Únor 2014

Habsburkové a jejich profese

22. února 2014 v 12:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Autor: Gerhard Tötschinger
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 9/2013
Počet stran: 152, obsahuje čb. obraz. přílohu

Kolik dávám bodů: 5/10

Z německého originálu "Kaiser, Gärtner, Kapitän. Die Habsburger und ihre Berufe," vydaného nakladatelstvím Amalthea Signum Verlag, Wien v roce 2010 přeložila Pavla Lutovská.


Anotace:
Povoláním jsou Habsburkové především císaři, králové, arcivévodové - ale nejen to!
Vedle svých povinností příslušníků rakousko-uherského panovnického rodu vykonávali mnozí členové domu Habsbursko-Lotrinského také občanská povolání.
Najdeme mezi nimi řemeslníky, zahradníky, námořníky, hudebníky a duchovní, ale také vynálezce, a dokonce i letce balonem. Mnozí z nich se projevili jako geniální hospodáři a ekonomové a jiní zase byli velice umělecky nadaní.

V této knize autor ukazuje imperiální panovnickou dynastii úplně jinak, z její soukromé stránky.

O císaři Františku Josefovi se zachovala krátká historka, jak u příležitosti založení spořitelní knížky, jeho měla číslo 1, musel vyplnit formulář jako všichni, kdo si chtějí spořit. Do rubriky bydliště zanesl Schönbrunn, jako povolání uvedl císař.
A přece nebyl pouze císařem, ale také vojákem z povolání a údajně také knihvazačem. Jeho dcera Marie Valérie byla divadelní výtvarnice, švagr Karel Theodor oční lékař. Jeho dědeček, císař František I., byl jak známo zahradník a tomuto povolání se skutečně věnoval. Vedlo to ke vzniku řady anekdot.
V kruhu obrovské rodiny se zrodila řada profesionálních muzikantů.
Marie Luisa, dcera císaře Františka II. a druhá manželka Napoleona Bonaparta, přivedla svého druhého manžela, hraběte Neipperga, k umění malby akvarelů. Přitom hrabě byl starý harcovník, voják, a žádná víla mu sklon k umělecké tvorbě do kolébky nevložila. Marie Luisa by se naproti tomu mohla uměním živit.
Povídá se, že mnoho členů domu Habsbursko-Lotrinského se muselo nebo smělo v mládí vyučit nějakému řemeslu a složit zkoušku. Tak tomu bylo ale i v dalších šlechtických rodech a na panovnických dvorech - Ludvík XVI. byl například nadšený truhlář. A přece se Habsburkové i v tomto trochu odlišovali. Vždyť v arcidomě žili kapitáni, bankovní ředitelé, průkopníci létání v balonu, botanici, geografové, vynálezci a v neposlední řadě i obchodník s potravinami.

O autorovi:
Gerhard Tötschinger se narodil roku 1946 ve Vídni. Žije v Badenu u Vídně a od maturity vede dvojí život: jako učitel herectví, divadelník a spisovatel. Od roku 1973 je činný ve vedení divadla, od roku 1982 do roku 1995 byl intendantem divadelního svátku Fest in Hellbrunn v Salcburku a v letech 1994 až 1999 vedl festival Arteeuropa Festival Todi. Uvedl četné inscenace, opery a hry v Německu, Rakousku a ve Švýcarsku. Svůj první román publikoval v roce 1975.


Moje hodnocení:
Velmi úzce a specificky zaměřená kniha, která mne ale poměrně zklamala. Informací o daném tématu je málo, autor se tak nevyhne častému odbočování a kniha se tak stává trochu nudnou. O povoláních Habsburků jsem se nedozvěděla nic moc nového, prakticky se jedná o informace, které jsem se dočetla už v jiných knihách.