Habsburkové bez říše

25. března 2014 v 12:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Podtitul: Historie rodiny od roku 1918
Autor: Dieter Kindermann
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 4/2013
Počet stran: 304 + 16 obr. příl.

Kolik dávám bodů: 5/10

Z německého originálu "Die Habsburger ohne Reich, Geschichte einer Familie seit 1918," vydaného nakladatelstvím Kremayr & Scheriau, Wien v roce 2010 přeložil Vítězslav Čížek.


Anotace:
Dieter Kindermann je osobním přítelem rodiny Habsburků. V této knize se zaměřil na období od roku 1918, kdy císařská rodina 13. listopadu uprchla ze zámku Eckartsau (Krcov) do ciziny, až po současnost. Popisuje exil na Madeiře a smrt posledního císaře Karla I. roku 1922, boj mladého Otty von Habsburga proti nacistům, jeho osobní vývoj k příkladnému evropanství a práci pro Evropský parlament, kterou vykonával po celá desetiletí. Dalšími tématy jsou slavnostní pohřeb excísařovny Zity, spor o habsburské dědictví a debaty o zákazu vstupu Habsburků na rakouské území, stejně jako otázka, proč se nikdo z Habsburků nesměl ucházet o zvolení rakouským spolkovým prezidentem. Dílo doplňují četné retrospektivy historických událostí z doby císařství, které vrhají stín i hluboko do druhé republiky.

Dieter Kindermann zná historii a spoustu podrobností ze života habsburské rodiny jako málokdo. V této knize vykresluje barvitý portrét Habsburků ve 20. a na začátku 21. století.
Ohlíží se za životem excísařovny Zity, neboť sám sehrál určitou roli při jejím návratu do vlasti. Předkládá portrét vášnivého Evropana Otty von Habsburga, syna posledního císaře, a vypráví o jeho dětech, například o Walburze Habsburgové-Douglasové, která je poslankyní ve švédském parlamentu, o Gabriele Habsburgové coby gruzínské velvyslankyni v Německu a o Georgu Habsburgovi, jenž jako mimořádný velvyslanec zastupuje Maďarsko v EU. Pochopitelně nechybí ani dnešní hlava habsburského domu Karl von Habsburg a jeho žena, mecenáška umění Francesca Thyssen-Bornemisza.
Tato kniha osvětluje dosud málo probádanou část soudobých dějin Rakouska.

O autorovi:
Dieter Kindermann je 40 let politickým redaktorem v Kronen Zeitung. Napsal téměř tisíc reportáží s význačnými současníky a vynikajícími historiky k dějinám Rakouské republiky a církve od roku 1918 po dnešek. Je pokládán za osobního přítele rodiny Habsburků. Papež Jan Pavel II. ho roku 2003 jmenoval commendatorem.


Moje hodnocení:
Na titulu knihy vidíme Ottu Habsburga s manželkou Reginou a dětmi. Už tato fotografie z obálky knihy nám dává tušit, komu bude v této knize dán největší prostor. Podtitul knihy sice zní "Historie rodiny od roku 1918," ale převážná část knihy se věnuje hlavně Ottovi. Jeho život a celá jeho osobnost je určitě nesmírně zajímavá a hodná obdivu, ale některé pasáže (anšlus Rakouska, druhá světová válka,.. atd.) byly pro mně velmi těžko čitelné, místy zdlouhavé a taktéž zorientovat se v rakouských politických stranách mi zpočátku dělalo problémy. Některé informace se opakovaly a kniha se tak pro mně stala trochu nudnou a nezáživnou. Pravdou ale je, že jsem si ji půjčila jen pro doplnění znalostí, protože historie po roce 1918 nespadá do oblasti mého zájmu.
Kromě čtyř Ottových dětí, které jsou zmíněny v anotaci a jimž je každému věnována jedna kapitola se dočteme např. o Michaelu Salvatorovi, vnukovi Marie Valerie, jenž se stal žádaným historikem, dále o lesním hospodáři Dominiku Habsburgovi nebo o Eduardu Habsburgovi, který píše knihy a scénáře a je mimo jiné i mluvčím diecézního biskupa v St. Pöltenu.
Víc mne zaujala úvodní část knihy, která popisuje pohnuté osudy císařovny Zity a peripetie, které musela absolvovat, aby mohla po 63 letech strávených v exilu vůbec vstoupit na rakouské území. V krátkých kapitolách jsou samozřejmě zmíněny i osudy posledního císaře Karla, rovněž o následníkovi trůnu Františku Ferdinandovi a císařovně Alžbětě je v knize kratinká zmínka. Dvě kapitoly jsou věnovány vyprávění císařovny Zity o pro mně velmi zajímavých tématech: konkrétně o Zitině zastávané tezi o tom, že "Mayerling byla vražda" a dále popření tajného sňatku Františka Josefa s dlouholetou přítelkyní Katharinou Schratt, o kterém napsal ve své knize Georg Markus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Phillipkit Phillipkit | E-mail | Web | 16. dubna 2018 v 19:13 | Reagovat

<a href=http://lastnewstoday.ru/pr/adult><img>http://lastnewstoday.ru/pr/adult/images/9068b248538e.jpg</img></a>

<a href=http://lastnewstoday.ru/pr/adult>сайт знакомств без регистрации бесплатно</a>

Онлайн сообщество знакомств с целью интимных встреч. лучшие встречи с противоположным полом для XXX в твоем городе. Заглядывай - не останешься равнодушным!

бадоо сайт знакомств, бесплатное знакомства регистрация бесплатно онлайн, знакомства онлайн без регистрации бесплатно, знакомства белгород, знакомства майл ру вход, сайт знакомств номера, tabor ru знакомства моя страница, 55 знакомства, jeempo знакомство, знакомства в интернете, сайт серьезных знакомств регистрация бесплатно, навечно сайт знакомств, лесби знакомства, табор знакомства без регистрации, нгс знакомства новосибирск, знакомства 40 лет, знакомства с военными, mylove ru знакомства, знакомства иванова, знакомства через, бесплатное знакомство без регистрации с женщинами, сайт знакомств с девушками, знакомства без пароля, сайт знакомств без регистрации бесплатно для серьезных, знакомства табор ру бесплатный, самый сайт знакомств, сайт знакомств для отношений бесплатной регистрацией, официальное знакомство, знакомства с девушками бесплатно регистрация, бесплатные сайты знакомств отношений без регистрации, знакомства вход регистрация, знакомства без регистрации бесплатно с девушками, знакомства в туле, знакомства в томске, хочу знакомства, сайт знакомств бесплатная регистрация для серьезных отношений, знакомства в казани, блюсистем знакомства, частные объявления знакомства, фильм знакомство с факерами, знакомства вологда, знакомство с факерами 2, знакомства великий, знакомства улан, официальный сайт знакомств, гей знакомства объявления, сайт знакомств майл ру, знакомства за 40 без регистрации бесплатно, знакомства смоленск, знакомства без регистрации вход, сайт знакомства loving

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.