Metresy francouzských králů

25. února 2011 v 17:00 | Jana K |  Knihy o francouzském královském dvoře
Autor: Helga Thoma
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 1997
Počet stran: 216, čb. obrázky v textu

Kolik dávám bodů: 7/10

Z německého originálu "Madame, meine teure Geliebte... Die Mätressen der französischen Könige", vydaného nakladatelstvím Verlag Carl Ueberreuter, Wien v roce 1996 přeložil Milan Churaň.
Anotace:
Málokdo zná Marii Leszczyńskou, manželku Ludvíka XV., ale jeho milenka mademe de Pompadour patří k nejslavnějším ženám v historii. Kromě ní představuje autorka v knize ještě dalších šest metres velkých francouzských panovníků a jejich mnohdy dobrodružný život.

Diana de Poitiers 1499 - 1566
Gabriella ď Estrées 1573 - 1599
Henrietta ď Entragues 1579 - 1633
Madame de Montespan 1641 - 1707
Madame de Maintenon 1635 - 1719
Madame de Pompadour 1721 - 1764
Madame du Barry 1743 - 1793

Panovníci 17. a 18. století mohli sice podle vlastního uvážení vést války, zvyšovat daně či stavět zámky, ale pokud šlo o jejich sňatek, museli se podřizovat státním zájmům. Jako manželka přicházela v úvahu pouze žena odpovídající dynastickým požadavkům. Královské manželství se proto ve většině případů omezovalo na reprezentaci dvora a plození legitimních potomků. Lásku, důvěru, pochopení a často i radu mohl vladař za těchto okolností najít jedině u milenky, protože tu si zvolil podle své vůle, vkusu a náklonnosti. Právě pro Francii je typické, že oficiální metresa byla královským dvorem uznávána a platila vlastně za nekorunovanou královnu.
Autorka líčí zajímavé osudy zajímavých žen neobyčejně poutavě a zasvěceně, vyvrací předsudek, že šlo o ješitná a nestoudná stvoření, o ženy povrchní a marnivé, které neiteresovalo nic než peníze a moc. Naopak, mnohdy to byly dámy velice inteligentní, a s madame de Maintenon se Ludvík XIV. dokonce oženil.

Moje hodnocení:
Ačkoli o francouzské dějiny se zajímám jen okrajově, sáhla jsem po této zajímavé knize, která je příjemným počtením o důležitých osobnostech oné doby. Jedná se o životopisy žen, které si vybojovaly své místo nejen u francouzského dvora ve Versailles, ale i u samotného krále. Kniha popisuje osudy nejznámějších milenek francouzských panovníků (Jindřicha II., Jindřicha IV. Bourbonského, Ludvíka XIV. a Ludvíka XV.), jejich vzestup, život u dvora i pád.
Všechny životopisy jsou velice čtivé a na sebe navazující. Knížka je navíc doplněna o časové tabulky, rodokmeny a obsahuje spoustu informací o životě na francouzském dvoře, takže pokud vás Francie 15. - 18. století zajímá, rozhodně stojí za přečtení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lilith Lilith | E-mail | 12. března 2011 v 14:33 | Reagovat

ahojte.tuto knihu hladam uz niekolko rokov.ak by ju mal niekto na predaj alebo vedel,kde ju mozem kupit,piste prosim na moj mail.dakujem

2 andy andy | E-mail | 26. dubna 2011 v 21:02 | Reagovat

ahoj tuto knihu mám a střežím ji jako oko v hlavě a le pokud by jsi mi opravdu slíbila,že se mi vrátí mohu ti ji zapujčit,je to fakt užasná kniha.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.