Říjen 2011

Habsburkové - Životopisná encyklopedie

27. října 2011 v 7:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Autor: Brigitte Hamannová
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: první vyd. 1996, třetí vyd. 2010
Počet stran: 408, celobarevná

Kolik dávám bodů: 9/10

Z německého originálu "Die Habsburger. Ein biographisches Lexikon," vydaného nakladatelstvím Carl Ueberreuter, Wien v roce 1988 přeložili Milada a Milan Kouřimských.
Úvod k českému vydání Jiří Rak a Vít Vlnas.
Odborná revize, nová hesla a doplnění hesel a literaury Vít Vlnas (do konce 18. století) a Jiří Pernes (19. a 20. století).


Anotace:
Obsáhlý reprezentativní lexikon se 400 hesly, životopisy králů, císařů i nevládnoucích příslušníků jednoho z nejmocnějších šlechtických a panovnických rodů Evropy - dynastie Habsburků.
Známá rakouská historička a autorka řady fundovaných monografií tentokrát se svými spolupracovníky vytvořila formou kratších či delších hesel mimořádnou mozaiku portrétů Habsburků od 13. století až po rok 1918. Lexikon je uveden studií o Habsburcích, hesla jsou řazena abecedně a doplněna o údaje, které se týkají českých dějin. Genealogické tabulky a bohatý fotografický doprovod názorně přibližují jednotlivé postavy tohoto významného rodu.

O autorce:
Brigitte Hamannová se narodila ve Vestfálsku a dnes žije s rodinou ve Vídni. Jako historička se zabývala především Habsburky (biografie o císařovně Alžbětě a korunním princi Rudolfovi).