Syn Marie Valerie Franz Karl Salvator

5. července 2010 v 12:00 | Jana K |  Franz Karl Salvator

Franz Karl Salvator Marie Joseph Ignaz von Österreich-Toskana

Narozen: 17. 2. 1893 na zámku Lichtenegg, Horní Rakousy
Zemřel: 10. 12. 1918 na zámku Wallsee, Dolní Rakousy
Dynastie: Habsbursko-Lotrinská
Za rok a necelý měsíc po dceři Elisabeth přivedla Marie Valerie v Lichteneggu na svět svého pvního syna.
"17. 2. se po krátkých porodních bolestech narodil synáček.", zapsala si Marie Valerie do svého deníku a dále pokračuje: "Mamá dostala tu překvapivou zprávu v Turíně, když už se začala blížit k severu. Papá okamžitě telegrafoval: "Jsem blažený." S telegramem oznamujícím narození dítěte vyběhl do předsíně a zavolal na pobočníka: "Valérie má kluka." Potom jsme hned jeli ke tchyni, abychom jí radostnou zprávu sdělili osobně.
Město Wels dalo při příležitosti narození malého arcivévody vypálit mnoho dělových ran, uspořádalo pochodňový průvod, zahrálo dostaveníčko a bylo slavnostně osvětlené."

Křtiny se konaly 21. února a kmotrem samozřejmě nebyl nikdo jiný než pyšný císařský dědeček.
Marie Valerie ve svém deníku vzpomíná: "21. února. Křest, na který přijeli papá a tchyně. Papá byl za kmotra: Franz Karl Salvator. Papá prý byl (na déjeuner) rozzářeně šťastný a veselý. Bohužel se už téhož večera vrátil do Vídně, ještě však seděl chvíli u mě a jako dárek ke křtinám mi dal nádherný perlový šperk."
Franz Karl Salvator s bratrem Hubertem.

Už v roce 1903 Marie Valerie uvažovala, že pošle Franze a své další syny do nějaké veřejné školy.
V prosinci roku 1902 přišel do Wallsee jezuita von Schorlemer, bývalý pruský důstojník, který se účastnil prusko-francouzské války z let 1870-71 a obléhání Paříže. Marie Valerie se snažila jeho prostřednictvím získat kontakty na jezuitskou kolej ve Feldkirchu, aby tam mohla poslat syny na studia. K tomu později také došlo. Schorlemer byl se syny Marie Valerie velice spokojen.
"Z chlapců by si nejraději vzal do každé kapsy jednoho. Neboť takové děti můžeme potřebovat."

Franz Karl Salvator maturoval v koleji Stella Matutina ve Feldkirchu, pak vstoupil do vojenské akademie ve Vídeňském Novém městě a své vzdělání doplnil na vojenské technické akademii v Hainburgu nad Dunajem. Odtud vyšel v roce 1915 jako ženijní poručík. Bojoval v Rusku, Černé Hoře a v Rumunsku. Účastnil se stavby mostu v Bělehradě a stal se hejtmanem ženijního vojska.
Zemřel velmi mladý, ve věku pouhých dvaceti pěti let na španělskou chřipku při epidemii, která tehdy postihla v Rakousku mnoho lidí.
Franz Karl Salvator se svým otcem a bratrem Hubertem Salvatorem.

Zdroj:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.