Prosinec 2013

Sisi a její děti

26. prosince 2013 v 13:00 | Jana k |  Knihy o Mayerlingu a potomcích císařovny Alžběty
Podtitul: Život ve stínu excentrické matky
Autor: Hanne Egghardtová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 12/2013
Počet stran: 176, obsahuje čb. obraz. přílohu

Kolik dávám bodů: 7/10

Z německého originálu "Sisi's Kinder. Leben im Schatten einer exzentrischen Mutter," vydaného nakladatelstvím Kremayr & Scheriau KG, Wien v roce 2011 přeložila Ivana Führmann Vízdalová.


Anotace:
Císařovna Alžběta jako oslnivě krásná, šarmantní a exaltovaná žena a zároveň matka čtyř dětí

Životní osudy Alžbětiných dětí jsou odlišné právě tak, jako se lišil její vztah k nim. Smrt malé Žofie a Rudolfova sebevražda uvrhly císařovnu do nejhlubšího smutku, Giselin život kolem ní plynul, aniž mu věnovala zvláštní pozornost. Nejmladší dceru Marii Valérii naopak zahrnovala až přemrštěnou mateřskou láskou.
Autorka citlivě líčí vývoj nesourodého čtyřlístku urozených dětí, dojímá nás vyprávěním jejich napínavých životních příběhů a současně nám přibližuje císařovnu Sisi jako matku.
Císařovna Alžběta zvaná Sisi byla excentrická, přepjatá a nenáviděla život na císařském dvoře. Stále častěji se vydávala na cesty a trýznila své tělo nejrůznějšími kúrami i cvičením, aby zůstala navždy mladá a krásná.
Ale co to znamenalo pro děti - mít takovou matku?
Své první dvě děti, Žofii a Giselu, chtěla mít Alžběta nejprve neustále nablízku. Avšak s tchyní, arcivévodkyní Žofií, sváděla zarputilý mocenský boj, dokud nenastala první katastrofa: Na společné cestě po Uhersku dvouletá Žofie zemřela. To byl šok, z něhož se Alžběta jen těžce vzpamatovávala. Její zájem o děti poté skoro ustal.
Gisela a Rudolf byli svěřeni pod tchyninu ochranu. Rudolf si musel protrpět krutou vojáckou výchovu. Žádné ze starších dětí si mateřské péče příliš neužilo. Gisela se v šestnácti letech provdala za prince Leopolda Bavorského, Rudolf i v dospělosti marně bojoval o postavení, které by odpovídalo jeho schopnostem. Když si v Mayerlingu společně s baronesou Vetserovou vzal život, byla to pro jeho matku největší životní rána.
Zcela jiný vztah měla Sisi k svému nejmladšímu dítěti, Marii Valérii, kterou zahrnovala nesmírnou láskou. Dovolila jí provdat se z lásky za arcivévodu Františka Salvátora - třebaže s ním později císařská dcera neměla vždy na růžích ustláno.

O autorce:
Hanne Egghardtová se narodila roku 1948 v Mariazell v Rakousku. Studovala germanistiku a turečtinu ve Štýrském Hradci a v Istanbulu. O roku 1970 pracuje ve Vídni jako tlumočnice, novinářka a spisovatelka.
Euromedia Group vydala její knihy Vyděděnci Habsburků a Děti Marie Terezie.


Moje hodnocení:
Tato kniha je zaměřená na osudy čtyř císařovniných dětí, jak je ostatně patrno už ze samotného názvu. Nicméně musím říct, že mě trochu zklamala, čekala jsem od ní rozhodně více. Na úvodních třiceti stranách autorka líčí již tolikrát zpracované téma zásnub a následné svatby Alžběty s rakouským císařem. Vrací se i k nepříliš povedenému manželství Alžbětiných rodičů a k politickým událostem, které uvolnily cestu na trůn Františku Josefovi. V úvodní části se také kniha zabývá osudy ctižádostivé arcivévodkyně Žofie na rakouském císařském dvoře, kde se ale nevyvaruje přehmatů (např. spekulace, že Žofiin třetí syn Karel Ludwig, který se narodil v roce 1833, by mohl být synem vévody Zákupského je zcela mimo, neboť ten byl v době jeho narození již rok po smrti!, k dalším nepřesnostem patří informace, že císař Ferdinand abdikoval v Kroměříži nedaleko Olomouce! nebo informace, že hraběnka Larischová byla Sisina sestřenice!).
Po úvodu už následují čtyři kapitoly zaměřené na císařovniny děti, které ale moc obsažné nejsou a nic moc nového nepřináší, např. Marie Valerie by se jistě dala zpracovat lépe a zajímavěji. Na konci každé kapitoly je vždy i kratičká zmínka o dětech Gisely, Rudolfa i Marie Valerie, ale i ta by mohla být obsažnější, třeba namísto zdlouhavé a pro mě místy i nudné úvodní části knihy.

