslí, protože spatří krásného bílého koně, který jí zavede dolů, do prostor pod vozovkou, kde je jakýsi kanál, nebo tunel.Ona lituje toho koně, chtěla by ho vyvézt zase nahoru, hledá cestu. Jak se později po "křížovém" výslechu přizná, skutečně do vozovky vkročila, spáchala sebevraždu, jen si to nyní nechtěla přiznat. Rozum se bránil.Regresní terapie v mnohém souzní s vědeckou prací Junga, nebo Freuda. Symbol bílého koně Jung často zmiňuje. Mysl prostě kličkuje a uhýbá, když se jí pravda zdá příliš bolestná. Ale to jsem se asi moc rozpovídala. regrese probíhala čtyři hodiny v kuse a Léčitelka kladla několikrát otázky z různých směrů, vracela se k již zodpovězeným tématům. Vše je velice pečlivé. Tak by to mělo být.Následně já, která jsem měla nastudováno víc, jsem rovněž mohla konfrontovat některé události. Ale víte...mnohdy e stane, že se samo médium zarazí a řekne...počkat...tohle časově nesedí. Čas je poněkud těkavá veličina a těžko uchopitelná. To jsem zjistila při studiu a bádání v otázce Indiána Atopy. Skutečnosti o jejich pojetí času jsou velmi rozdílné od těch našich.
Ano, žena, která se viděla být Sisi, řekla, že Pasy je zdrobnělina pro Patricii. Domnívám se tomu proto, že to tak prostě znělo a já to napsala foneticky. Tajnou řečí Alžběty byla angličtina, to by nahrávalo tomu, jak to jméno vyslovila. Zajímavé je, že poté, když měla po letech regresní terapii  také dávná Patricie (kapitola o Kleopatře) mluvila...a to se mi nevešlo do knihy...o jiném životě, v době II světové války, kde jí vlastní matka prodává vojákům za peníze. Pokoření ženy tedy za život Kleopatry hotové...tam zmiňuje svou zálibu ve zkratkách jmen a dodává, že to tak měla ve více životech. Tam se jmenovala Kamila  a říkala si Kam.
Knihu jsem si už vyhledala na internetu...mám ráda duchovné knihy, určitě si ji přečtu,ale podle prvních onformací se mi tam podobnost jeví jen v tom prolínání skutečna a neskutečna, či jak to popisují.Podívám se na ni.
Ano, stále je ještě rozum v popředí. Ono je to vlastěn dost pohodlné, protože nás to zbavuje odpovědnosti za náš život. Věřte mi, že nežiji na majáku a mám kolem sebe rodinu, přátele a stejně tak znovuzrozená Sisi. Nedokážu si představit, že bychom se "znemožnily" před všemi pouhým výmyslem všeho. Ti všichni kolem nás, vnitřní i vnější okruh přátel a známých zná naši životní cestu i události kolem. Vědí, ač jich je víc spíše konzervativního přístupu k životu, že něco na tommusí být. Je tu mnoho důkazů. Psaní v němčině při svědcích, kteří měli spíše zájem "přistihnout" Sofii při podvodu, kterého ostatně nemá zapotřebí. Je toho skutečně mnoho, co se do knihy nevešlo.
Pokud jde...abych zodpověděla celou otázku...o křížový výslech, pak se jedná o výslech při regresním sezení samotném, tak potom také o konfrontaci informací z něj. Šlo o potvrzení například informace o lékařské prohlídce Sisi. O tom se skutečně dosud nemluvilo. Zmínka však se objevila v dopise matky Ludoviky své příbuzné a nyní je v soukromé sbírce bavorské rodiny. O tom nám řekl zaměstnanec muzea z Possenhofenu. Historiky jsem měla na mysli také všechny, kterých informace souzní s tím, co viděla a co není obecně známé a vykládané jinak...například ve filmu. Záznam o počasí v době svatby. To také zatím v žádné beletrii nebylo. Vždy, pokud se svatba objeví, není to tak historicky přesné, jako její prožitek, který přímo hovoří o šeru a dešti.
Hodně toho věděla o Sisi, to je pravda. Zajímavé je, že věděla hodně hlavně obecné zažité pravdy, které potom v sezení upřenila, či pozměnila. Chcete-li namítnout, že funguje také fantazie, pak musím opakovat, že pro toto tvrzení je nutné sezení absolvovat, což jsem také učinila, abych věděla o čem chci psát.
Hlavní hrdinku potaklo v současném v životě tolik důkazů a osobností, které potkat ani nechtěla, že ji to vyléčilo z hledání důkazů dalších. Jak jsem psala, všenelze podložit vědeckýi důkazy, neboť i věda nahlíží zatím více rozumově. Kde by ovšem byl literární svět bez citu. To jste pochopila správně. Já opravdu nikoho nechtěla přesvědčovat, spíše nabídnout nový pohled, k němuž se třeba po letech někdo vrátí, nabídne mu to pomoc, naději, když ji bude potřebovat. Zatím se spokojím i s tím, že kniha bude jen trochu bavit. Je to ovšem vyprávění, které, vyplulo-li již napovrch, mělo by se poslat dál. I v mém životě se odehrály věci mezi nebem a zemí. Málokdo se k tomu dnes ještě chce přiznat. Ona Léčitelka spolupracuje se špičkou medicíny u nás. Odborníci jí posílají pacienty, s kterými si věda zatím neví rady, nebo nedokáže určit diagnozu. Nechtěla být jmenovaná, nejde ji o publicitu. Varovala také hlavní hrdinku knihy, která si žije v pstraní docela spokojeně a často čte i tento blog a vyřizuje velké pozdravy.

