Červenec 2014

František Ferdinand d'Este: Život konopišťských pánů ve fotografiích

31. července 2014 v 12:00 | Jana K |  Knihy o Franzi Ferdinandovi ďEste
Autor: Lukáš Pavlík
Nakladatelství: vydáno vlastním nákladem 1000 kusů ku příležitosti 100 let od zavraždění Vysokého pána a jeho choti v Sarajevu
Rok vydání: 2014
Počet stran: 56

Kolik dávám bodů: 7/10


Anotace:
Unikátní brožurka o 56 stranách přináší dosud nepublikované fotografie z privátních sbírek a archivů, z nichž mnohé nebyly dosud zveřejněny.
Fotografie dokumentují soukromý život rodiny následníka rakousko-uherského trůnu nejen na oblíbeném konopišťském panství.

O autorovi:
Lukáš Pavlík se narodil v roce 1986 v Benešově, vystudoval tamní gymnázium.
Od dětství se zajímá o historii, zejména o osobu Františka Ferdinanda ďEste, jeho zaměstnance a zámek Konopiště.
Několik posledních let se intenzivně věnuje obnově jeho historické podoby a návratu zmizelých předmětů a relikvií na svá původní místa. Inicioval vytvoření pamětního reliéfu Františka Ferdinanda ďEste a Žofie Hohenberg, posledních soukromých majitelů zámku.
V současné době působí v Komisi pro využití areálu Konopiště při Radě MěÚ Benešov. Spolu s dalšími je zakládajícím členem a místopředsedou občanského sdružení Spolku přátel Konopiště, které vyvíjí svoji hlavní činnost v areálu Konopiště.
Je členem rakouského Klubu přátel vojenské historie, tradičního Rakousko-Uherského domobraneckého pěšího pluku č. 2 Linz, se nímž se účastní řady pietních vojensko-historických akcí po celé Evropě.

Ukázka z knihy:Moje hodnocení:
V letošním roce 100. výročí sarajevského atentátu a začátku války vyšlo několik knih zaměřených nejen na první světovou válku, ale i na osobu následníka trůnu Františka Ferdinanda. Tou první, kterou zde představím je útlá brožovaná publikace, jež nám na 56 stránkách nabídne celkem 80 fotografií Františka Ferdinanda a jeho rodiny. Jedná se o opravdu velmi zajímavé a hlavně neokoukané fotografie i s patřičnými popisky. Textu v ní ale mnoho nenajdeme, kromě různých drobnůstek a zajímavostí ze života následníka trůnu na Konopišti se mj. dočteme i o osudech jeho potomků po tragických událostech v Sarajevu a následném rozpadu monarchie.