Prosinec 2010

Krásné Vánoce!!!

24. prosince 2010 v 12:00 | Jana K |  O blogu
Příjemné strávení vánočních svátků, splnění vašich přání a vše nej nej do nového roku.

To přeji všem pravidelným, občasným i náhodným čtenářům blogu Císařovna Sisi a její rodina.

Jana K, autor blogu
Císařská rodina
Císařská rodina po smrti korunního prince Rudolfa, který je na obraze v pozadí.
Kolem stolu sedí císař Franz Josef I., u něhož stojí dcera korunního prince Erzsi, v černých šatech císařovna Alžběta a v zelených šatech korunní princezna vdova Stephanie.
Za stolem stojí zleva: následník trůnu Franz Ferdinand, Marie Valerie a Franz Salvator a bavorský princ Leopold s Giselou.

Ludvík II. Bavorský

16. prosince 2010 v 16:00 | Jana K |  Knihy o Wittelsbaších
Podtitul: Jeho život - Jeho země - Jeho doba
Autor: Franz Herre
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 10/2010
Počet stran: 368, obsahuje čb. obraz. přílohu

Kolik dávám bodů: zatím jsem nečetla

Z německého originálu "Ludwig II. von Bayern - Sein Leben - Sein Land - Seine Zeit", vydaného nakladatelstvím Deutscher Verlag - Anshalt v Mnichově v roce 1984 přeložila Emílie Harantová.
Franz Herre - Ludvík II. Bavorský
Anotace:
Díky svým kouzelným zámkům zůstal pohádkový král Ludvík II. Bavorský dodnes živoucí, nesmrtelnou legendou.
Autor představuje bavorského krále z nového úhlu pohledu, jako tragickou postavu v kontextu své země a doby, jako historický příklad člověka, který se odmítal přizpůsobit a začlenit do společnosti a reality, která ho obklopovala.

Ačkoli od záhadné smrti Ludvíka II. ve Starnberském jezeře 13. června 1886 uplynulo již více než sto dvacet let, stále se na něho nostalgicky vzpomíná a je milován jako tragická postava. Ludvík Bavorský z rodu Wittelsbachů, jenž trpěl dědičným zatížením a nesprávnou výchovou, podléhal vlivu pozdního romantismu a Richarda Wagnera a v osmnácti se stal králem, se dostal do rozporu s realitou života a své doby.
Jeho představy o vládnutí se nekryly se skutečností buržoazního, konstitučního, nacionálně zaměřeného 19. století v Bavorsku, kde kralovala byrokracie a v národní říši dominoval pruský král jakožto německý císař.
Král Ludvík, který navíc nedokázal nalézt správný vztah k ženám, se izoloval od svých spoluobčanů a svého okolí, uchyloval se do světa svých snů, vzpíral se úřadu a své době. Jeho současníci ho prohlásili za šíleného, protože se snažil uniknout svému postavení a reálné skutečnosti. Potomkům připadá jako člověk, který odmítal jít s dobou - jako pohádkový král, jenž měl nejen fantazii, ale i prostředky potřebné k tomu, aby si vytvořil svou pohádkovou říši. Autor představuje Ludvíka II. bez nánosu legend, na půdě bavorského státu a v kontextu 19. století, které nás dnes stále více fascinuje.

O autorovi:
Franz Herre, narozen v roce 1926 ve Fischenu v bavorském Allgäu, absolvoval v roce 1949 studium moderních dějin u Franze Schnabela v Mnichově. Poté působil jako redaktor, naposled - od roku 1962 do roku 1981 - jako vedoucí havní politické redakce rozhlasové stanice Deutsche welle v Kolíně nad Rýnem. Dnes žije v Herrschingu u Ammerského jezera.
Franz Herre vynikl jako autor biografií význačných postav 19. století.


