Listopad 2012

Z příkazu krále

28. listopadu 2012 v 15:00 | Jana K |  Knihy o anglickém královském dvoře
Podtitul: Tajemství dvora Tudorovců
Autor: Kate Emerson
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 2012
Počet stran: 280

Kolik dávám bodů:

Z anglického originálu "Secrets of the Tudor Court, By Royal Decree," vydaného nakladatelstvím Simon & Schuster, New York 2010 přeložila Jaroslava Hromadová.


Anotace:
Okouzlující, žádoucí, zakázaná. Na základě rozhodnutí krále Jindřicha VIII. přichází na královský dvůr spolu s dalšími mladými dívkami z urozených rodin i Elizabeth "Bess" Brookeová. Tam si poprvé uvědomuje, že krása může být nebezpečná.
Bess sice ani v nejmenším netouží provdat se za stárnoucího krále, ale kdyby na ní s potěšením spočinul jeho pohled, nebylo by pro ni ani pro její rodinu úniku.
Na Bess číhají i jiná nebezpečí. Její zájem probudil neodolatelný dvořan Will Parr, jehož polibky jsou sladké jako med. Svatba je však vyloučena, protože Will je rozvedený a nový sňatek nesmí uzavřít. Bess a Will musí doufat, že se jim podaří Jindřicha přesvědčit, aby královským dekretem povolil Willovi znovu se oženit...
K dosažení tohoto cíle budou milenci potřebovat přízeň příslušníků královské rodiny, a tak se Bess a Will zaplétají do riskantních tanečků palácových intrik a dech beroucích vášní.

O autorce:
Kate Emerson se po absolvování univerzity specializovala na anglickou historii doby Tudorovců. Její předchozí dvě knihy ze série Tajemství dvora Tudorovců - Palác rozkoší a Mezi dvěma královnami, které již vyšly v nakladatelství Brána, sklidily mezi čtenáři velký úspěch. Kate žije s manželem a se svými kočičími mazlíčky ve Wiltonu v Maine.

Mezi dvěma královnami

17. listopadu 2012 v 21:00 | Jana K |  Knihy o anglickém královském dvoře
Podtitul: Tajemství dvora Tudorovců
Autor: Kate Emerson
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 2011
Počet stran: 304

Kolik dávám bodů:

Z anglického originálu "Secrets of the Tudor Court, Between Two Queens," vydaného nakladatelstvím Simon & Schuster, New York 2010 přeložila Jaroslava Hromadová.


Anotace:
Volné pokračování úspěšného románu Palác rozkoší se rovněž odehrává na královském dvoře Jindřicha VIII. a opět je plné tajemství a milostných pletek.
Když byla královna Kateřina Howardová uvězněna a odsouzena k smrti, její dvorní dámy - kromě jediné, Anny Bassettové - byly náhle propuštěny z královských služeb. O Anně se původně uvažovalo jako o další královně, ale nakonec se za Jindřicha VIII. neprovdala.
Ve chvíli, kdy se šestnáctiletá Anna Bassettová stala dvorní dámou královny Jany Seymourové, tušila, že se před ní otvírá životní šance. Neměla sice žádné věno, ale byla krásná, a proto doufala, že si u královského dvora najde bohatého manžela se šlechtickým titulem. Koneckonců i její sestřenice Marie, která byla přijata mezi dvorní dámy rok předtím, se brzy stala hraběnkou ze Sussexu. A dokonce i král si dvakrát našel manželku mezi dvorními dámami - Annu Boleynovou a Janu Seymourovou.
Anniny naděje se však nenaplnily, a proto se rozhodla, že svůj osud uchopí do vlastních rukou...

O autorce:
Kate Emerson se po absolvování univerzity specializovala na anglickou historii doby Tudorovců. Její dvě knihy z tohoto období, Palác rozkoší a Mezi dvěma královnami, sklidily mezi čtenáři velký úspěch. Kate žije s manželem a se svými kočičími mazlíčky ve Wiltonu v Maine.

