Můj pradědeček František Ferdinand

20. října 2014 v 12:00 | Jana K |  Knihy o Franzi Ferdinandovi ďEste
Podtitul: Příběh arcivévody Františka Ferdinanda očima jeho pravnučky Anity Hohenberg
Autor: Christiane Scholler, Anita Hohenberg
Nakladatelství: Víkend
Rok vydání: 7/2014
Počet stran: 160

Kolik dávám bodů: 6/10

Z německého originálu "Er war mein Urgroßvater," vydaného nakladatelstvím Styria premium in der Verlagsgruppe Styria GmbH & Co KG, Wien - Graz - Klagenfurt přeložila Ivana Führmann-Vízdalová.


Anotace:
Nekonformní muž s mnoha plány do budoucna, důsledný stratég a nezlomná povaha: arcivévoda František Ferdinand byl v nesprávné době na nesprávném místě. Nejen 28. června 1914 v Sarajevu, nýbrž i ve století, v němž žil. Jeho tragický osud znamenal konec jedné epochy a zároveň začátek nové doby.

Většinou jsme o tom četli jen obvyklé dějepisné texty. Jinak však události vypadají, když se slova ujme člen rodiny: Anita Hohenberg, pravnučka následníka trůnu, matka čtyř dětí, zámecká paní na Artstettenu. Žije a počíná si jednoznačně s orientací na budoucnost, zároveň však chce zachovat živou vzpomínku na historii zámku a jeho obyvatel. Zvlášť na "zmařeného vládce," arcivévodu Františka Ferdinanda, tedy následníka trůnu, o němž, jak se domníváme, víme skoro všechno.
Její podrobné a živé líčení poskytuje nový pohled na Habsburka, který se objevuje téměř ve všech učebnicích dějepisu na světě - ale nikdy není popsán tak, aby bylo možné pochopit skutečného člověka za oficiální maskou arcivévody. Proto vznikla tato kniha, která je víc než učebnice dějepisu. Je to návod jak spoluprožívat a prociťovat skutečnost. Osudové události po zavraždění následníka trůnu a jeho manželky totiž nejen vyvolaly první světovou válku, nýbrž i zapříčinily nové uspořádání Evropy. A také tragicky a natrvalo ovlivnily osud osiřelých dětí a jejich potomků.

O autorkách:
Dr. Christiane Scholler
Novinářka a spisovatelka objevila svou lásku k rakouským dějinám při studiu práv. Prvním krokem směrem k "publikacím o dějinách" byla spolupráce na svazku Schönbrunn - cesty kolem císařského zámku, který vyšel v roce 1996.
Jako autorka populárně-naučné literatury se už dlouho soustřeďuje na téma "prominenti vidění z jiného úhlu." Napsala knihy o populárních osobnostech a ve spolupráci s nimi, patří k nim například Uschi Glas, Elmar Wepper, Hansi Hinterseer, Fritz Mulliar, Gunther Frank a televizní kuchař Franz Zodl. V této souvoslosti znamenala skutečnou výzvu zakázka spojující lásku k dějinám s nadšením pro maximálně autentické a zároveň napínavé zobrazení známé historické osobnosti.
Předložená kniha je výsledkem pokusu předvést na základě dlouhých rozhovorů a osobních vzpomínek pravnučky arcivévody Františka Ferdinanda Rakouského-Este živou podobiznu následníka trůnu. Četné dokumenty a historické podrobnosti dokážou obraz "zmařeného vládce" opět přiblížit současnosti.
Vzniká osobnostní portrét následníka trůnu s jeho zvláštnostmi, slabostmi i silnými stránkami. Především však s neotřesitelnou vírou v osud, jež mu napomohla uzravit se z těžké nemoci a nakonec - po překonání závažných potíží - mu umožnila prožívat velké štěstí se ženou svého života, jež mu darovala léta radosti, tři nádherné děti a učinila z něj nadšeného milovníka rodiny. Týž osud však jemu i jeho manželce tak tragicky přerval život 28. června 1914 v Sarajevu.