10 royalela royalela | 10. ledna 2015 v 15:55 | Reagovat

Ještě chybí dopsat. Historika, který odpovídal na mé dotazy a četl záznam terapie a potvrdil  správnost některých údajů, mohu oslovit, zda jeho jméno můžu zmínit.Při rozhovoru před lety v Hofburgu, kde je zaměstnán, jsem to povolení nedostala. Nechtěl figurovat v knize, která zmiňuje tak kontroverzní téma. Pomohl však dohledat kontakt na paní Hamann,která je otázkám mezi nebem a zemí velice nakloněna :)

11 Sisssi Sisssi | Web | 10. ledna 2015 v 16:28 | Reagovat

Milá paní autorko, je mi líto, ale musím Vás zklamat. Právě důkazy, které jste mi poskytla usvědčují Vaši metodu z nespolehlivosti. Myslím tím nespolehlivost historickou, pokud však metoda pomáhá pacientce v jejím dalším životě, pak je vše v pořádku, rozhodně ji nezatracuji, ačkoli sama jsem spíše vědecky a rozumově založena (ačkoli věřím na uričté věci mezi nebem a zemí... :-)).

1. Je vyloučeno, aby si František Josef pozval milenku do stejné postele, kde spal se Sisi, byť by to bylo v Praze. Pokud jste četla třeba deník Anny Nahowské, pak víte, jak byl ještě v 70. a 80. letech opatrný na to, aby se jeho choť nic nedozvěděla, za Annou nikdy nechodil v době, kdy byla Sisi ve Vídni a zakázal jí v tu dobu chodit i po schönbrunnském parku, protože se bál, že by se prozradil, kdyby ji náhodou potkal se Sisi. Do svých rezidencí si milenky netahal a tím méně do stejné ložnice, kde předtím ležela Sisi.
2. Lékařská prohlídka se mi zdá být pochopitelná, vždyť budoucí císařovnu čeká úkol nejdůležitější - přivést na svět následníka trůnu. Ale došlo k ní skutečně v lékařské ordinaci? O tom velmi pochybuji, lékař se přeci zval domů. Nejde v tomto případě spíše o přenesení onoho traumatického zážitku média do historických kulis?
3. Patricie - dost pochybuji, že by takové jméno nosila otrokyně v Egyptě, když přihlédnete k významu toho jména. Passy/Pasy rovněž není zdrobnělina od jména Patricie, je to příjmení. O Passy se zmiňuje například Marie Valérie, ale z jejího deníku není patrné, jestli je to křestní jméno či příjmení. Z nezveřejněných pramenů vím, že jde o Hedwig Passy, ženu, která byla Alžbětinou komornou, byla s ní například v 70. letech v Ischlu.