Krásné Vánoce a vše nej do nového roku!!!

24. prosince 2013 v 14:00 | Jana K |  O blogu

Přeji všem pravidelným i občasným návštěvníkům blogu Sisi a její rodina.

Jana K, autorka blogu


Rovněž ještě připojuji jedno čistě vánoční téma:

Neodpustím si opět nezveřejnit můj oblíbený obrázek ztvárňující Vánoce v Hofburgu, kolorovaný dřevoryt podle Franze Kollarze, který byl zveřejněn v časopisu Über Land und Meer.
Císařská rodina je na něm zobrazena na konci sedmdesátých let kolem krásného vánočního stromku.


Jak se vlastně tradice vánočních stromků dostala až na císařský dvůr?

První zmínka o vánočních stromcích pochází z Německa z druhé poloviny 16. století. Na císařský dvůr tuto tradici přinesla arcivévodkyně Henriette. Tato původem nasavsko-weilburská princezna, narozená v bavorském Bayreuthu byla od roku 1815 ženou rakouského arcivévody, těšínského knížete a zároveň slavného vítěze nad Napoleonem v bitvě u Aspern Karla.

Henriette Alexandrine Friederike Wilhelmine von Nassau-Weilburg
(1797 - 1829)

V roce 1816 přivezla do Vídně úplně první vánoční stromek s hořícími svíčkami, zvyk, který v katolickém Rakousku do té doby neexistoval. Vánoční stromky se poté ujaly a staly se stálou tradicí za vlády císaře Franze I.
Zdobení sromků se tehdy považovalo za významnou událost, ale do běžných domácností se tato tradice rozšířila až v druhé polovině 19. století. Stromky byly nejprve oblíbené ve šlechtických rodinách, později i v měšťanských a teprve pak se dostaly i mezi obyčejné lidi.


Koncem 18. století, ještě před rozšířením vánočních stromků byl symbolem Vánoc betlém, u kterého se scházela celá rodina.
Císař Svaté říše římské Josef II. totiž zakázal vystavovat betlémy v kostelech, neboť prý odváděly pozornost věřících od modlení. Bohatší lidé si je proto přenesli do svých domovů.


Samozřejmě ani císařská rodina se neobešla bez pořádné štědrovečerní hostiny. Smaženého kapra, případně řízek s pořádnou porcí bramborového salátu, jak je ve většině případů zvykem v dnešní době bychom ale na císařské tabuli hledali marně.
V době Vánoc bylo totiž zvykem držet půst, ale ani tak si šlechta neodpírala. Mezi předkrmy bychom našli většinou dary moře, to znamená např. ústřice nebo lososa.
Při hlavních chodech se objevovaly speciality jako pečené telecí ledvinky s makarony, drůbež nebo tetřevi.


Císařské děti se ale samozřejmě těšily celý večer na jednu jedinou věc - až budou moci rozbalit vánoční nadílku. A co si přály a dostávaly pod stromeček císařské děti v osmnáctém a na počátku devatenáctého století? Takové možnosti jako dnešní děti neměly, ale některá přání jsou přesto srovnatelná. Samozřejmě chtěly nejrůznější hračky, nějaké to živé zvířátko, nebo rovnou bernardýna. Dospělí pod vánočním stromkem nalezli např. moderní zvonky na služebnictvo, sušáky na pera, nebo třeba svaté obrázky.
Pro tu správnou vánoční atmosféru si můžete ještě přečíst můj starší článek Vánoce v císařské rodině, kde se dozvíte co dostávaly na Vánoce císařské děti Gisela a Rudolf.