Moje hodnocení:
Včera jsem absolvovala obligátní předvánoční nákupy a při té příležitosti se moje knihovnička rozrostla hned o tři nové tituly, jelikož knížky si zásadně kupuji sama a právě z této mám největší radost. Moje radost je tím větší, poněvadž jsem neměla vůbec ponětí, že o mém oblíbenci, bavorském králi Ludvíkovi II., vyšla nová kniha.
Hodnocení přidám hned jak knihu přečtu.

Anna Boleynová

10. prosince 2010 v 16:00 | Jana K |  Knihy o anglickém královském dvoře
Podtitul: Život druhé ženy Jindřicha VIII.
Autor: Carolly Erickson
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2004
Počet stran: 238 + 8 čb. příl.

Kolik dávám bodů: 7/10

Z anglického originálu "Mistress Anne", vydaného nakladatelstvím St. Martin's Griffin, New York v roce 1998 přeložila Jitka Šišáková.
Carolly Erickson - Anna Boleynová
Anotace:
Vzestup Anny Boleynové, která se z poměrně nevýznamné šlechtičny stala snad nejproslulejší ze šesti žen anglického krále Jindřicha VIII., býval ve své době připisován jejím údajným čarodějnickým schopnostem. Prý krále očarovala, svedla a přinutila k tomu, aby se rozvedl se svou první manželkou Kateřinou Aragonskou a oženil se namísto toho s ní.
Pravda je ovšem zřejmě trochu jiná. Anna byla vychována u francouzského královského dvora, proslulého uvolněnou morálkou a výstřednostmi všeho druhu. Po svém návratu k anglickému dvoru se stala jednou z Kateřininých dvorních dam a záletný Jindřich si nemohl nevšimnout jejiích půvabů a vyzývavé elegance, která ji odlišovala od dívek vychovaných v konzervativní a upjaté Anglii. Zamiloval se do ní a její rodina se bez váhání chopila jedinečné příležitosti.
Boleynovi předpokládali, že se Anna stane na čas Jindřichovou milenkou, a hodlali z toho pro sebe vytěžit maximum. Podcenili však Anninu ctižádost a změněné poměry v královské rodině. Jindřich nepotřeboval pouze milenku, nýbrž novou manželku, která by mu dala dědice. Anna se rozhodla hrát vabank. Tehdy netušila, jak nebezpečnou hru rozehrála a jak zamíchá diplomatickými a politickými kartami na hracím stole tehdejší Evropy. Hrála tvrdě a dosáhla svého, ale pak se karta obrátila a Anna nakonec prohrála vše, dokonce i svůj život.

O autorce:
Carolly Erickson se řadí mezi nejuznávanější historiky ve Spojených státech. Bývalá univerzitní profesorka se v roce 1970 začala plně věnovat spisovatelské činnosti a setkala se s bouřlivým ohlasem čtenářů i odborné kritiky, která ji nazvala "královnou vypravěčů".
Její čtivě a zároveň zasvěceně napsané biografie nejsou určeny jen pro odborníky, ale i pro širokou veřejnost. Autorka zakládá své čtivé vyprávění na historických faktech, veškeré údaje i dialogy jsou podloženy dobovými záznamy. Carolly Erickson říká: "Nechci si jen vypůjčovat líbivé historické kulisy, využít témata dnešnímu čtenáři blízká a zbytek - často právě to nejdůležitější - zahalit rouškou tajemna."
Z rozsáhlé tvorby této autorky nakladatelství Domino doposud vydalo životopisy anglických panovníků z rodu Tudorovců Jindřicha VIII. (Jindřich Veliký, 1999), Marie I. (Krvavá Marie, 2002) a Alžběty I. (Panenská královna, 1999), dále biografii ruské carevny Kateřiny Veliké (Kateřina Veliká, 1997), ruské carevny Alexandry (Alexandra, 2003), anglkické královny Viktorie (Její malé Veličenstvo, 1998), francouzské královny Marie Antoinetty (Cesta na popraviště, 1998), francouzské císařovny Josefíny (Císařovna Josefína, 2000).

Moje hodnocení:
Autorka, americká historička, skloubila čtivé vyprávění s historickými fakty a údaji, které jsou podloženy dobovými záznamy.