Jindřich Veliký

20. února 2011 v 20:00 | Jana K |  Knihy o anglickém královském dvoře
Podtitul: Život anglického krále Jindřicha VIII.
Autor: Carolly Erickson
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 1999
Počet stran: 439 + 16 čb. obrazové příl.

Kolik dávám bodů: 6/10

Z anglického originálu "Great Harry", vydaného nakladatelstvím St. Martin's Griffin, New York v roce 1997 přeložila Jitka Sehnalová.
Carolly Erickson - Jindřich Veliký
Anotace:
Anglického krále Jindřicha VIII. historikové obvykle popisují jako nadutého hrubiána, kata odvržených manželek a tyranského vládce, jenž ve svých nevyzpytatelných vrtoších smetá starobylé instituce. Autorka se ovšem snažila tomuto klišé vyhnout a postihnout Jindřicha v celé šíři jeho osobnosti a v kontextu doby.

Při psaní této výjimečné biografie čerpala z četných historických prací, ale hlavním zdrojem jí byl bezpočet autentických depeší, oficiálních dokumentů a dopisů. Z desetitisíců stránek sestavila králův věrný obraz, odlišný od černobílých karikatur.

V jejím podání potkáváme mladého Jindřicha, udatného rytíře s nezlomnou odvahou, který mohl směle držet krok s humanistickými vzdělanci u svého dvora. Z oslavovaného hrdiny se později stává neklidný panovník let dvacátých, který začíná mít strach z božího trestu, a posléze strašlivý král let třicátých, jehož hněv zasahuje každého, kdo mu zkříží cestu. Ve čtyřicátých letech je Jindřich v očích svých poddaných strašlivým netvorem a mytickým tyranem, jehož dřívější dobré vlastnosti, odvaha a čest, vzaly zasvé pod tíhou hříchu cizoložství. Ve skutečnosti zbýval z kdysi obdivovaného krále už jen stárnoucí kolos, smrtrlně unavený z vladařských povinností a trpící nepochopením svého okolí.

Carolly Erickson jej charakterizuje slovy: "Jindřich, to je absurdní směsice dětinskosti a majestátu, naivity a prohnanosti, troufalosti a zbabělosti, pomstychtivé krutosti a nečekaného, téměř neodolatelného kouzla." Tato geniálně jednoduchá skica tak mnohotvářné osobnosti je absolutně přesná a autorka ji rozpracovává s historickou erudicí a vypravěčskou zručností.

O autorce:
Carolly Erickson se řadí mezi nejuznávanější historiky ve Spojených státech. Bývalá univerzitní profesorka se v roce 1970 začala plně věnovat spisovatelské činnosti a setkala se s bouřlivým ohlasem čtenářů i odborné kritiky, která ji nazvala "královnou vypravěčů".
Její čtivě a zároveň zasvěceně napsané biografie nejsou určeny jen pro odborníky, ale i pro širokou veřejnost.  Autorka zakládá své čtivé vyprávění na historických faktech, veškeré údaje i dialogy jsou podloženy dobovými záznamy. Carolly Erickson říká: "Nechci si jen vypůjčovat líbivé historické kulisy, využít témata dnešnímu čtenáři blízká a zbytek - často právě to nejdůležitější - zahalit rouškou tajemna."
Kniha Jindřich Veliký je úvodním dílem Tudorovské trilogie. Následovat budou životopisy Jindřichových dcer Alžběty (Panenská královna) a Marie (Krvavá Marie).
Z rozsáhlé tvorby této autorky již nakladatelství Domino vydalo životopis ruské carevny Kateřiny Veliké (Kateřina Veliká), anglické královny Viktorie (Její malé Veličenstvo) a francouzské královny Marie Antoinetty (Cesta na popraviště).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mayli Mayli | 24. února 2011 v 11:50 | Reagovat

Tuhle knihu už strašně dlouho marně sháním! Nevíš, kde by se dala sehnat?

2 Jana K Jana K | E-mail | Web | 24. února 2011 v 15:57 | Reagovat

[1]: Tak to nevím, já ji měla půjčenou z knihovny. Je už poměrně stará a bude se asi shánět hůř, ale zkus různé antiky na netu, tam jsem měla párkrát štěstí a sehnala co jsem chtěla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.