Dcera Marie Valerie Hedwig

7. května 2010 v 16:00 | Jana K |  Hedwig

Hedwig Maria Immakulata Michaela Ignatia von Österreich-Toskana

Narozena: 24. 9. 1896 v Bad Ischlu
Zemřela: 1. 11. 1970 v Hall in Tirol

24. 4. 1918 ∞ na zámku Wallsee

Bernhard zu Stolberg-Stolberg

Narozen: 20. 1. 1881 v Mankato, Minnesota
Zemřel: 22. 10. 1952 v Hall in Tirol

Potomci:
Marie Elisabeth (*1919)
Franz Josef (1920 - 1986) ∞ Alžběta Kinská (*1936)
Friedrich Leopold (1921 - 2007) ∞ Luisa von Pachmann (*1923)
Bernhard Friedrich Hubertus (1922 - 1955)
Therese Maria Valerie (1923 - 1982) ∞ Paul Josef Wolff Metternich (1916 - 1993)
Carl Franz (1925 - 2003) ∞ 1. Edina Winkelbauer, ∞ 2. Ute Sommerlatte (*1939)
Ferdinand Maria Immaculata (1926 - 1998) ∞ Jutta von Cramm (*1938)
Anna Regina Emanuela Maria (1927 - 2002) ∞ Jack von Spirlet (*1930)
Magdalena Maria Mathilde (*1930) ∞ Martin Kripp (1924 - 1990)


"Papá je napůl zaražený, napůl potěšený mou novou nadějí." Tuhle větu najdeme v deníku Marie Valerie s datem 3. února 1896; možná trochu překvapivá reakce císařského dědečka. Očekávané čtvrté dítě Marie Valerie se narodilo 24. září 1896 v oblíbeném císařském lázeňském městě Ischlu a dostalo jméno Hedwig. Babička, císařovna Alžběta rychle přispěchala, i když v pozdějším věku už jezdila do Bad Ischlu jen velmi nerada. Zjevně měla z malé holčičky radost, protože o události osobně telegramem informovala manžela ve Vídni.

Hedwig se svou sestrou Elisabeth.

27. září referovaly vídeňské noviny "Das Vaterland" o zdravotním stavu Marie Valerie a novorozené arcivévodkyně, 30. září byla poprvé nazvána jménem Hedwig a 2. října tytéž noviny zveřejnily závěrečnou lékařskou zprávu.
Ale nechme opět promluvit Marii Valerii prostřednictvím svého deníku:
Pod datem narození čtvrtého dítěte Marie Valerie se dočteme: "Opět dcera: Hedwig. Mamá přijela do Ischlu hned druhý den. Na mou prosbu se i car Mikuláš (pozn.: v době narození arcivévodkyně Hedwig byla ve Vídni na návštěvě ruská Veličanstva, car Mikuláš II. a jeho manželka Alexandra Fjodorovna) rozhodl, že se zúčastní křtin. Křest se odehrává ve velkém salonu sousedícím s ložnicí (pozn.: Marii Valerii byla po dobu šestinedělí dána k dispozice maminčina ložnice). Mamá zůstala 9 dní, tedy do 3. 10. Přestože je v Ischlu tak nerada, a tentokrát navíc hodně seděla u mě v pokoji, byla mnohem veselejší než kdykoli za celé léto. Příjemný čas."
Svou druhou dceru arcivévodkyně Marie Valerie později ve svém deníku označila za bytost, která "má v sobě určitou jiskru bavorské vévodské krve."

Patnáctiletá arcivévodkyně Hedwig (vlevo) se svou starší sestrou Ellou.
Tato fotografie byla na titulní straně vídeňského časopisu Sport & Salon 12. března 1912.

V dubnu roku 1918 se Hedwig na zámku Walsee provdala za hraběte Bernharda zu Stolberg-Stolberg, syna hraběte Leopolda zu Stolberg-Stolberg a buržoazní Američanky Mary Eddington. Z manželství se narodilo devět dětí. Jako svatební dar obdržela arcivévodkyně Hedwig od své matky lovecký zámeček Kühtai v Tyrolsku; Marie Valerie ho už v roce 1917 přepsala právě na svou druhou dceru. Tento zámek získal v roce 1893 císař Franz Josef a později ho odkázal právě nejmladší dceři Marii Valerii.

Hedwig na fotografii Carla Pietznera v roce 1913.


Arcivévodkyně Hedwig a hrabě Bernhard v době svého sňatku v roce 1918.

V roce 1949 požádala Hedwig, hraběnka zu Stolberg-Stolberg, jak se po uzavření sňatku jmenovala, o povolení ke stavbě lyžařského střediska vedle své nemovitosti. To tehdejší ministr obchodu a rekonstrukce Ernst Kolb zamítl s odůvodněním nerentability. O tři roky později, v roce 1952 znovu tento plán oživil její syn Carl a navrhl přebudovat zámek na hotel. Ten se stal základem lyžařského střediska, které je dnes nejvýše položeným lyžařským střediskem v Rakousku.
Hedwig zemřela ve věku 74 let v Hall v Tyrolsku a je tamtéž pohřbena v rodinné hrobce.

Hedwig s manželem Bernhardem a prvními šesti dětmi.
Zleva Therese, malý Carl na klíně maminky,
dále Bernhard, Franz Josef, Friedrich a nejstarší Marie Elisabeth.
Fotografie ze svatby arcivévodkyně Hedwig. Druhá zleva sedí arcivévodkyně Elisabeth, sestra Hedwig, vedle ní otec ženicha hrabě Leopold zu Stolberg-Stolberg, Marie Valerie, uprostřed fotografie novomanželský pár, dále arcivévodkyně Blanka (manželka Leopolda Salvatora) a v tmavém bavorská princezna Gisela. Na zemi sedí tři děti arcivévodkyně Elisabeth Waldburg: Marie Valerie, Klementine a Elisabeth. Vpravo v dlouhém šedém plášti Clemens Salvator, vedle něj Mathilde, Gertrud, dále Franz Carl Salvator a Theodor Salvator, děti Marie Valerie.
Rodinná fotografie arcivévodkyně Hedwig, cca z roku 1936.
Zadní řada zleva: Klementine von Waldburg-Zeil (dcera arcivévodkyně Elly), Georg von Waldburg-Zeil se svou druhou manželkou arcivévodkyní Gertrud, dále druhá manželka Franze Salvatora Melanie Riesenfels, arvivévodkyně Hedwig s manželem Bernhardem zu Stolberg-Stolberg, Marie Elisabeth zu Stolberg-Stolberg a Elisabeth von Waldburg-Zeil (dcera arcivévodkyně Elly).
Ve druhé řadě zleva: Ferdinand zu Stolberg-Stolberg, Franz Josef von Waldburg-Zeil (syn arcivévodkyně Elly) a Friedrich, Carl a Bernhard zu Stolberg-Stolberg.
Sedící: Magdalena zu Stolgerg-Stolberg, arcivévoda Franz Salvator s malým Josephem von Waldburg-Zeil (syn arcivévodkyně Gertrud) a Anna Regina zu Stolberg-Stolberg.
Hedwig (uprostřed snímku) se svou velkou rodinou a četnými vnoučaty.
Fotografie Hedwig, hraběnky zu Stolberg-Stolberg.

Zdroj:
vlastní skromné znalosti;
německá Wikipedia;
webové stránky zámečku Kühtai: http://www.jagdschloss.at;
některé informace čerpány z "Kaiserin Elisabeth und ihre Töchter";
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.