Podivné konce Habsburků a jejich příbuzných

18. května 2013 v 23:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Autor: Jan Bauer
Nakladatelství: Akcent
Rok vydání: první vyd. 2003, druhé vyd. 2008
Počet stran: 216, čb. obrázky v textu

Kolik dávám bodů: 8/10

Anotace:
Kniha známého autora knih s naučně historickou tematikou představuje čtenáři slavné i neslavné osudy mnoha významných osobností rodu Habsburků, který Českým zemím vládl více než tři století. Kniha obsahuje i kapitolu věnovanou osobě posledního rakouského císaře a také českého krále, byť nekorunovaného, Karla I. A to nejen proto, že jeho předčasná smrt ve vyhnanství na ostrově Madeira vyvolala ve své době mnoho dohadů a spekulací. Tento Habsburk si totiž zaslouží pozornost také z toho důvodu, že byl 3. října 2004 jako první ze svého rodu vůbec prohlášen papežem Janem Pavlem II. za blahoslaveného. Jeho blahořečení se setkalo s velmi rozpornými reakcemi jak v samotném Rakousku, kde je otázka Habsburků stále ještě velmi citlivá, tak i u nás.

O autorovi:
Jan Bauer (nar. 11. dubna 1945 v Jihlavě) je spisovatel a publicista. V letech 1968 - 2002 pracoval s kratšími přestávkami jako novinář. od roku 1978 vydal přes osmdesát knih převážně žánru literatury faktu, v nichž se zaměřoval především na českou historii. Ve vydavatelství Akcent mu vyšly např. Podivné konce českých panovníků, Podivné konce českých panovnic, Podivné konce české šlechty, Tajnosti českých hradů a zámků I. - III., Tajnosti moravských hradů a zámků I. a II., Sex v dějinách, Kdo je největší Čech?, Tajnosti královských trůnů aneb milenky, levobočci a nevěry, Tajnosti královských trůnů aneb vraždy, popravy a spiknutí, Tajnosti královských trůnů aneb děsivé záhady, dvojníci a podvody. V poslední době píše také historické romány.
Za svou tvorbu obdržel několik literárních cen, např. cenu vydavatelství Akcent za nejvíce prodaných knih v letech 2003 a 2004. Je spolupracovníkem časopisů History revue a Epocha a dlouholetým členem Obce spisovatelů. V současné době žije na samotě v jižních Čechách.

Moje hodnocení:
Pěkná kniha mapující nejrůznější konce známých představitelů habsburského rodu. Více mě samozřejmě zaujala druhá polovina knihy, která pojednává o Habsburcích, o něž se zajímám nejvíce - jako je Orlík, vévoda zákupský, mexický císař Maxmilián I., korunní princ Rudolf, císařovna Alžběta, František Ferdinand ď Este a poslední císař Karel. Nutno ale podotknout, že kniha nic moc nového nepřináší, veškeré informace, které jsem si v knize přečetla jsou dobře známé. Nicméně i přesto je kniha napsána lehkou, čtivou formou a mohu ji doporučit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.