Svět Habsburků

30. srpna 2013 v 20:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Podtitul: Sláva a tragika evropského panovnického domu
Autor: Dietmar Pieper, Johannes Saltzwedel
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 3/2012
Počet stran: 296, čb. obrázky v textu

Kolik dávám bodů: 5/10

Z německého originálu "Die Welt der Habsburger. Glanz und Tragik eines europäischen Herrscherhauses," vydaného nakladatelstvím Deutscher Verlag-Anstalt v Mnichově v roce 2010 přeložil Vítězslav Čížek.


Anotace:
Prakticky žádná jiná dynastie nevtiskla Evropě tak výraznou pečeť jako Habsburkové.
Jak se obyčejnému hraběcímu rodu z Aargau podařilo vytvořit panovnický dům, jenž vládl dlouhá staletí a představoval světovou mocnost?
Autoři týdeníku Spiegel a renomovaní historici podávají v opulentním panoramatu portrétů a historek pohnuté dějiny Habsburků od středověku po dnešek.

"Války ať vedou jiní, ty, šťastné Rakousko, uzavírej sňatky!"

Tato věta vznikla jako posměšek, ale výstižně popisuje vzestup Habsburků k světově politickému významu. Byla to především chytrá sňatková politika a dědické smlouvy, co pomohlo rozvětvenému šlechtickému rodu vypracovat se ze skromných začátků na nejvýznamnější evropskou dynastii.
Území pod jejich vládou, jež Habsburkové získali v průběhu staletí v Evropě i ve světě, drželi pod kontrolou směsí moci a okázalé nádhery, jež se zrcadlily v oslnivém a důmyslném dvorním ceremoniálu.
Slavní panovníci jako Maxmilián I., Karel V., Marie Terezie nebo František Josef I. se svou chotí Alžbětou zvanou Sisi nerozhodovali jen v politických záležitostech. Jejich dlouhá vláda ovlivňovala i umění, hudbu a literaturu, a to až do 20. století.

O autorech:
Dietmar Pieper, narozen v roce 1963, pracuje v týdeníku Spiegel od roku 1989. V letech 2001 - 2008 vedl v Hamburku rubriku německé politiky. Poté se stal vedoucím oddělení "zvláštní téma" a odpovídá za periodika Spiegel Geschichte a Spiegel Wissen.

Johannes Saltzwedel, narozen 1962, od roku 1991 je redaktorem týdeníku Spiegel; zabývá se převážně kulturními a myšlenkovými dějinami, odbornými knihami a klasickou hudbou.

Další příspěvky do knihy poskytli:
Karen Andresenová, Tobias Becker, Susanne Beyerová, Georg Bönisch, Manfred Ertel, Jan Friedmann, Markus Grill, Christoph Gunkel, Brigitte Hamannová, Hans Hyong, Uwe Klußmann, Sebastian Knauer, Joachim Kronsbein, Romain Leick, Sigrid Löfflerová, Rainer Lübbert, Walter Mayr, Thorsten Oltmer, Jan Puhl, Sophie von Puttkamerová, Eva-Maria Schnurrová, Mathias Schreiber, Hans-Ulrich Stoldt, Eberhard Straub, Frank Thadeusz, Thilo Thielke, Helene Zuberová.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 katka katka | 31. srpna 2013 v 20:40 | Reagovat

trošku ťažké a zdĺhavé čítanie, ale oplatí sa pre lúskať, pretože kniha dáva nahliadnuť do pohľadu Rakúšanov na predovšetkým svoju históriu a aj popis Viedne v dobových reáliách aj obyčajných ˇľudí , popis úpadku vládnúceho domu a odkaz monarchie ako miesta súžitia mnohých národov na jednom území. Páčila sa mi a ja by som jej dala plný počet bodov.

2 Lisi Lisi | Web | 1. září 2013 v 17:50 | Reagovat

Souhlasím, že toto už je trochu těžší čtení. Mám pocit, že zde by měl být i jeden rozhovor s Karlem Habsburským.

3 Lorelai Hale Lorelai Hale | 4. února 2014 v 17:37 | Reagovat

Tuhle knihu mám moc ráda, nepříjde mi vůbec těžká na čtení, to si představuji trochu jinak. Tahle se četla pěkně a za sebe říkám, že místy "napínavá". A opravdu moc se mi líbil ten rodokmen

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.