František Ferdinand d’Este

11. května 2010 v 11:00 | Jana K |  Knihy o Franzi Ferdinandovi ďEste
Autor: Jan Galandauer
Nakladatelství: Svoboda - Libertas
Rok vydání: 1993
Počet stran: 244

Kolik dávám bodů: 7/10
Anotace:
Dlouholetý následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d'Este, jehož život byl násilně ukončen výstřely v Sarajevu roku 1914, je bezesporu jednou z nejzajímavějších postav habsburské dynastie. Jeho osud zdaleka nebyl přímočarým osudem následníka trůnu - stal se jím až roku 1896 po sebevraždě korunního prince Rudolfa a po smrti svého otce arcivévody Karla Ludvíka. Ani tehdy však nebyla jeho budouctnost jasná. Onemocněl tuberkulózou a dlouhá léta se zákeřnou chorobou bojoval.
Politická kariéra Františka Ferdinanda visela na vlásku i v okamžiku, kdy se bez ohledu na dvorské zvyklosti a etiketu a přes odpor císaře oženil se zchudlou českou šlechtičnou Žofií Chotkovou. Morganatický sňatek zbavil jejich děti práva následnictví a Žofie byla vystavena celoživotnímu opovržení a ústrkům vídeňského dvora.
František Ferdinand d'Este byl svým působením úzce spjat s Čechami. Když zdědil po posledním vévodovi z Modeny obrovské bohatství v podobě statků, panství, paláců, drahocenných sbírek obrazů a zbraní, šperků atd., zakoupil a vysokým nákladem zvelebil i zámek Konopiště, kde shromáždil všechny své sbírky a lovecké trofeje.
Bez zajímavosti nejsou ani následníkovy politické koncepce. Ač povahou konzervativní despota, uvědomoval si neudržitelnost zkostnatělého rakousko-uherského aparátu a byl rozhodnut k dalekosáhlým reformám. Jeho smrt však všechny plány přervala a jako signál k vypuknutí první světové války znamenala i začátek konce habsburské monarchie.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Stefy Stefy | E-mail | Web | 13. října 2011 v 5:28 | Reagovat

Vstřebal jsem to, neboť žádný učený z nebe nespadl....žeee:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.