Srpen 2013

Svět Habsburků

30. srpna 2013 v 20:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Podtitul: Sláva a tragika evropského panovnického domu
Autor: Dietmar Pieper, Johannes Saltzwedel
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 3/2012
Počet stran: 296, čb. obrázky v textu

Kolik dávám bodů: 5/10

Z německého originálu "Die Welt der Habsburger. Glanz und Tragik eines europäischen Herrscherhauses," vydaného nakladatelstvím Deutscher Verlag-Anstalt v Mnichově v roce 2010 přeložil Vítězslav Čížek.


Anotace:
Prakticky žádná jiná dynastie nevtiskla Evropě tak výraznou pečeť jako Habsburkové.
Jak se obyčejnému hraběcímu rodu z Aargau podařilo vytvořit panovnický dům, jenž vládl dlouhá staletí a představoval světovou mocnost?
Autoři týdeníku Spiegel a renomovaní historici podávají v opulentním panoramatu portrétů a historek pohnuté dějiny Habsburků od středověku po dnešek.

"Války ať vedou jiní, ty, šťastné Rakousko, uzavírej sňatky!"

Tato věta vznikla jako posměšek, ale výstižně popisuje vzestup Habsburků k světově politickému významu. Byla to především chytrá sňatková politika a dědické smlouvy, co pomohlo rozvětvenému šlechtickému rodu vypracovat se ze skromných začátků na nejvýznamnější evropskou dynastii.
Území pod jejich vládou, jež Habsburkové získali v průběhu staletí v Evropě i ve světě, drželi pod kontrolou směsí moci a okázalé nádhery, jež se zrcadlily v oslnivém a důmyslném dvorním ceremoniálu.
Slavní panovníci jako Maxmilián I., Karel V., Marie Terezie nebo František Josef I. se svou chotí Alžbětou zvanou Sisi nerozhodovali jen v politických záležitostech. Jejich dlouhá vláda ovlivňovala i umění, hudbu a literaturu, a to až do 20. století.

O autorech:
Dietmar Pieper, narozen v roce 1963, pracuje v týdeníku Spiegel od roku 1989. V letech 2001 - 2008 vedl v Hamburku rubriku německé politiky. Poté se stal vedoucím oddělení "zvláštní téma" a odpovídá za periodika Spiegel Geschichte a Spiegel Wissen.

Johannes Saltzwedel, narozen 1962, od roku 1991 je redaktorem týdeníku Spiegel; zabývá se převážně kulturními a myšlenkovými dějinami, odbornými knihami a klasickou hudbou.

Další příspěvky do knihy poskytli:
Karen Andresenová, Tobias Becker, Susanne Beyerová, Georg Bönisch, Manfred Ertel, Jan Friedmann, Markus Grill, Christoph Gunkel, Brigitte Hamannová, Hans Hyong, Uwe Klußmann, Sebastian Knauer, Joachim Kronsbein, Romain Leick, Sigrid Löfflerová, Rainer Lübbert, Walter Mayr, Thorsten Oltmer, Jan Puhl, Sophie von Puttkamerová, Eva-Maria Schnurrová, Mathias Schreiber, Hans-Ulrich Stoldt, Eberhard Straub, Frank Thadeusz, Thilo Thielke, Helene Zuberová.


Sisi - 21 kapitol ze života rakouské císařovny

21. srpna 2013 v 13:00 | Jana K |  Knihy o císařovně Alžbětě
Autor: Alena Křivánková
Nakladatelství: Československý spisovatel
Rok vydání: 2013
Počet stran: 256
Kolik dávám bodů: 6/10


Anotace:
Za svého života nebyla císařovna Alžběta u veřejnosti habsburské monarchie příliš oblíbená, částečně to bylo způsobeno její častou nepřítomností v sídelním městě Vídni, později také sympatiemi k Uhersku. Po tragické smrti ji však dobový tisk stylizoval do role dobré a uctívané císařovny, ve všech místech, která ráda navštěvovala, byly postaveny její pomníky, začaly se prodávat upomínkové předměty na oslavu krásné císařovny Sisi...
První obsáhlou biografii císařovny Alžběty napsal v roce 1934 Conte Corti a kniha se doslova stala bestselerem - postupně vyšla ve 42 vydáních a ve 30. a 40. letech 20. století byla přeložena do mnoha jazyků včetně maďarštiny, polštiny a švédštiny... V období mezi světovými válkami bylo o Alžbětě natočeno několik filmů, například již v roce 1920 film režiséra Rolfa Raffé Elisabeth, divadla uváděla hry na toto téma od roku 1932.
Do povědomí širší světové veřejnosti se dostala zejména v polovině 50. let 20. století, kdy režisér Ernst Marischka natočil třídílný film Sissi (1955, 1956, 1957) v titulní roli s Romy Schneider. Tyto filmy, pojaté především jako romantický příběh krásné císařovny, se sice v mnoha případech výrazně rozcházely s historickou realitou, ale u diváků měly velký ohlas. Potom začaly vycházet různé více či méně zdařilé romány o životě rakouské císařovny Alžběty, pokusy o její biografie i nová vydání vzpomínek osob z jejího okolí. Marischkovy filmy se později dostaly i na televizní obrazovky mnoha zemí a získaly krásné Sisi další příznivce.
Na základě dostupných pramenů a odboné literatury chce tato kniha o císařovně Alžbětě postihnout bez příkras a sentimentu hlavní kapitoly jejího života a uvést na pravou míru některá neopodstatnělá tvrzení...

Moje hodnocení:
Kdyby tato kniha vyšla před pěti lety, nejspíš bych ji ocenila mnohem více, než pouhými šesti body. Ale vzhledem k tomu, že se troufám označit za odbornici přes císařovnu Alžbětu a přečetla jsem už o ní mnohé knihy, jsem tuto novou knihu, tentokrát od české autorky, příliš neocenila. Tím ale rozhodně nechci říct, že kniha je špatná. Žádné zásadní chyby v ní nenajdeme a oněch 21 kapitol, které najdeme i v názvu knihy nás seznámí se všemi důležitými momenty v císařovnině životě.