Ludvík II. Bavorský

16. prosince 2010 v 16:00 | Jana K |  Knihy o Wittelsbaších
Podtitul: Jeho život - Jeho země - Jeho doba
Autor: Franz Herre
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 10/2010
Počet stran: 368, obsahuje čb. obraz. přílohu

Kolik dávám bodů: zatím jsem nečetla

Z německého originálu "Ludwig II. von Bayern - Sein Leben - Sein Land - Seine Zeit", vydaného nakladatelstvím Deutscher Verlag - Anshalt v Mnichově v roce 1984 přeložila Emílie Harantová.
Franz Herre - Ludvík II. Bavorský
Anotace:
Díky svým kouzelným zámkům zůstal pohádkový král Ludvík II. Bavorský dodnes živoucí, nesmrtelnou legendou.
Autor představuje bavorského krále z nového úhlu pohledu, jako tragickou postavu v kontextu své země a doby, jako historický příklad člověka, který se odmítal přizpůsobit a začlenit do společnosti a reality, která ho obklopovala.

Ačkoli od záhadné smrti Ludvíka II. ve Starnberském jezeře 13. června 1886 uplynulo již více než sto dvacet let, stále se na něho nostalgicky vzpomíná a je milován jako tragická postava. Ludvík Bavorský z rodu Wittelsbachů, jenž trpěl dědičným zatížením a nesprávnou výchovou, podléhal vlivu pozdního romantismu a Richarda Wagnera a v osmnácti se stal králem, se dostal do rozporu s realitou života a své doby.
Jeho představy o vládnutí se nekryly se skutečností buržoazního, konstitučního, nacionálně zaměřeného 19. století v Bavorsku, kde kralovala byrokracie a v národní říši dominoval pruský král jakožto německý císař.
Král Ludvík, který navíc nedokázal nalézt správný vztah k ženám, se izoloval od svých spoluobčanů a svého okolí, uchyloval se do světa svých snů, vzpíral se úřadu a své době. Jeho současníci ho prohlásili za šíleného, protože se snažil uniknout svému postavení a reálné skutečnosti. Potomkům připadá jako člověk, který odmítal jít s dobou - jako pohádkový král, jenž měl nejen fantazii, ale i prostředky potřebné k tomu, aby si vytvořil svou pohádkovou říši. Autor představuje Ludvíka II. bez nánosu legend, na půdě bavorského státu a v kontextu 19. století, které nás dnes stále více fascinuje.

O autorovi:
Franz Herre, narozen v roce 1926 ve Fischenu v bavorském Allgäu, absolvoval v roce 1949 studium moderních dějin u Franze Schnabela v Mnichově. Poté působil jako redaktor, naposled - od roku 1962 do roku 1981 - jako vedoucí havní politické redakce rozhlasové stanice Deutsche welle v Kolíně nad Rýnem. Dnes žije v Herrschingu u Ammerského jezera.
Franz Herre vynikl jako autor biografií význačných postav 19. století.


Moje hodnocení:
Včera jsem absolvovala obligátní předvánoční nákupy a při té příležitosti se moje knihovnička rozrostla hned o tři nové tituly, jelikož knížky si zásadně kupuji sama a právě z této mám největší radost. Moje radost je tím větší, poněvadž jsem neměla vůbec ponětí, že o mém oblíbenci, bavorském králi Ludvíkovi II., vyšla nová kniha.
Hodnocení přidám hned jak knihu přečtu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amanda Amanda | 18. prosince 2010 v 10:47 | Reagovat

taky jsem si ji koupila

2 Williamepish Williamepish | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 17:10 | Reagovat

You have made the point!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.