Habsburkové a jejich profese

22. února 2014 v 12:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Autor: Gerhard Tötschinger
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 9/2013
Počet stran: 152, obsahuje čb. obraz. přílohu

Kolik dávám bodů: 5/10

Z německého originálu "Kaiser, Gärtner, Kapitän. Die Habsburger und ihre Berufe," vydaného nakladatelstvím Amalthea Signum Verlag, Wien v roce 2010 přeložila Pavla Lutovská.


Anotace:
Povoláním jsou Habsburkové především císaři, králové, arcivévodové - ale nejen to!
Vedle svých povinností příslušníků rakousko-uherského panovnického rodu vykonávali mnozí členové domu Habsbursko-Lotrinského také občanská povolání.
Najdeme mezi nimi řemeslníky, zahradníky, námořníky, hudebníky a duchovní, ale také vynálezce, a dokonce i letce balonem. Mnozí z nich se projevili jako geniální hospodáři a ekonomové a jiní zase byli velice umělecky nadaní.

V této knize autor ukazuje imperiální panovnickou dynastii úplně jinak, z její soukromé stránky.

O císaři Františku Josefovi se zachovala krátká historka, jak u příležitosti založení spořitelní knížky, jeho měla číslo 1, musel vyplnit formulář jako všichni, kdo si chtějí spořit. Do rubriky bydliště zanesl Schönbrunn, jako povolání uvedl císař.
A přece nebyl pouze císařem, ale také vojákem z povolání a údajně také knihvazačem. Jeho dcera Marie Valérie byla divadelní výtvarnice, švagr Karel Theodor oční lékař. Jeho dědeček, císař František I., byl jak známo zahradník a tomuto povolání se skutečně věnoval. Vedlo to ke vzniku řady anekdot.
V kruhu obrovské rodiny se zrodila řada profesionálních muzikantů.
Marie Luisa, dcera císaře Františka II. a druhá manželka Napoleona Bonaparta, přivedla svého druhého manžela, hraběte Neipperga, k umění malby akvarelů. Přitom hrabě byl starý harcovník, voják, a žádná víla mu sklon k umělecké tvorbě do kolébky nevložila. Marie Luisa by se naproti tomu mohla uměním živit.
Povídá se, že mnoho členů domu Habsbursko-Lotrinského se muselo nebo smělo v mládí vyučit nějakému řemeslu a složit zkoušku. Tak tomu bylo ale i v dalších šlechtických rodech a na panovnických dvorech - Ludvík XVI. byl například nadšený truhlář. A přece se Habsburkové i v tomto trochu odlišovali. Vždyť v arcidomě žili kapitáni, bankovní ředitelé, průkopníci létání v balonu, botanici, geografové, vynálezci a v neposlední řadě i obchodník s potravinami.

O autorovi:
Gerhard Tötschinger se narodil roku 1946 ve Vídni. Žije v Badenu u Vídně a od maturity vede dvojí život: jako učitel herectví, divadelník a spisovatel. Od roku 1973 je činný ve vedení divadla, od roku 1982 do roku 1995 byl intendantem divadelního svátku Fest in Hellbrunn v Salcburku a v letech 1994 až 1999 vedl festival Arteeuropa Festival Todi. Uvedl četné inscenace, opery a hry v Německu, Rakousku a ve Švýcarsku. Svůj první román publikoval v roce 1975.


Moje hodnocení:
Velmi úzce a specificky zaměřená kniha, která mne ale poměrně zklamala. Informací o daném tématu je málo, autor se tak nevyhne častému odbočování a kniha se tak stává trochu nudnou. O povoláních Habsburků jsem se nedozvěděla nic moc nového, prakticky se jedná o informace, které jsem se dočetla už v jiných knihách.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucy Lucy | E-mail | 25. února 2014 v 16:05 | Reagovat

Tuto knihu  mám doma, sice jsem ji ještě celou nepřečetla, ale mě se zdá dobrá, ikyž jak tu tvrdí autorka "odbočky" autora jsou občas nudné. Spíše tato kniha je pro čtenáře, kteří s Habsburky začínají, protože je hodně obecná. Jinak velká pochvala pro autorku, která má překrásný a hlavně nezkopírovaný (!!!!) blog :D

2 Jana K, autorka blogu Jana K, autorka blogu | E-mail | Web | 28. února 2014 v 14:29 | Reagovat

[1]: Já jsem si tu knihu chtěla původně taky koupit, ale pak jsem ji kupodivu objevila u nás v knihovně, což bylo štěstí, neboť mě opravdu moc nezaujala. Velmi děkuji za pochvalu, které si moc vážím, hlavně za ocenění "nezkopírovanosti." :-)))
Momentálně připravuji na blog velký dvoudílný životopisný článek o Gisele, který bych chtěla zveřejnit během dubna. Toť jen informace, na co se mohou čtenáři mého blogu těšit:-)

3 katka katka | 1. března 2014 v 19:42 | Reagovat

teším sa na nový článok

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.