Dětství v dobách císařství

10. října 2014 v 12:00 | Jana K |  Další knihy s historickou tematikou
Podtitul: Domeček pro panenky a cínoví vojáčci
Autor: Sabine Fellnerová, Katrin Unterreinerová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 5/2014
Počet stran: 184, čb. obrázky v textu

Kolik dávám bodů: 7/10

Z německého originálu "Puppenhaus und Zinnsoldat. Kindheit in der Kaiserzeit," vydaného nakladatelstvím Amalthea Signum Verlag GmbH, Vídeň v roce 2012 přeložila Pavla Lutovská.


Anotace:
"Vůle vychovatele musí být hradem, odolávajícím lsti i vzdoru, vstoupit smí jen ten, kdo poslušně zaklepe na bránu."

Enzyklopädie des gesamten Erziehungs- und Unterrichtswesens

Zasvěcený pohled do císařských dětských komnat, měšťanských dětských pokojíčků i ubohých dělnických příbytků nabízí překvapivé a často dojemné podrobnosti z všedního života dětí z dob císařství.

Čistě oblečené, dobře vychované, s růžovými tvářičkami na nedělní procházce s rodiči - to je obraz měšťanského dítěte z 19. století.

Pohled do zákulisí nám odhaluje všední den dětí, jež je plný kázně, poslušnosti a podřízenosti otcovské autoritě a v nejnižších sociálních vrstvách navíc představuje tvrdou a těžkou práci. Rovněž dětství na panovnickém dvoře neznamenalo život v pohádkové zemi blahobytu, nýbrž od narození přesně určenou cestu a cíl a od nejranějšího mládí soustavnou přípravu na život v dospělosti, plný disciplíny a povinností.

Autorky odkrývají na základě vzpomínek pozdější sociální demokratky Adelheid Poppové tvrdou každodenní realitu dělnických dětí, odhalují dusivou atmosféru života měšťanských dětí a poskytují dojemný pohled do spartánských císařských dětských pokojů od Marie Terezie až po korunního prince Rudolfa.

O autorkách:
Sabine Fellnerová studovala dějiny umění a historii na Vídeňské univerzitě a pařížské Sorbonně. Spolupracuje při pořádání výstav. Od roku 2003 je kurátorkou uměleckých sbírek Austria Tabak a zároveň působí jako autorka na volné noze. Napsala řadu publikací na téma kultury všedního dne a rakouského umění 19. a 20. století.

Kathrin Unterreinerová rovněž studovala dějiny umění a historii na Vídeňské univerzitě. V letech 2000-2007 byla vědeckou ředitelkou císařského apartmá ve vídeňském Hofburgu a kurátorkou Muzea císařovny Sisi, otevřeného roku 2004. Je kurátorkou řady výstav a autorkou publikací o c. a k. monarchii.

Euromedia Group od těchto autorek vydala knihu Milostné pletky v habsburské monarchii.


Moje hodnocení:
Druhá kniha z pera dua autorek Fellnerová - Unterreinerová se zaměřila na zajímavou problematiku dětství za časů císařské monarchie. Autorky se konkrétně zabývají obdobím od dob vlády Marie Terezie až do přelomu 19. a 20. století.
Samotná kniha je rozdělena na tři části. V první části se autorky zaměřily na dětství v měšťanských vrstvách, v nejkratším úseku knihy je popsáno nezřídka velmi těžké dětství potomků z dělnických rodin a třetí část se věnuje prostředí císařské rodiny a mnohdy velmi tvrdé výchově budoucích vládců velké říše.
Právě tato poslední část knihy mě pochopitelně zaujala nejvíce. Je zde popsáno dětství potomků Marie Terezie, jejíž dcery se pravidelně stávaly oběťmi nemilosrdné sňatkové politiky, dětství Napoleonova nešťastného syna Orlíka, tvrdá výchova na budoucí povolání císaře Františka Josefa a jeho syna Rudolfa nebo vzpomínky na dětství arcivévody Leopolda Salvatora. Jednotlivé kapitoly v knize obsahují spoustu dobových vzpomínek, citací z dopisů nebo zápisů z deníků na které autorky reagují obecnou výpovědí o tehdejším stavu dané problematiky. Kniha rovněž obsahuje spoustu překrásných dobových fotografií.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Williamepish Williamepish | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 17:17 | Reagovat

You actually reported it superbly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.