Květen 2011

O trůn a lásku

31. května 2011 v 10:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Podtitul: Moc dějin
Autor: Sigrid-Maria Grössingová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 5/2010
Počet stran: 192

Kolik dávám bodů: 3/10

Z německého originálu "Um Krone und Liebe, Die Macht der Geschichte," vydaného nakladatelstvím Amalthea Signum Verlag, Wien v roce 2008 přeložila Jarmila Doubravová.
Anotace:
VÁLKY NECHŤ VEDOU JINÍ,
TY, ŠŤASTNÉ RAKOUSKO,
SE PROVDEJ!

I když tato zásada platila po celá staletí, neznamenalo to pro Habsburky v žádném případě jen šťastné časy. Boj o trůn a lásku se vedl se vší zarputilostí. Mnohý sňatek, který zpočátku vypadal velice slibně a výhodně, se ukázal jako neblahý a problematický. Pouze ve velmi vzácných případech byla manželství zosnovaná z politických důvodů také šťastná.

Autorka v této knize přestavuje ryze osobní starosti a nesnáze panovnických rodin Habsburků.

Řada okolností přispěla k tomu, že dynastie Habsburků vedla boj o trůn a lásku se vší tvrdostí. Sňatky, často uzavírané z politických důvodů, byly však zřídkakdy šťastné, i když se zpočátku zdály být výhodné.

Rudolf Habsburský snížil svou vážnost tím, že se oženil se čtrnáctiletou dívkou.
Král Albrecht I. přišel kvůli pověrčivosti o náklonnost svého lidu.
Maxmilián I., který věřil horoskopům, získal od arcibiskupa u příležitosti své svatby s Marií Burgundskou nanejvýš neobvyklé svolení. Jeho druhá manželka Bianca Maria Sforza ale zemřela na zlomené srdce a snachu Johanku připravila láska o rozum.
Isabela Portugalská byla ve svém výběru manželů velmi náročná, zatímco císař Maxmilián svou vnučku prodal za pár babek zloduchovi.
Král Filip II. si vydržoval milenku svého otce a nejmladší syn císaře Ferdinanda se bez vědomí svého otce oženil s měšťankou.

O autorce:
Sigrid-Maria Grössingová se narodila v roce 1939 v bavorském Sulzbach-Rosenbergu. Vystudovala germanistiku a geografii ve Vídni a Salcburku. Řadu let působila jako středoškolská profesorka v Rakousku a Německu. V roce 1993 získala na univerzitě v Salcburku doktorát filozofie. Spisovatelské činnosti se věnuje od roku 1986. Zabývá se hlavně historií habsburského rodu. Všechny její knihy se setkaly s nebývalým úspěchem. V roce 2000 dostala solnohradský Záslužný kříž.


Moje hodnocení:
Útlá knížka obsahuje celkem 44 malých kapitolek, každou pouze na tři stránky. Jedná se tedy o jakýsi vybraný přehled různých soukromých tragédií nejen Habsburků, jak je uvedeno v anotaci, ale i Wittelsbachů. Musím ale říct, že mě kniha vůbec nenadchla a lituji, že jsem si ji vůbec pořídila. Má kolegyně Kiralyne v komentáři pod článkem o jiné knize této autorky - Sisi - Moderní žena uvádí, že paní Grössingová vykrádá samu sebe a po přečtení této knihy je to víc než patrné. Kniha je na můj vkus chaotická, kapitolky jsou opravdu krátké, takže než se do jednotlivého příběhu začtete a zorientujete se kdo je vlastně kdo, příběh skončí. Příběhy jsou sice řazeny posloupně (kniha začíná příběhem Rudolfa I. Habsburského a končí příběhem vnučky císaře Františka Josefa Erzsi), ale mezi těmi jsou vloženy kapitoly např. o španělském dvorním ceremoniálu, o tehdejších nemocech, o tehdejších stravovacích návycích atp. Proč autorka do knihy zařadila např. příběhy o mexickém císaři Maxmiliánovi či o brazilské císařovně Leopoldině, když se jim podrobně věnuje ve své předcházející knize Tragédie v habsburském domě? Proč se v této knize znovu dočítáme - pouze na třech stranách - o bavorských králích Ludvíkovi I. a II., když o nich podrobně psala ve své knize Sisi a její rodina, stejně tak o císařovniných sestrách Heleně, Marii a Sophii? A tak bych mohla ještě chvíli pokračovat, od knihy jsem zkrátka čekala víc než jen znovu odpapouškovanou zkrácenou verzi předcházejících knih autorky.

Obraz císařovny Alžběty od Horowitze

26. května 2011 v 22:00 | Jana K |  Obrazy císařovny Alžběty
Obraz císařovny Alžběty, který vznikl rok po její smrti - v roce 1899.
Namaloval jej slovenský malíř a portrétista židovského původu
Leopold Horowitz (1838 - 1917).
Horowitz působil od roku 1868 ve Varšavě, ale velmi často cestoval do Budapešti, Vídně či Berlína, kde portrétoval dámy z aristokratických kruhů. Později to nebyly jen aristokratky, ale i spousta slavných osobností tehdejší doby mu seděla modelem. Za všechny jmenujme alespoň ministerského předsedu Kolomana Tisu, spisovatele Jókaiho, herce Sonnenthala, nebo hudebního skladatele Johanna Strausse. V roce 1893 se usadil ve Vídni. Také císař František Josef seděl Horowitzovi modelem, a to dokonce celkem pětkrát.
Reprodukce obrazu Leopolda Horowitze.
Detail Alžbětiny tváře z Horowitzova obrazu.
Zdroj:
informace o Horowitzovi čerpány z http://www.cassovia.sk