Anita Hohenberg
Pravnučka následníka trůnu arcivévody Františka Ferdinanda Rakouského-Este se narodila 18.8.1958 v zámku Berg ve Velkovévodství lucemburském; v zemi, kde do roku 1964 vládla její babička, velkovévodkyně Charlotte Lucemburská, strávila mládí.
Její otec záhy zemřel, a tak už v mladém věku převzala Artstetten a od roku 1983 spravuje zámek a k němu náležející pozemky. Nadšení pro toto dědictví v ní s roky narůstalo navzdory břemenu odpovědnosti. nikdy ji také neopustil entusiasmus pro historii rodu, třebaža byla tak tragická. Obě babičky, Elisabeth Hohenbergová a Charlotte Lucemburská jí byly a jsou velkým vzorem, především svým uměním čerpat sílu i z těžkých období.
Anita Hohenberg považuje za svůj úkol předat i další generaci, svým čtyřem dospělým dětem, radost a potěšení z tohoto dolnorakouského skvostu. Je jedinečný na celém světě a není to jen "památník." Neboť při veškerém respektu k rodinné historii: Dnes a Nyní je důležité! K tomu patří i zprostředkování vize nadále s radostí žít v Dolních Rakousích, které se již třicet let tak pozitivně rozvíjejí.
Uchovávání historického areálu a péče o zámecký park jí obzvlášť leží na srdci. Financování náročné údržby je z valné části možné pokrýt příjmy z prodeje vstupenek do zámku a předmětů v muzejním shopu.
Anita Hohenberg si přála svěřit vytvoření názorné, dnešní době přiměřené knížky o svém pradědečkovi Christiane Scholler. Publikace je vhodným průvodcem po místnostech naplněných osudovým dobovým duchem, nečiní si nárok být vědeckým pojednáním, kterých existuje dost a dost. Cílem bylo pro návštěvníky vypracovat - na ideovém, individuálním základě získaném z řady osobních rozhovorů - "nedramatizovaný" pohled na tragický příběh předků Anity Hohenberg. A tak mohla vzniknout nová perspektiva: trochu jiný náhled na události spojené se Sarajevem, především však na mnohotvátný život následníka trůnu arcivévody Františka Ferdinanda Rakouského-Este.


Moje hodnocení:
V letošním roce se na našem trhu objevilo několik publikací o Františku Ferdinandovi a mé pozornosti neunikla ani tato, na první pohled velmi zajímavá kniha, kterou ve spolupráci s další autorkou napsala přímo pravnučka někdejšího následníka trůnu. Jedná se o krásnou, na křídovém papíru vytištěnou publikaci plnou nádherných, neokoukaných fotografií. Bohužel mě ale obrazová část knihy zaujala více než samotný obsah. Kniha začíná fiktivním a podle mého značně patetickým dopisem, jenž Anita Hohenberg napsala svému pradědečkovi. Poté již následuje kapitola zaměřená na atentát, rovněž uvedená fiktivními myšlenkami následníka trůnu. Další kapitoly jsou zaměřeny na obvyklé důležité mezníky v následníkově životě, ať už se jedná o jeho loveckou vášeň, cestu kolem světa, boj se zákeřnou nemocí či boj o štěstí po boku ženy, kterou si přes všechny překážky zvolil za manželku. Celkem mě kniha zklamala, od vnučky následníka trůnu jsem zkrátka čekala více.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lisi Lisi | Web | 21. října 2014 v 14:04 | Reagovat

Touto knížku jsem si jenom prolistovala, během toho jsem získala dojem, že knížka v podstatě odpovídá všem jiným vydaným na toto téma. Nejzajímavější je autorka, ale ta FF nepotkala.

2 Sisssi Sisssi | Web | 2. listopadu 2014 v 11:26 | Reagovat

Uvádí autorka, odkud má fotografie? Jsou z jejího soukromého vlastnictví?

3 Jana K, autorka blogu Jana K, autorka blogu | E-mail | Web | 2. listopadu 2014 v 20:12 | Reagovat

[2]: Na konci knihy je uvedeno: "Na základě originálních fotografií, dokumentů z archivu zámku Artstetten a mnoha detailů z historie rodiny vypráví pravnučka následníka trůnu ze svého osobního pohledu příběh "zmařeného vládce." Blíže zdroj fotografií v knize není specifikován.

4 Sisssi Sisssi | Web | 5. listopadu 2014 v 18:59 | Reagovat

Ta fotografie Karla Ludvíka a Marie Annunziaty na začátku se mi nesmírně líbí, vůbec jsem nevěděla, že k té sérii sedících manželů existuje ještě tahle fotka ve stoje.

5 Milan Milan | E-mail | 1. února 2015 v 13:27 | Reagovat

Velmi pěkně napsaná kniha v nadneseném duchu vzdychání po nesplněných ambicích následníka trůnu Ferdinanda ďEste.Tak to v dějinách,ale nechodí.R-U prohrálo válku ,kterou rozpoutalo,když dalo ultimátum Srbsku a začalo realizovat tresnou akci proti Srbsku.Nyní po sto letech od války cítí zbytkové země po R-U   nebezpečné hrozby.Ukrajinská krize ,IS a voluntaristické postoje Polska k Ukrajině. Došlo k zajímavému setkání premiérů ve Slavkově ,všichni jsou soc. demokraté.Ve stř.Evropě je vakuum, ale je  cesta ke spolupráci  zbytkových států po R-U.Můj otec také narukoval jako kaprál.Bojoval v Haličí,tam dostal kulku od Rusů do ramene a ta mu tam zůstala  až do smrti.To  je ovšem jiný příběh.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.