Ne, nemyslím si, že by šlo o "pouhý výmysl", ale když člověk o Sisi hodně ví, dovede to do svého života zakomponovat tak, že už nakonec třeba ani neví, že taková fakta někde četl a myslí si, že jsou nová, nikde nepublikovaná. Rozhodně jsem ráda, že nabízíte právě nový pohled :-) a těšímm se, že se mi do rukou dostane i Vaše další kniha.

12 Sisssi Sisssi | Web | 10. ledna 2015 v 16:32 | Reagovat

Mimochodem, když bylo Vaše médium podrobeno testu znalosti němčiny, nebylo podrobeno také testu maďarštiny a řečtiny? Německy u nás umí kde kdo, ale test těchto jazyků by byl zajímavější.

13 royalela royalela | 10. ledna 2015 v 17:51 | Reagovat

Milá četnářko, váš zájem o moje psaní, mě skutečně velice těší. Musím vás ubezpečit, že jste mě vůbec nezklamala. Naopak. Jsem ráda za diskuzi, která otevírá nové pohledy. Víte, jak se zdá, ani jedna nemůžeme dokázat, že milenku ve společné posteli měl, či ne. Zrovna tak já bych nyní mohla "rozumově" posbírat důkazy, které hovoří pro skutečnost, že tomu tak bylo. Když hovořím vknize, že při pobytu v Čechách milenku měl ve stejné posteli, stalo se tak na úplném počátku manželství. Císař se mohl domnívat, že vše "pošlape" dle rozvrhu dne, že se mladá císařovna vrátila předčasně...to se stává dnes i tehdy. Něco s čím nepočítal. Nebyla potom velká opatrnost, v době vztahu s Nahovskou jen důkazem, že měl špatné zkušenosti a už dopředu přemítal, co se může stát, s čím by zas nepočítal...proto ta opatrnost. Trochu mě rozesmívá tento pramen důkazů. Jedno je jisté, ani jedna jsme u toho nebyly a asi se to dovíme jednou...jestli nás to ještě bude zajímat. Pro mě je to zajímavé z důvodu, že toto je zážitek, který nebyl nikde zmíněn, aby Sofie mohla fantazírovat na základě něčeho načteného. Zároveň se životopisci zmiňují, že první mračna se stahují již krátce po svatbě. (Jaké k tomu asi byly důvody?) Sisi byla pár týdnů těhotná a František Josef dostal doporučení, aby ji nechal v klidu a neobtěžoval s manželskými povinnostmi. Ta milenka byla služkou přímo v domácnosti páru...je možné, že se toto nijak nepřipravovalo, císař byl člověk vášnivý, byl v pokoji, služka procázela, on věděl, že manželka má povinnosti mimo palác...mělo jít o krátkou v chvilku vášně. Mě tedy nijak naopak nepřesvědčují vaše námitky, že se to stát nemohlo, ale rozmluva je to zajímavá.
Co se týče Pasy...Sofie znala sice hodně z oblasti Sisi, ale vše bylo v pár knihách a filmu. Při regresi mluví o tom, že je u ní Pasy. Víc to nerozebírala. To já jsem pátrala, kdo to může Pasy být a tam se mohla stát chyba. Předpokládala jsem, že jde o Patricii, ale mohla oslovovat i příjmením. Často se to děje, jak je vidět (Dawnton abbey)