Zdroj:
vlastní článek, napsáno zčasti podle článku Mladí Habsburkové si přáli hračky, ale i bernardýna na webu www.5plus2.cz
Pozn.: vánoční stromek, stejně jako štědrovečerní pokrm na fotografii je ten náš aktuální:-)

Filmy s císařovnou Alžbětou

1. prosince 2013 v 12:00 | Jana K |  Filmy s císařovnou Alžbětou
Pohnuté a dramatické osudy císařovny Alžběty nemohly samozřejmě zůstat bez povšimnutí filmařů. Za téměř 95 let, které uplynuly od prvního představení Alžběty na filmovém plátně vznikla celá řada více či méně povedených filmů.
Ten úplně první byl natočen už rok po pádu monarchie a nepojednával přímo o životě císařovny, ale o tragédii v Mayerlingu, podle které dostal i název. Tento film se bohužel do dnešních dní nedochoval a tak si nemůžeme udělat obrázek, jak moc podobná byla první filmová Alžběta té skutečné, od jejíž smrti v době vzniku filmu právě uplynulo jednadvacet let.
V roce 1920, pouhý rok po filmu prvním ale následoval další, samozřejmě němý film, který už nesl přímo císařovnino jméno.
V dalších letech vznikaly stále nové a nové filmy nejčastěji německých či rakouských filmařů, či v koprodukci více zemí. Spousta filmů vznikla nejenom o Alžbětě, ale i o korunním princi Rudolfovi, mayerlingské tragédii, bavorském králi Ludwigovi II., jeden film dokonce i o Alžbětině mladší sestře Sophii.


V roli císařovny Alžběty se vystřídalo nesčetné množství nejrůznějších hereček a každá vtiskla postavě Alžběty něco ze sebe a své osobitosti. Těžko soudit, která byla dobrá a která ne, či snad dokonce která byla nejlepší. Jedna z nich si ale roli císařovny zahrála hned několikrát a právě filmy s ní jsou nezapomenutelné a zůstanou asi ještě hodně dlouho nepřekonány. Půvabnou a rozkošnou Romy Schneider v roli rakouské císařovny Sissi zná pravděpodobně každý. Trilogie Ernsta Marischky z poloviny padesátých let patří k nejznámějším a určitě k nejčastěji vysílaným filmům o císařovně Alžbětě, i když se jedná o historicky zcela nepřesné, naivní a v mnohých scénách příliš kýčovité filmy, jež mají se skutečným životem Alžběty pramálo společného.
V historickém kontextu je na tom o něco lépe nejnovější filmařský počin pojednávající o životě císařovny, dvoudílný televizní film Císařovna Sissi z roku 2009 v hlavní roli s italskou herečkou Cristianou Capotondi. Tento film se o něco více přibližuje skutečným událostem v životě císařovny a není to taková přeslazená romantická pohádka jako slavná kultovní trilogie, ale ani tak se film nevyvaroval spousty přehmatů a nepřesností. Cristiana Capotondi se možná skutečné postavě císařovny Alžběty přibližuje více a působí realističtěji, ale Romy je hold Romy a myslím si, že zůstane už navždy v pamětích diváků jako ta nejkouzelnější císařovna Sissi...

Císařovna Alžběta - Romy Schneider - Cristiana Capotondi

V níže uvedeném seznamu uvádím filmy, které v průběhu let vznikaly a s více či méně historickými i jinými chybami se pokusily co nejlépe vystihnout povahu císařovny a její životní osudy.
Filmy jsou seřazeny podle roku vzniku od nejstaršího po nejnovější. O několika málo filmech jsem již psala podrobněji, po kliknutí na název filmu se dozvíte o daném filmu více.


Mayerling

rok: 1919
země: Rakousko

První film, který vznikl o Alžbětě pojednával o tragédii v Mayerlingu. Tento film byl samozřejmě němý a vzhledem k roku uvedení (pouhé tři roky po smrti císaře Franze Josefa) byl cenzurou zakázán. Jelikož se nedochovala žádná kopie tohoto filmu, nelze ani zjistit, kdo si zahrál roli císařovny Alžběty.

