Grand Hotel v Caux

6. září 2010 v 17:00 | Jana K |  Místa spjatá s císařovnou Alžbětou
Touto dobou před 112 lety pobývala císařovna na své poslední zahraniční cestě a tak jsem se rozhodla, že trochu zavzpomínáme na tuto císařovninu cestu a na to, kde vlastně byla ubytovaná.

30. srpna 1898 přicestovala císařovna se svým malým doprovodem, čítajícím pouhých dvanáct osob do Švýcarska, konkrétně do Grand Hotelu v Caux. Chtěla se tu podrobit čtyřtýdenní léčbě.
Caux se nachází v kantonu Vaud ve Švýcarsku, 1.054 m.n.m. asi jeden a půl kilometru od Montreux. Město se nachází rovněž v blízkosti francouzských hranic a bývá také nazývávo "Balkon Ženevského jezera." Císařovna Alžběta se rovněž mohla těšit nádherným výhledem na francouzské a švýcarské Alpy, který se odtud naskýtá.
Montreux
Švýcarské město Montreux kolem roku 1900.

Alžbětina záliba ve Švýcarsku (kde rovněž uložila nikoliv nepatrné soukromé jmění a svoji literární pozůstalost) se ale vyhranila až v jejích posledních létech. V osmdesátých letech napsala ještě značně distancované verše a narážela na švýcarské svobodomyslné právo azylu pro anarchisty:

"Švýcaři, vaše hory září,
hodinky přesně ukazují.
Nám ale špatně se tu daří,
královrazi tu příliš bují."

Ale v posledních císařovniných létech života ji už nemohlo zastašit ani anarchistické nebezpečí, toužila po smrti a nebezpečí ji, unavenou životem přímo přitahovalo. Přes energická doporučení švýcarské policie odmítala každé hlídání policejními agenty.
Císařovnina dcera Marie Valerie si do svého deníku zapsala: "Táhlo ji to po celé léto tak nepřekonatelně do Švýcarska, chtěla ještě užít své milé hory, teplo a sluneční svit a užila je s pocitem zlepšeného zdraví."
Grand Hotel v Caux
Grand Hotel na pohlednici.

Císařovna v Grand Hotelu v Caux obsadila i se svým doprovodem patnáct pokojů v prvním patře. Ona sama obývala tři pokoje, které vedly na velký balkon. Prostřední sloužil jako salon, který byl také určen pro císařovnno stravování, neboť na cestách jedla vždy sama. Císařovna jako obvykle cestovala v přísném inkognitu jako hraběnka von Hohenembs a proto hotel nezařizoval žádná zvláštní bezpečnostní opatření. Na císařovnino přání bylo zavedeno pouze několik elektrických zvonků, které císařovně umožňovaly přivolat k sobě kteroukoli osobu z doprovodu.
Průběh všech císařovniných dnů v Caux byl velmi podobný, buď se konal větší výlet, nebo císařovna podnikala pouze vycházky po okolí.
Každé ráno, přesně v pět hodin císařovna vstala a brala připravenou koupel. Když byla oblečená a posnídala, začala s každodenními procházkami. V doprovodu hraběnky Sztáray, nebo ve společnosti předčitatele Barkera, mnohdy také zcela sama mohla chodit celé hodiny a užívat si krásné přírody. Chodila často s vysoko vykasanou, zkrácenou sukní, bez klobouku, jen s nezbytným slunečníkem a vějířem v ruce. Císařovna, když se před několika lety musela vzdát své oblíbené jízdy na koni, se stala téměř fanatickou chodkyní. Sotvakdo z jejího okolí, ať muž či žena, byl tak dobrý chodec jako ona. Při pochodech se také většinou nejedlo, což bylo pro její doprovod velmi namáhavé. Císařovna si po celý den vystačila se sklenicí mléka. Nikdo z náhodných lidí, kteří ji na takových výletech potkali, a s nimiž vždycky prohodila pár přívětivých slov, nemohl tušit, že mluví s rakouskou císařovnou Alžbětou. Ale právě to, že ji nikdo nepoznával a že s ní jednali jako se sobě rovnou, ji nejvíc těšilo.
Grand Hotel v Caux
Grand Hotel v Caux, v pozadí 2.042 vysoká Rochers de Naye, cca 1895.

Hned druhý den po příjezdu do Caux stanovila císařovna plán výletů, které se měly konat obden, v pořadí: Bex-les-Bains, Rochers de Naye, Evian, Ženeva a Pregny, kde císařovna ctěla navštívit baronku Julii Rotschild a prohlédnout si její nádherné skleníky. (o této návštěvě bude řeč v příštím článku, který plánuji na 10. září.)
Zejména do Ženevy se Alžběta těšila, měla velmi ráda Ženevské jezero. "Má úplně barvu moře, úplně jako moře." A také ze všech švýcarských měst dávala odjakživa přednost Ženevě: "Je to mé nejmilejší místo, protože tu chodím úplně ztracena mezi kosmopolity; dává to iluzi o skutečném stavu bytostí," řekla jednou ke svému předčitateli Christomanovi.

Článek bude mít pokračování a snad se mi podaří najít ještě nějaké obrázky.
Grand Hotel v Caux
Zimní Grand Hotel v Caux na konci devatenáctého století.

Zdroj:
zčásti podle
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Luisa Luisa | Web | 8. září 2010 v 16:07 | Reagovat

Nádherný článek...mimochodem na 10. září také chystám kratičký upomínkový článek...

2 Romy Romy | Web | 8. září 2010 v 17:53 | Reagovat

Já chci na 10. pYipravit nco vtaího. U~ to chistám!!!!

3 Ally Ally | Web | 9. září 2010 v 11:54 | Reagovat

Rozhodně to bylo krásné místo....

4 Maj Maj | Web | 10. září 2010 v 19:36 | Reagovat

Už jsem ji to upravyla, jestli jsi spokojená

5 Jana K, autor blogu Jana K, autor blogu | E-mail | Web | 13. září 2010 v 16:40 | Reagovat

[4]: Ano.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.