Rustimo

1. července 2011 v 12:00 | Jana K |  Osoby z okolí císařovny Alžběty
Narozen: ???
Zemřel: 1892, Ybbs an der Donau
Kdo to byl: malý černošský trpaslík, který patřil k Alžbětinu doprovodu v letech 1875 - 1890, společník malé Marie Valerie

Jak je velmi dobře známo, císařovna velmi ráda šokovala a pohoršovala škrobený vídeňský dvůr svými nejrůznějšími výstřednostmi, nad nimiž ohrnovala upjatá a konzevativní šlechta nos. Mezi tyto výstřednosti také patřil Alžbětin výběr osob, kterými se obklopovala a jež ji doprovázely na četné cesty. Tak se v jejím okolí ocitaly zásadně uherské dvorní dámy, které se nelíbily zejména arcivévodkyni Sophii, jež nesnášela cokoli uherského. Ale o těch snad někdy jindy, dnes si představíme vskutku netypického člena Alžbětina doprovodu, Rustima.

Rustimo se dostal na vídeňský dvůr někdy kolem roku 1875. Byl to malý, znetvořený černošský trpaslík, bylo mu něco málo přes dvacet let a měřil asi metr třicet. Podle jedné z verzí jej císařovna dostala darem od perského šáha, podle jiné od egyptského místokrále, těžko říct, odkud se skutečně Rustimo vzal, císařovně ale přišel náramně vhod. Vždyť šla plně ve šlépějích svého výstředního otce, vévody Maximiliana, do jehož družiny patřili hned čtyři černošští chlapci. Do Bavorska si je přivezl ze své cesty po Orientu a dokonce je nechal slavnostně pokřtít, aby si snad mnichovští občané nemysleli že se nechává doprovázet pohany.
Také Alžběta dala Rustima slavnostně pokřtít; o křtu později napsala i své matce do Bavorska: "Dnes byl Rustimův křest ve Valeriině salonu... Rudolf byl kmotrem. Bylo to slavnostní a směšné, přítomní plakali i se smáli. On sám byl velmi dojatý a plakal."
Korunní princ Rudolf a Rustimo
Císařovna z něj udělala průvodce a společníka své nejmladší dcery Marie Valerie a dala je spolu dokonce vyfotografovat, aby nikomu u dvora neušlo toto kamarádství. Na Alžbětino přání tak Rustimo doprovázel malou Marii Valerii při procházkách a vyjížďkách a hrál si s ní i nejrůznější hry, např. 24. 2. 1880 se Marie Valerie ve svém deníku zmiňuje, že hráli s Rustimem "spěchej pomalu."
Nad "černým ďáblem" Rustimem se ale pochopitelně velmi pohoršovaly dvorní dámy, vychovatelky Marie Valerie i celý císařský dvůr. Lantkraběnka Fürstenberg Rustima popsala slovy: "Oči měl vyvalené z hlavy jako dýně a jeho ústa připomínala žabí," a o "zážitek" s Rustimem se podělila i v dopise své sestře: "Arcivévodkyně Valerie vzala nedávno černocha s sebou na promenádu, posadila ho do vozu k francouzské učitelce, která seděla velmi zaraženě a smutně vedle toho pohana; arcivévodkyně rozdává dětem po cestě vždycky cukrovinky. Teď se ale žádné neodvážilo do její blízkosti, když viděly toho černocha, a snažily se všemožným způsobem vyhnout se tomu zuby cenícímu netvorovi a dostat se k cukrovinkám, což maličké působilo legraci."
I jedna z nejoblíbenějších císařovniných dvorních dam Marie Festetics viděla v nebohém Rustimovi "Příšeru příliš mnoho podobnou opici, příliš málo člověku."
Marie Valerie a Rustimo
Alžbětě však pohoršování nad Rustimem nevadilo, ba právě naopak, tím více jej dávala na odiv.
Roku 1877 se například objevila arcivévodkyně Marie Valerie s Rustimem v kostele na svatbě své sestřenice Marie Louise Wallersee s hrabětem Georgem Larischem v Gödöllő. Rustimo také doprovázel císařovnu na loďce spolu s bavorským králem Ludwigem II. při plavbě na Růžový ostrov. Uprostřed jezera jim Rustimo zpíval lidové písně s doprovodem kytary a Ludwig mu jako dík věnoval prsten. Připomíná to jedna císařovnina báseň.
Rustimo zůstal po dlouhá léta v nejužším kruhu císařské rodiny a stal se - jak mu vytýkaly dvorní dámy - domýšlivý a drzý, zhýčkaný převelikou přízní císařovny. Roku 1884 dostal vysoký dvorský úřad, byl jmenován "komorním ohlašovatelem" a císařovna ho také kromě toho dala vyučit knihvazačskému řemeslu a zařídila mu vlastní dílnu.
Roku 1890 byl Rustimo penzionován a dostal se do zaopatřovacího ústavu v Ybbsu, kde o dva roky později zemřel.

Zdroj:
Vlastní článek, citace z knihy "Elisabeth - Kaiserin wider Willen"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pepé Pepé | E-mail | Web | 14. října 2011 v 17:49 | Reagovat

Docela jsem o tom četl a souhlasím s tebou....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.