Dvacátá léta:

Kaiserin Elisabeth von Österreich

rok: 1920
země: Německo
režie: Rudolf Raffé
v roli císařovny: Carla Nelsen

Další z němých filmů, tentokrát zcela v německé režii a s německým obsazením. Roli císaře ztvárnil Nils Jensen, korunního prince Rudolfa Max Landa, hraběnku Sztáray si zahrála Edda Berger a vévodkyni Ludoviku Bavorskou hrála Lina Meittinger.
Zajímavostí tohoto filmu určitě je, že se v něm objevila hraběnka Marie Louise Larisch-Wallersee, která si v tomto filmu zahrála samu sebe.


Das Schicksal derer von Habsburg - Die Tragödie eines Kaiserreiches

rok: 1928
země: Německo
režie: Rudolf Raffé
v roli císařovny: Erna Morena

Fritz Spira jako císař Franz Josef, Alfons Fryland v roli korunního prince Rudolfa, Maly Delschaft jako jeho žena Stephanie, Willi Hubert v roli Franze Ferdinanda, Carmen Cartellieri v roli hraběnky Larisch-Wallersee a Irene Kraus jako baronka Helene Vetsera. Zajímavostí je, že jako Mary Vetsera se v tomto filmu objevila Leni Riefenstahl, pozdější režisérka a fotografka nacistického režimu, která byla uznávána i samotným Hitlerem.König Ludwig II., ein königlicher Sonderling

rok: 1929
země: Rakousko
režie: Otto Kreisler
v roli císařovny: Gina Puch-Klitsch

Beletrizovaná biografie o životě bavorského krále Ludwiga II., kde si Olaf Fjord zahrál Ludwiga a Eugen Preiss ztvárnil postavu skladatele Wagnera.

Třicátá léta:

Ludwig der Zweite, König von Bayern

rok: 1930
země: Německo
režie: Wilhem Dieterle
v roli císařovny: Trude von Molo


Elisabeth von Österreich - Der Leidensweg einer Frau

rok: 1931
země: Německo
režie: Adolf Trotz
v roli císařovny: Lil Dagover

V dalších rolích tohoto filmu, který se z velké části věnuje mayerlingské tragédii se představili Paul Otto jako Franz Josef, Ekkehard Arendt v roli korunního prince Rudolfa, Charlotte Ander jako Mary Vetsera a Segius Sax jako bavorský král Ludwig II.


Mayerling
rok: 1935
země: Francie
režie: Anatole Litvak
v roli císařovny: Gabrielle Dorziat

V tomto filmu se objevuje císařovna Alžběta pouze okrajově, hlavní děj filmu se točí okolo hlavních postav Rudolfa, jehož hraje Charles Boyer a Mary, kterou ztvárnila Danielle Darrieux.Königswalzer

rok: 1935
země: Německo
režie: Herbert Maisch
v roli císařovny: Carola Hohn


The King Steps Out
rok: 1936
země: USA
režie: Joseph von Sternberg
v roli císařovny: Grace MoorePrinzessin Sissy

rok: 1938
země: Rakousko
režie: Fritz Thiery
v roli císařovny: Traudl Stark

Tento film byl distribuován také pod názvem "Prinzessin Wildfang." Už podle tohoto názvu "Princezna divoška" tedy poznáme, že film vypráví o prvních letech budoucí rakouské císařovny. V roli bavorského vévody Maxe se tu přestavil Paul Horbiger, Gerda Maurus pak ztvárnila jeho ženu Ludoviku.


Čtyřicátá léta:

Erzsébet Királyné

rok: 1940
země: Maďarsko
režie: Felix Podmaniczky
v roli císařovny: Katalin Karady


L'Aigle à deux Têtes

rok: 1947
země: Francie
režie: Jean Cocteau
v roli císařovny: Edwige FeuillèreLe secret de Mayerling

rok: 1949
země: Francie
režie: Jean Delannoy
v roli císařovny: Marguerite Jamois

Jedná se o remake filmu Mayerling Anatole Litvaka z roku 1935. Hlavní hvězdou filmu je Jean Marais v roli korunního prince Rudolfa.

Padesátá léta:

Kaiserwalzer

rok: 1953
země: Rakousko
režie: Franz Antel
v roli císařovny: Maria Holst


Königswalzer

rok: 1955
země: Německo
režie: Viktor von Tourjansky
v roli císařovny: Linda Geiser


Remake filmu Herberta Maische z roku 1935.


