Smrt následníka

28. června 2010 v 12:00 | Jana K |  Knihy o Franzi Ferdinandovi ďEste
Autor: František Kafka
Nakladatelství: Magnet
Rok vydání: 1971
Počet stran: 144 včetně 16 str. čb. přílohy

Kolik dávám bodů: 8/10
Anotace:
Dějiny dvacátého století zaznamenávají stovky a snad tisíce atentátů ve všech končinách světa. Ale málokterý z nich měl tak dramatický průběh a přímo osudové následky jako atentát na následníka trůnu Ferdinanda ď Este, k němuž došlo v červnu 1914 v bosenském Sarajevu.
František Kafka, známý čtenářům Magnetu ze svazků "Výbuch v podzemním jezeře" a "Večeře s vrahem", vypráví v reportáži "Smrt následníka" nejen o průběhu této vzrušující události, ale osvětluje i její politické a historické pozadí a sleduje osudy lidí, kteří atentát připravovali a uskutečnili.

Moje hodnocení:
Vaso Čubrilović, Mohamed Mehmedbašić, Cvetko Popović, Nedeljko Čabrinović, Trifko Grabež a konečně ten, jehož dva výstřely znamenaly rozpoutání celosvětové katastrofy, která měla za následek definitivní zánik monarchie, - Gavrilo Princip - tato šestice mužů se rozestavila 28. června 1914 v Sarajevu podél Apelova nábřeží, kudy měl projíždět tolik nenáviděný následník rakousko-uherského trůnu při své návštěvě a vyzbrojena ručními granáty a nabitými revolvery chladnokrevně čekala na svou kořist. Dnes od této tolik známé události uplynulo přesně 96 let a já jsem právě shodou okolností dočetla tuto knihu, která se velmi podrobně zabývá nejen samotným atentátem, ale i veškerými událostmi okolo něj, sleduje jeho přípravy a pak i následné zatčení pachatelů a vynesení rozsudků nad nimi. Z knihy jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí, které jsem dosud v samostatných knihách o Franzi Ferdinandovi nečetla, ty se většinou věnují atentátu spíše z pohledu samotného následníka, takže knihu mohu rozhodně doporučit. Podrobně se dozvíme podrobnosti o přípravě atentátu, na němž se zdaleka nepodílela jen výše zmíněná šestka mužů - na vrcholu celého spiknutí stáli především vůdce nacionalistické skupiny "Černá ruka" Dragutin Dimitrijević, známý též jako "Apis" a jeho pravá ruka major Vojislav Tankosić a spousta dalších, jako např. Danilo Ilić, jež jako hlavní technický vedoucí atentátu dopravil zbraně z Doboje do Sarajeva a rozdal je spiklencům. Nebyl samozřejmě jediný, jež zbraně přepravoval na místo činu, o strastiplné cestě zbraní, které doputovaly v různých rukou postupně až z Bělehradu se taktéž dočteme. Autor v knize vykreslil nejen postavy atentátníků (jimž v době atentátu ještě nebylo dvacet let a proto nemohli být odsouzeni k smrti), ale přiblížil i celkovou tehdejší sociální situaci, ze které vyrůstaly názory mladé srbské generace po anexi Bosny a Hercogoviny Rakousko-Uherskem v roce 1908, po níž se v celé zemi tak zvedla protihabsburská nálada zejména u bosenské mládeže, která se nesmířila s rakouským panstvím, jež prohlubovalo utrpení a ponižování všech slovanských národů v monarchii.
A na závěr si dovolím citát ze závěru knihy, jehož autorem je britský ministr zahraničních věcí sir Edward Grey, muž, jenž v noci na 4. srpna 1914 vypověděl Německu válku:
"Svět se pravděpodobně nikdy nedozví všechno o pozadí vraždy arciknížete Franze Ferdinanda. Podle všeho neexistuje a ani nikdy neexistoval někdo, kdo by věděl vše, co by se o tom dalo vědět."
Je to stále ještě pravda.
Ještě malá poznámka na okraj: Na začátku se také kniha zmiňuje o "noci královrahů" 11. června 1903, kdy Dragutin Dimitrijević společně s Tankosićem a dalšími zavraždili v královském paláci autokratického srbského krále Alexandra Obrenoviće a jeho choť Dragu. Už jsem o ní někde letmo četla, tak tady je popsána přece jen trochu více.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.