Krvavá cesta k Sarajevu

28. června 2011 v 11:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Autor: Miloslav Martínek
Nakladatelství: Pražská vydavatelská společnost a nakladatelství Epocha, edice Magnet
Rok vydání: 2009
Počet stran: 152 + 8 str. čb. přílohy

Kolik dávám bodů: 8/10
Anotace:
Na konci července 1914 podepsal František Josef I. manifest Mým národům, který byl jakousi dvojtečkou před čtyřletým infernem světové války. Končilo zdánlivě idylické dlouhé století, v němž lidé jako jindy prožívali války i osobní tragédie, které se nevyhýbaly ani vznešeným rodinám. František Josef si mohl právem povzdechnout, že ničeho nebyl ušetřen.
Na počátku roku 1853 ohrozil jeho život atentát, který spáchal maďarský krejčovský tovaryš János Libényi; život jeho mladšího bratra Ferdinanda Maxmiliána skončil před hlavněmi pušek mexických republikánů (1867); následník trůnu korunní princ Rudolf spáchal za skandálních okolností sebevraždu (1889); a císařovnu Alžbětu (Sissi) zavraždil italský anarchista (1898). Jeho vražedný útok byl jen jedním z článků dlouhého řetězu atentátů na korunované hlavy i významné politiky, vroubících cestu, která vedla k Sarajevu. Atentát bosenských mladíků z června 1914, jehož obětí byli následník rakouského (a českého) trůnu František Ferdinand ď Este a jeho manželka, se stal bezprostředním signálem, který spustil světový válečný konflikt, v němž se naplnil osud habsburského trůnu.


Moje hodnocení:
97 roků uplynulo od strašlivých výstřelů v Sarajevu, které navždy změnily osud Evropy a tak sem dávám tematicky zaměřenou knihu, která ale nepojednává, jak by se z názvu mohlo zdát pouze o sarajevských událostech. Kniha postupně mapuje všechny tragické události, které předcházely sarajevským výstřelům. Velmi dobře se čte, i když nic moc nového se nedozvíme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.