Jinak o otrkyni v Egyptě jste to špatně pochopila.Otrokyně v Egyptě byl minulý život Sisi a byla tam bezejmeným podnosem pro ovoce. BYl to její společný život s "Pasy", kde Pasy, byla Kleopatrou. (Dívka, která se viděla Kleopatrou se o hstorii nezajímá, nevěděla téměř nic o Kleopatře, absolutně neznala Pasy a na vše se dívala literaturou a dějepisem nepoznamenaným pohledem.
A ještě...něco jiného je, že by člověk podvědomě čerpal zapomenuté skutečnosti a něco jiného, že by je viděl jinak, v novém světle nebo významu.Nejsem oprávněna hovořit blíže a neskutečně mě to mrzí...musím být trpělivá.Doufám, že již na jaře se rozlouskne další záhada. Jde o stůl s falešným dnem. Sofie ho do detailů popsala. Tam údajně nechala Sisi další ze zpráv budoucím duším. Zatím se neoficiálně potvrdilo, že takový stůl se nachází v depozitáři Hofburgu. Není jediný, s falešným dnem je jich tam více. Není to ovšem jen tak, vstoupit do depozitáře tak rozsáhlého. Mělo by jít o stůl, který dříve stával Laxenburgu. Uvidíme.
Německy umí kde kdo, ale Sofie ne. Tím to bylo zajímavější.Navíc ona nečekala takovou otázku, nemohla se na ni tedy připravit. Taky nejde vždy jen požadovat důkazy. V regresním sezení se celá námaha směřuje k léčení bytosti a vyléčení. K pochopení svých potíží a zpracování. Nejde o důkazy, jako nejde nikdy ani o výlet do minulosti. Nebo nemělo by tomu tak být. To, že jsem o tom napsala, je jen vedlejší produkt. Záměr v počátku tu nebyl. Přišlo mi to ale zajímavé s tím vším okolo. Mimozemskou existencí, vývojem duše, Jeruzalémem.
Jen se vrátím ke zkoumání řeči: Zajímavé ale je, že jsem jednou byla přítomna také návratu člověa, kterému je historie ukradená naprosto ignoruje vše, co by se dalo vyšťourat v hlavě žákovi základní školy. Ten mladý muž, asi 190cm, blond, světlá pleť se viděl v regresním pohledu Vikingem. Tam mě napadlo, položitmu otázku, jak se v jeho řeči řekne srdce. V té době jsem se zabývala obdobím v němž žili Vikingové a znala jsem také některá ze slov. Jak byla utvářena, jak se měnila. Vše ale jen v tištěné podobě. A tenhle "ignorant historie" bez přemýšlení vyštěknul s tak zvláštním přízvukem Hyert. Moc jsme mu nerozuměli, jak to slovo skutečně vypadá  on je začal hláskovat. Podotýkám, že není ani angličtinář, nezná jediný cizí jazyk. Pracuje rukama.
Víte, upozorňovali mě, že budu vyzývána, abych obhajovala to, co v knize napíšu a já všem s úsměvem říkala, že to přece nemusím. Nemusím se nikomu zpovídat proč a jak jsem to napsala. Nevadí mi to ovšem o tom diskutovat. Zažila jsem toho tolik, proč nemohu popřít, že to cítím tak, jak to cítím a věřím, že pro to samé si vy stojíte za tím. Vždy nás utváří zážitky a zkušenosti. Jde to, že si nasloucháme. Děkuji za otázky, případně mohu opět odpovědět, nebo mi můžete i soukromě napsat na sonasirotkov@email.cz