Ukázka z knihy:
Její obdiv byl nefalšovaný. Král Jindřich byl největší muž, jakého dosud viděla, dokonce větší než její nevlastní otec, a silný. Jeho kabátec, bohatě zdobený růžemi pošitými zlatými nitěmi a rubíny, které odrážely světlo, halil silnou sudovitou hruď. Na pěkně tvarovaných nohách měl ty nejjemnější punčochy. Král už nebyl mladý, bylo mu šestačtyřicet, ale pořád vypadal skvěle a budil respekt. Nan věděla, že by měla sklopit zrak a sklonit hlavu. To bylo jediné správné v přítomnosti krále. Ale nemohla odtrhnout oči od muže, který kráčel přes komnatu k ní.
Jeho hranatý plnovous byl zlatorudý, přesně jak to bylo na jeho obrazech, které Nan viděla. Všimla si však, že už v nich má šedivá místa, ale zdálo se, že to nevadí. Jeho Veličenstvo bylo věčně mladé. Mělo světlou pleť a pořád ještě hladkou jako mladší muž. Zatajila dech, když si všimla výrazu v jeho očích. Její drzý pohled ho zřejmě neurazil. Naopak. Díval se na ni pobaveně i obdivně.
"Vstaňte, slečno." Král natáhl velkou ruku, již zdobila sada blýskavých prstenů. Jeho dotek byl jemný, ale pevný, a Naniny prsty se v jeho dlani málem ztratily.
Pocity v ní vířily. Cítila z krále exotické parfémy. Rozeznala pižmo, růžovou vodu a ambru, ale byla tam ještě další přísada, která dodávala kombinaci neobvyklou opojnost a intenzitu. Vyvolala v Nan znepokojující nával touhy, a když vstávala, málem ztratila rovnováhu.
"Slečno Bassettová," zamumlal král. Podržel Naninu ruku a přitáhl si ji blíž, jako kdyby pátral v její tváři po nějakých kazech. "Ale která slečna Bassettová jste?"
Konečky jejích prstů žhnuly od jeho tepla. Nečekaně se jí zmocnila touha, když jí jeho vousy zašimraly na kůži. Jako zázrakem našla ztracenou řeč, ačkoli to zaznělo jako chraptivý šepot. "Já jsem Anne, jestli Vaše Milost dovolí."
Král se zamračil.
V přijímací komnatě se rozhostilo naprosté ticho.
Nan si ihned uvědomila, v čem musí být problém. Měla stejné jméno jako královna, kterou král nedávno odsoudil a nechal popravit. Řekla si, že by nevadilo, kdyby ji potkal jiný osud. Anne bylo časté jméno jako Catherine - a polovina dívek v Anglii dostala jméno po Kateřině Aragonské, první králově manželce, s níž se rozvedl, aby si mohl vzít Annu Boleynovou.
"Tančíte ráda, slečno Anne?"
Po téhle přízemní otázce se Nan musela snažit, aby se hlasitě nerozesmála úlevou. Král s ní tedy není nespokojený. Poslala mu ten nejzářivější úsměv.
"Ráda, Vaše Milosti."
"A co hudba? Umíte hrát na loutnu nebo virginal?" Zasunul jí ruku pod loket a vedl ji ke královně Janě.
"Hraju na oba nástroje, Vaše Milosti." Skromnost nemá u dvora místo.
"Výborně. Spoléhám na vás, že zahrajete královně uklidňující písně, když teď očekává narození mého prvního syna a dědice."
"Takže jste si už vybral, Vaše Milosti?" Královna mluvila tiše a pečlivě vyslovovala, aby nebylo poznat, co si o tom myslí.
Král neodvrátil svůj obdivný pohled z Naniny tváře. "Zvládne to dobře, drahoušku."
Nan tlouklo srdce jako o závod a tak hlasitě, že se bála, aby neomdlela. Jeho Milost měla ty nejpronikavější oči a v té chvíli prozrazovaly, že má o ni velký zájem. Král Anglie ji chce, a nikoli jen jako dvorní dámu své manželky.