Sissi

rok: 1955
země: Rakousko
režie: Ernst Marischka
v roli císařovny: Romy Schneider


Sissi, mladá císařovna

rok: 1956
země: Rakousko
režie: Ernst Marischka
v roli císařovny: Romy Schneider


Sissi, osudová léta císařovny

rok: 1957
země: Rakousko
režie: Ernst Marischka
v roli císařovny: Romy Schneider
Ludwig II. Glanz und Elend eines Königs

rok: 1956
země: Německo
režie: Helmut Käutner
v roli císařovny: Ruth Leuwerik

Životopisný film o bavorském králi, kterého si zahrál O. W. Fischer, jeho bratra Ottu ztvárnil Klaus Kinski, hudebního skladatele Richarda Wagnera si zahrál Paul Bildt a v roli mladší sestry císařovny Alžběty Sophie se objevila Mariane Koch.


Kronprinz Rudolfs letzte Liebe

rok: 1956
země: Rakousko
režie: Rudolf Jugert
v roli císařovny: Lil Dagover

Pětadvacet let po filmu Elisabeth von Österreich - Der Leidensweg einer Frau se Lil Dagover vrací zpět v roli císařovny Alžběty.


Mayerling

rok: 1957
země: USA
režie: Anatole Litvak
v roli císařovny: Diana Wynyard


Další z filmů zabývající se mayerlingskými událostmi. V roli Rudolfa Mel Ferrer, Mary si zahrála Audrey Hepburn.

Šedesátá a sedmdesátá léta:


rok: 1968
země: Velká Británie/Francie
režie: Terence Young
v roli císařovny: Ava Gardner


Ludwig - Requiem für einen jungfräulichen König

rok: 1972
země: Německo
režie: Hans Syberberg
v roli císařovny: Hanna Köhler

Ludwig

rok: 1972
země: Itálie/Francie/Německo
režie: Luchino Visconti
v roli císařovny: Romy SchneiderElisabeth von Österreich - Ich möchte eine Möwe sein

rok: 1972
země: Rakousko
režie: Theodor Grädler, Jörg A. Eggers
v roli císařovny: Marisa Mell


Fall of Eagles
rok: 1974
země: Velká Británie
režie: John Elliot
v roli císařovny: Rachel Gurnay

Osmdesátá a devadesátá léta:

Sisi - Selbstbekenntnisse einer Kaiserin wider Willen

rok: 1982
země: Rakousko
režie: Georg Madeja
v roli císařovny: Daniela Ziegler

Rakouský televizní film, jehož scénář je založen na biografii Brigitte Hamann. Nicola Filippelli se objeví v roli Constantina Christomanose.


Der Kronprinz
rok: 1989
země: Rakousko/Maďarsko
režie: Miklos Szinetar
v roli císařovny: Mijou Kovacs

Dokumentární film o mayerlingských událostech.


Sissi und der Keiserkuß

rok: 1991
země: Německo
režie: Christoph Böll
v roli císařovny: Vanessa Wagner

Nils Tavernier v roli Františka Josefa, Sonja Kirchberger jako Helene, Kristina Walter v roli Sophie, Jean Poiret jako vévoda Max Bavorský a v roli Ludoviky Cleo Kretschmer.

Současnost:


rok: 2001
země: Německo
režie: Matthias Tiefenbacher
v roli císařovny: -

Německý dvoudílný televizní film o Alžbětině mladší sestře Sophii. Tu si zahrála Valerie Koch, její matku vévodkyni Ludoviku Bavorskou pak ztvárnila Daniela Ziegler, která v roce 1982 hrála císařovnu Alžbětu v rakouském filmu Sisi - Selbstbekenntnisse einer Kaiserin wider Willen.


Sissi, l'impératrice rebelle

rok: 2003
země: Francie
režie: Jean-Daniel Verhaeghe
v roli císařovny: Arielle Dombaslerok: 2006
země: Rakousko/Francie/Itálie/Německo
režie: Robert Dornhelm
v roli císařovny: Sandra Ceccarelli
rok: 2009
země: Rakousko/Německo/Itálie
režie: Xaver Schwarzenberger
v roli císařovny: Christiana CapotondiLudvík II. Bavorský

rok: 2012
země: Německo/Rakousko
režie: Marie Noelle, Peter Sehr
v roli císařovny: Hannah Herzsprung
Zdroj:
Seznam filmů napsán podle - Sissi, imperatrice, donna e mito.