Říjen 2010

Tudorovci II

30. října 2010 v 0:00 | Jana K |  Knihy o anglickém královském dvoře
Podtitul: Král bere dámu
Autor: Elizabeth Massie (podle scénáře Michaela Hirsta)
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 2009
Počet stran: 288 + 16 obr. příl.

Kolik dávám bodů: 10/10

Z anglického originálu "The Tudors, King Takes Queen", vydaného nakladatelstvím Simon Spotlight Entertainment, New York v roce 2008 přeložila Hana Vališová.
Elizabeth Massie - Tudorovci II
Anotace:
Druhé pokračování Tudorovců zahrnuje období vlády krále Jindřicha VIII. od smrti kardinála Wolseyho v roce 1530 do popravy druhé Jindřichovy ženy Anny Boleynové, k níž došlo v roce 1536. Zatímco Jindřich VIII. nadbíhá svůdné Anně Boleynové a v úsilí dosáhnout rozvodu se prohlašuje hlavou nové anglikánské církve, jeho vlivní protivníci včetně sira Thomase Mora a papeže připravují spiknutí, během kterého chtějí krále svrhnout. Král se však se svými protivníky vypořádává po svém - množstvím poprav a zabavováním majetku -, neváhá dokonce nechat popravit ani svého učitele a přítele Thomase Mora.
Také jeho láska k Anně Boleynové, která se stává po králově rozvodu s Kateřinou Aragonskou jeho ženou a královnou Anglie, postupně ochládá, neboť mu Anna neporodila vytouženého syna a dědice trůnu, ale jen dcerku Alžbětu.
Na pozadí historických událostí se rozvíjí neuvěřitelný příběh mocného muže, který nakonec zabil svou lásku, své svědomí a víru svého lidu.

O autorce:
Elizabeth Massie je autorkou hororových příběhů a historických románů a držitelkou několika knižních cen. Rodina její matky se přistěhovala do Nového světa ve Virginii ze Skotska v roce 1747 a mnoho jejích potomků včetně Elizabeth tam žije dodnes.
Elizabeth vyrostla v malém městečku v Shenandoah Valley. Její otec William Spilman byl ředitelem místních novin, matka Patricia je uznávanou malířkou akvarelů a učitelkou. Historické romány probudily v mladé Elizabeth lásku k historii. Říká, že si při jejich čtení uvědomila, že lidé v minulosti milovali, měli starosti, jedli, spali, truchlili a oslavovali stejně jako lidé v současnosti, a to jí pomohlo vidět v nich lidské bytosti, a nejenom jména. A tento hluboký dojem hraje hlavní roli v jejím tvůrčím psaní - je zobecněním lidské zkušenosti a životních podmínek lidí.
Elizabeth začala psát povídky už jako dítě. Vystudovala James Madison University a devatenáct let učila, ale během těchto let se nadále věnovala psaní. V roce 1994 přestala učit, aby se mohla plně věnovat literární tvorbě. Žije pět kilometrů od městečka, kde se narodila, s přítelem ilustrátorem Cortneym Skinnerem.
Navštivte její webovou stránku www.elizabethmassie.com

Ukázka z knihy:
Byla připravena na smrt. Dvorní dámy jí oblékly přes karmínovou kytlici tmavošedé damaškové šaty s černým kožešinovým lemováním. Lesknoucí se tmavé vlasy, které kdysi král tak miloval a líbal, měla vyčesané nahoru a sepnuté bílým lněným čepečkem.
Královnin kněz, mladík s tlustými prsty a nevinnýma očima, jí předčítal z bible, když se dělaly poslední úpravy na Annině vzhledu. Hleděla na kněze, ale nedokázala se soustředit na jeho tvář. Jako kdyby neměl ostré rysy, jako kdyby byl součástí jakéhosi mlhavého snu. I jeho slova zněla jakoby z velké dálky.
"Všeliká věc ma jistý čas a každé předsevzetí pod nebem svou chvíli. Jest čas rození i čas umírání, čas sázení a čas vykopání, což vsazeno bývá..."
Pomalu si uhladila šaty, poslední, které bude mít kdy na sobě. Myšlenky měla otupělé a to jí přinášelo zvláštní klid duše.
"Čas hledání a čas ztracení, čas chování a čas zavržení, čas roztrhování a čas sšívání, čas mlčení a čas mluvení. I řekl jsem v srdci svém: Budeť Bůh spravedlivého i bezbožného souditi, nebo tam bude čas každému předsevzetí i každému skutku."
***
V ložnici ve Wulfhallu připravovaly dvorní dámy Janu Seymourovou na schůzku s jejím osudem. Pročesávaly jí kadeře a proplétaly je saténovými stuhami, postříkaly jí modré šaty šeříkovou esencí a ozdobily ji náušnicemi a perlovým náhrdelníkem s rubíny.
Podívala se na sebe do zrcadla, obrátila se na své dvorní dámy a usmála se. Byla připravena.
***
Dveře do Anniny komnaty v Toweru se s cvaknutím a skřípotem otevřely. Anna byla překvapena, když spatřila ve dveřích Kingstona, jak se jí ukláněl. Ještě nebylo tolik hodin, nebo snad ano?
"Už je čas?" zeptala se Anna. "Myslela jsem..."
"Má paní, odpusťte mi," odpověděl Kingston, "ale popravčí se cestou z Doveru zdržel a poprava byla odložena na dvanáctou hodinu. Chtěl jsem vám to sdělit včas, abyste..." Nedokončil větu, protože nevěděl, co by dodal.
Anna pohlédla na své dvorní dámy, na své šaty a cítila, jak se klid v její duši rozpadá a opouští ji jako ranní mlha nad lesem. "Pane Kingstone," pravila, "chápu to dobře, že nezemřu před polednem. A je mi to velice líto, protože jsem předpokládala, že v té době budu mrtvá a budu mít za sebou tu bolest."
"Madam," řekl Kingston tiše. "Nebudete mít žádnou bolest. Rána bude přesná."
"Ano, slyšela jsem, že kat je velmi dobrý. A co se týče mě, mám velmi tenký krk." Objala svůj krk rukama, pocítila jeho teplo a dala se do smíchu.

Moje hodnocení:
Jak jste si jistě všichni velmi dobře všimli, tak poslední dobou se tu moc knížek o Habsburcích neobjevilo. Dala jsem si od knížek s historickou tématikou takovou menší pauzu, ale abych pravdu řekla, tak v poslední době jsem se ke čtení moc nedostala. To ale postupně napravím, než tu zase přibude nějaká kniha o Habsburcích dávám sem Tudorovce, které jsem si v poslední době oblíbila i díky seriálu. Druhou řadu seriálu jsem stejně jako první viděla a dost se mi líbila, tak jsem s velkou chutí přečetla i knižní zpracování a musím říct, že se mi líbilo více než první díl. Nevím, čím to je, možná tím, že druhá řada mi přijde taková celkově bohatší o zajímavé události  než předchozí, nebo možná tím, že pojednává bezesporu o nejznámější a určitě nejzajímavější ze šesti manželek Jindřicha VIII. Anně Boleynové. Knižnímu zpracování tedy dávám plný počet bodů a s chutí se podívám na reprízu druhé řady, která začíná příští pátek (5. 11.) na Nova Cinema. Teď začínám číst Tudorovce III, o kterých tu také posléze napíšu.
Jindřich VIII. a Anna Boleynová
Jonathan Rhys Meyers jako anglický král Jindřich VIII. a Natalie Dormer
jako Anna Boleynová v historické sérii Tudorovci.