Tragédie v habsburském domě

24. dubna 2011 v 16:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Autor: Sigrid-Maria Grössingová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 7/2008
Počet stran: 192, čb. obrázky v textu

Kolik dávám bodů: 5/10

Z německého originálu "Tragödien im Hause Habsburg," vydaného nakladatelstvím Verlag Carl Ueberreuter, Wien v roce 2006 přeložila Pavla Lutovská.
Anotace:
VELKÉ PŘÍBĚHY VE VELKÉ HISTORII

Rod Habsburků je bohatý na tragické osudy: od Marie Antoinetty přes Leopoldinu Brazilskou a Maxmiliána Mexického až po Karla I. historie mapuje osobní prohry v mocném rakouském panovnickém domě. Věrně a literárně zdařile vylíčila autorka životní pouť těchto čtyř významných osobností.

Marie Antoinetta, dcera císařovny Marie Terezie, byla provdána matkou na francouzský dvůr, doplatila však na politické dědictví francouzských králů, na odpor společnosti a svou vlastní nerozumnost.
Leopoldina, dcera císaře Františka II. (I.), byla na radu císařského rádce a kancléře knížete Metternicha provdána za korunního prince Portugalska a Brazílie. Politicky schopná žena se sice stala zakladatelkou císařství Brazílie, zemřela však ve třiceti letech na následky psychického a fyzického týrání brutálním manželem.
Maxmilián, mladší, nadaný bratr císaře Františka Josefa, který nemohl očekávat žádné vysoké postavení v evropské habsburské monarchii, viděl v Mexiku svou šanci pro politicky naplněný život. Obklopen neschopnými poradci však situaci v cizí zemi, kde mělo své zájmy více tehdejších sil, podcenil a příliš pozdě se snažil vyvodit důsledky, aby si alespoň zachránil život.
Karel I., poslední císař monarchie na Dunaji, podědil nakonec poté, co jediný syn císaře Františka Josefa a Alžbety spáchal v Mayerlingu sebevraždu a výstřely s Sarajevu změnily rozhodujícím způsobem následnictví, mnohonárodnostní stát uprostřed války. Ačkoli se skutečně poctivě snažil nalézt pokojné řešení, nedokázal zabránit rozpadu říše. V nově vzniklé republice již pro něho nebylo místo.

O autorce:
Sigrid-Maria Grössingová se narodila v bavorském Sulzbach-Rosenbergu. Vystudovala germanistiku a historii. Publikovala knihy především o dějinách rodu Habsburků, řadu let působila jako středoškolská učitelka v Rakousku a Bavorsku. Doktorát složila v Salcburku, byla promována doktorkou filozofie. Od roku 1986 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Je vdaná, má dvě dospělé děti a žije v Großmainu u Salcburku. Její knihy byly přeloženy do více než osmi jazyků. Euromedia Group od této autorky vydala: Císařovna Alžběta a její muži; Silné ženy, slabí muži; Ženy kolem Karla V.; Dvě nevěsty pro císaře; Korunní princ Rudolf; Vraždy v rodě habsburském; Maxmilián I.; Napoleonovy lásky a Sisi a její rodina.


Moje hodnocení:
Kniha obsahuje poměrně krátké životopisy čtyř příslušníků habsburského rodu, které spojuje tragický osud. Celkem dobře se čte, je ale velmi útlá, takže mnoho informací nečekejte. Na konci knihy je na dvoustraně rodokmen, bohužel s chybami v letopočtech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.