Červen 2013

Památník císařovny Alžběty v Prešově

30. června 2013 v 20:00 | Jana K |  Sochy a památníky císařovny AlžbětyDevadesát centimetrů vysoká busta císařovny stojící na růžovém kameninovém podstavci se nachází v městském parku v Prešově, kam byla 16. září 2010 umístěna po celkové rekonstrukci.

Více o tomto památníku si můžete přečíst v článku Po stopách císařovny Alžběty na Slovensku.

Památník císařovny Alžběty na Sigorde

29. června 2013 v 20:00 | Jana K |  Sochy a památníky císařovny Alžběty


Tato kamenná mohyla s památeční tabulí nad studánkou s názvem Studánka Sisi se nachází na Sigorde
v prešovském regionu.

Více o tomto památníku si můžete přečíst v článku Po stopách císařovny Alžběty na Slovensku.

Válečný kůň

28. června 2013 v 14:00 | Jana K |  Světová literatura & Historické romány
Autor: Michael Morpurgo
Nakladatelství: Pragma
Rok vydání: 2011
Počet stran: 176

Kolik dávám bodů: 7/10

Z anglického originálu "War Horse" přeložila Tereza Grufíková.


Anotace:
Píše se rok 1914 a Joey, kůň farmáře, je prodán armádě a vržen doprostřed 1. světové války na západní frontu. Když Joeyho odvlečou, stýská se mu po Albertovi, farmářovu synovi, kterého musel opustit. V armádě bojuje tento nádherný ryzák nejprve v řadách kavalerie, potom tahá těžká děla do předních linií, aby nakonec jako zubožená troska odvážel z bojiště do lazaretu zraněné vojáky, kteří nejsou o mnoho starší než Albert. Brodí se studeným bahnem mezi krátery po dělostřeleckých granátech a vzpomíná na život na farmě. Jen vzpomínky na milovaného přítele mu umožňují přežít všechna zranění, nemoci a strádání. Setká se ale ještě někdy s Albertem?

Válečný kůň, působivý příběh se silným mírovým poselstvím se stal předlohou k velmi úspěšné divadelní hře, oceněné celou řadou cen včetně Tony Award hned v pěti kategoriích, a k rozhlasové adaptaci vysílané BBC Radio. Byl také přepracován do podoby scénáře ke stejnojmennému filmu, který natočil Steven Spielberg a jehož světová premiéra proběhla v prosinci roku 2011.

O autorovi:
Michael Morpurgo (*5. 10. 1943), spisovatel, básník, dramatik a libretista, jenž je především známý jako autor dětské literatury. Za zásluhy o literaturu byl povýšen na důstojníka Řádu britského impéria (OBE) a je také držitelem ocenění Children's Laureate of UK (2003-2005). Narodil se ve městečku St. Albans, v hrabství Hertfordshire, jako syn herce Tonyho Bridge. Jeho nevlastní otec, Jack Morpurgo, byl profesorem literatury na univerzitě v Leedsu a rovněž spisovatelem.
Michael získal vzdělání na několika školách (své nepříliš dobré zkušenosti s internátními školami se odrážejí v jeho díle). Poté začal studovat na Královské vojenské akademii v Sandhurstu, avšak při výcviku se zranil a akademii opustil. Na vysoké škole vystudoval angličtinu a francouzštinu a graduoval na King's College London. Po studiích nastoupil do zaměstnání jako učitel na základní škole v Kentu. Zde objevil svůj talent a vydal se na dráhu spisovatele. V roce 1976 založil se svou ženou Clare charitativní organizaci Farms for City Children. Pár byl v roce 1999 za svou práci pro mládež vyznamenán Řádem britského impéria (MBE).
Michael Morpurgo je autorem více než stodvaceti knih (publikuje od roku 1974), které byly přeloženy do 25 jazyků. Dále publikoval přes 300 povídek a novel. Několik jeho děl se nejprve dočkalo filmového zpracování, později bylo adaptováno pro divadlo či pro televizní vysílání. Další z Morpurgových námětů byly zpracovány do podoby baletu a libreta k opeře. Mnoho knih tohoto úspěšného autora získalo doma i v zahraničí četná ocenění, mj. Carnegie Medal, W. H. Smith Award for Children´s Literature, Blue Peter Book Award, Whitebread Children´s Book Award, Deutscher Jugendliteraturpreis, Prix Sorcieres a California Young Reader Medal.


Moje hodnocení:
V rámci oddechu od náročnějších historických knih jsem sáhla po této nenáročné knize. Moc sem sice tematicky nezapadá, ale děj této knihy se odehrává během první světové války, což ještě odpovídá časovému období, o než se zajímám a tak jsem se přece jen rozhodla tady knihu zařadit. Knihu jsem si koupila před více než rokem úplnou náhodou - film Válečný kůň jsem dosud neviděla - viděla jsem pouze ukázku z něj a když jsem pak o pár dní později narazila v knihkupectví na knihu, podle které byl napsán scénář k tomuto filmu, rozhodla jsem se ji koupit - i z toho důvodu že hlavním hrdinou je nikoli člověk ale kůň. Teprve teď jsem se dostala k jejímu přečtení. Jedná se o čtivou, oddechovou knihu, končící samozřejmě nezbytným happy-endem. Někteým se určitě bude zdát kniha příliš kýčovitá, naivní a dost přitažená za vlasy. Ano, je to tak trochu pravda, ale i tak se mi kniha v rámci daného žánru líbila a měla jsem ji za jeden den přečtenou. Během četby této knihy jsem si vzpomněla na mou oblíbenou knihu z dětství, ve které shledávám určité podobnosti, a to na knihu Černý krasavec od Anny Sewell. Hlavním hrdinou je také kůň a jeho mladý přítel od kterého je násilně odtržen a po nejrůznějších peripetiích se opět shledávají.