Růže pro císařovu milenku

31. ledna 2013 v 21:00 | Jana K |  Románové knihy o císařovně Alžbětě
Podtitul: Ze života rakouské císařovny
Autor: Anna Březinová
Nakladatelství: Moba
Rok vydání: 2012
Počet stran: 224

Kolik dávám bodů: 5/10


Anotace:
Rakouská císařovna Alžběta přezdívaná Sisi je ve svém manželství s Františkem Josefem I. hluboce nešťastná. Její poněkud výstřední a romantická povaha je velmi vzdálená myšlení pedantského císaře, který se především cítí být prvním úředníkem své říše.
Zároveň si však Alžběta nemůže nevšimnout, že jinak spíše sucharský Habsburk může oči nechat na herečce vídeňského Burgtheatru Kateřině Schrattové. Prostřednictvím své důvěrnice hraběnky Idy Ferenczyové objedná u módního malíře Heinricha Angeliho hereččin portrét. Pak to ale nastrojí tak, aby císař jakoby náhodou zavítal do jeho ateliéru zrovna v době, kdy zde bude Schrattová sedět modelem. Tajně přitom doufá, že se herečka stane panovníkovou milenkou a ona tak bude mít dostatek volnosti ke svým toulkám po Evropě...

Ukázka z knihy:
"Chtěla bych se někdy podívat na tu Schrattovou," prohlásila císařovna, když se po dlouhé době opět objevila ve Vídni a císařští manželé se zase ocitli spolu. Dávno sice měli oddělené ložnice, ale alespoň navenek vystupovali jako nerozlučně spojený manželský pár, jak to ostatně vyžadoval dvorský protokol.
"Schrattovou?" zapátral František Josef v paměti.
"Měl bych ji znát?"
"To je přece ta okouzlující herečka z Burgtheatru."
"Aha, už si vzpomínám. Hraje většinou komické role. Nedávno mě pěkně pobavila při audienci v Hofburgu. Byla tak nervózní, že ze sebe dokázala vypravit jen: Vaše Veličenstvo ráčí. Bohužel jsem se nedozvěděl, co ráčím."
Císař se při té vzpomínce bezděčně usmál.
"Ale je nesporně talentovaná. Píší to o ní ve všech novinách." Alžběta rozložila na stole Wiener Tagblatt, Wiener Curier, Kronen Zeitung i Morgenpost. "Podívej, drahý, všude ji chválí."
František Josef se na rozložené deníky úkosem podíval. Popravdě řečeno, nesnášel noviny a novináře, rmoutilo ho, že se jeho syn Rudolf přátelí s jedním z nich, s Moriszem Szepsem. Noviny byly pro něj stokou klepů a pomluv a novináře měl za velmi povrchní a drzé osoby. Ale z vlastních zkušeností věděl, že s tím nic nenadělá. Cenzura a zákazy věci jen zhoršovaly a vyvolávaly pobouření ulice. "Milá Sissi, nesmíš věřit všemu, co se v novinách píše," namítl císař opatrně.
Alžběta nesnášela, když ji oslovoval někdejší domáckou přezdívkou z dětských let. Ale neřekla na to nic, jen se zatvářila dotčeně. Její manžel to postřehl a spěšně zacouval, aby ji uklidnil a nevyvolal u ní obávaný hysterický výbuch hněvu.
"Budu velmi potěšen, když mě doprovodíš na některé představení té Schrattové."
Řekl schválně "té Schrattové", aby v ní snad nevyvolal domněnku, že se mu kdovíjak líbí. Pravda, od oné veselé audience si na tu mladou herečku občas vzpomněl. Připadala mu tehdy náramně roztomilá. Na první pohled byla podobným typem jako Anna Nahowská a dokázal si představit, že ji drží v náručí. Ale své zálety udržoval v přísné tajnosti a netušil, že Alžběta o nich dávno ví a že policie svého císaře bedlivě hlídá.
"Velice ráda tě doprovodím. Předpokládám, že do lóže vstoupíme, až zhasnou. Nerada bych byla okukována diváky, kteří by pak místo na představení stále zírali na nás dva."
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lisi Lisi | Web | 5. února 2013 v 13:57 | Reagovat

Viděla jsem v knihkupectví. Ukázka z knihy vypadá dobře.

2 Zuzana Zuzana | 5. února 2013 v 14:47 | Reagovat

Tahle ukázka není špatná, ale v knize se mi napr. nelíbilo, že Alžběta tam měla lezbický poměr s hraběnkou Festeczyovou. I více věcí bychom knize mohla vytknout, i když je to jen roman a dalo se očekávat, že tam bude hodně doměnek. Ale ako oddychove čtení, je v pohodě. 5 z 10 bodů bych dala asi i já.

3 Romy Romy | 12. února 2013 v 19:17 | Reagovat

Lesbický poměr? To mi připadá jako urážka císařovny! Jinak, ta ukázka není tak špatná, ale žádná sláva. Avšak podle obálky jsem čekala ještě méně. No, třeba si ji jednou přečtu a změním názor.

4 Kyo Kyo | 13. října 2017 v 13:24 | Reagovat

Celá kniha mi přijde jako urážka císařovny a vlastně toho všeho ... Smutné

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.