14 royalela royalela | 10. ledna 2015 v 17:53 | Reagovat

Ještě...vaše první věta, že moje metoda je nespolehlivá...jde o to, do jaké míry může být spolehlivá metoda víry. Vždy je to osobní prožitek.

15 royalela royalela | 10. ledna 2015 v 18:01 | Reagovat

oprava: sonasirotkova@email.cz

16 Zuzana Zuzana | 11. ledna 2015 v 13:41 | Reagovat

Musím povedať, že ma čítanie tejto diskusie veľmi zaujalo a prekvapilo zároveň. Už dávnejšie som čítala knihu pani autorky: Říkali mi Sisi. Myslela som si, že ide čisto o románovè rozprávanie so skutočnými historickými osobnosťami. Rovnako ako Sisssi som skôr rozumovo, vedecky založená, mám zdravotnícke vzdelanie a na podobných liečiteľov som sa vždy pozerala s nedôverou a skepticky.
Nechcem však túto metódu z princípu zavrhovať, hlavne keď dotyčnej dáme (médiu) pomáha. Samozrejme o tom, že bola v minulosti touto legendárnou cisárovnou mám pochybnosti.
Mam niekoľko prípomienok na pani autorku. Tak ako už predo mnou podotkla Sisssi a napriek Vašej (v mnohých bodoch logickej)  argumentácii, vážne pochybujem, že by si František Jozef užíval s milenkou na pražskom hrade a ešte k tomu v posteli vlastnej manželky. Je pravda, že mu bola matkou doporučená sexuálna zdržanlivosť s ohľadom na tehotenstvo Alžbety, ale ako sa v mnohej literatúre uvádza, Sisi ešte v čase ich svadobnej cesty do Čiech nebola tehotná (minimálne sa o tom nevedelo). Tehotenstvo bolo zistené až pár týždňov po tejto ceste. Mnohí autori sa preto domnievajú, že sa mladým manželom podarilo splodiť svoje prvé dieťa práve v tom čase v Čechách. Takže z toho jednoznačne vyplýva, že cisár sa v tom čase oveľa viac venoval milostným aktivitám s vlastnou ženou a na obháňanie slúžok pravdepodobne nemal ani pomyslenie. Prečo by to aj robil? Mal krásnu mladú ženu, do ktorej bol veľmi zamilovaný. To vyplýva z jeho listov už pred svadbou a po svadbe (hlavne prvý rok-dva) sa to ešte zintenzívnilo. Okrem toho v prvých rokoch manželstva, napriek smútku za rodinou, aj Sisi svojho muža milovala. Prvýkrát sa to pokazilo až v roku 1859 keď sa jej donieslo, že František Jozef má milostnú aférku s istou poľskou aristokratkou, s ktorou mal v minulosti vzťah pred svadbou. Dovtedy bolo medzi manželmi všetko v najlepšom poriadku. Začalo sa to kaziť až od tohto momentu. Cisár bol frustrovaný zo svojho zlyhania a neschopnosti vo vojne- kde figuroval ako hlavný veliteľ a bol tam aj osobne prítomný. Po návrate domov možno necítil zo strany matky a manželky adekvátnu podporu, tak mu ju ponúkla "stará známa". Alžbeta bola samozrejme neverou hlboko sklamaná a tým sa začali manželské problémy, ktoré sa už nikdy nepodarilo celkom vyriešiť.
Osobne si nemyslím, že by do tohto momentu mal cisár milenky, nato bol až príliš posadnutý vlastnou ženou. A aj keď nastali problémy a evidentne vyhľadával útechu u iných dám, Sisi príliš miloval na to aby ju priamo kompromitoval. Pokiaľ išlo o milostné dobrodružstvá bol nanajvyš diskrétny, tak ako pri Anne Nahowskej.

17 royalela royalela | 11. ledna 2015 v 16:55 | Reagovat

Milá Zuzano, děkuji, že jste se zapojila do diskuze ohledně mojí tvorby. K tomu, co jste napsala mám jediné : cituji vás:Začalo sa to kaziť až od tohto momentu.  Nikdo s určitostí nemůže říct, bylo to tak, a ne tak, jak tvrdí někdo jiný. Já jsem napsala příběh tak, jak jsem jej vyslechla, poznala, zažila, shromáždila informace. Každý má tuto možnost.
Co se týče "nesmylů" ohledně léčitelství, pak mohu jedině blahopřát, že vám zřejmě slouží zdraví natolik, že nejste nucena vyhledat alternativní způsob léčby, když klasická medicína selže, případně, když na to sama nestačí. Mnoho studovaných osobností se přesvědčilo o účinnosti této léčby. Osobně si myslím, že ideální je provázanost klasické medicíny s tou alternativní. A jak to bylo, či nebylo se Sisi...to už je opravdu ve hvězdách. Jak jsem často četla, nedá se moc spolehnout ani na záznamy deníků. Třeba císařova matka věděla, že její deník bude předlohou a obrazem pro příští generace a uvědomovala si, že přílišná upřímnost, či přesnost by nebyla vždy k prospěchu tomu, jaký si o nich uděláme obrázek. Nad to...kdy se oficiálně vědělo, kdy Sisi přesně otěhotněla, či to zjistila...

18 Sisssi Sisssi | Web | 12. června 2016 v 11:07 | Reagovat

Vážená paní Sirotková, mohla byste položit médiu několik otázek?
1. Kdo byla Alžběta Herzogová?
2. Jaký pseudonym používala Sisina matka na svých cestách, např. když jela v roce 1853 do Ischlu?
3. Byla Sisi někdy v Ischlu již před rokem 1853?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.