Březen 2010

Ženy na habsburském trůnu

5. března 2010 v 12:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Podtitul: Rakouské císařovny 1804 - 1918
Autor: Friedrich Weissensteiner
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2000
Počet stran: 208

Kolik dávám bodů: 8/10

Z německého originálu "Frauen auf Habsburgs Thron", vydaného nakladatelstvím Verlag Carl Uebereuter, Wien v roce 1998 přeložila Ingeborg Churaňová.
Anotace:
Osudy žen na habsburském trůnu

MARIE TEREZIE
Přívětivá císařovna se smyslem pro rodinu

MARIE LUDOVIKA
Krásná duchaplná umělkyně

KAROLINA AUGUSTA
Hospodyně v roli císařovny

MARIE ANNA
Obětavá žena se soucitným srdcem

ALŽBĚTA
Mýtus plný nostalgie

ZITA
Císařovna bez císařství

Jaký byl život rakouských císařoven, které v rozmezí let 1804 a 1918 usedly po boku svým manželů na habsburský trůn? Půvabná světlovlasá Marie Terezie dala Františkovi I. dvanáct dětí a často musela váhavému choti přispívat radou. Duchaplná a umělecky založená Marie Ludovika, téměř o dvacet let mladší než manžel, byla zase zapřísáhlou odpůrkyní Napoleona Bonaparta a k jejím obdivovatelům patřil i Johann Wolfgang Goethe. Karolina Augusta byla oddaná manželka a dobrá hospodyně, Marie Anna zase obětavě pečovala o nemocného manžela. Extravagantní, všemi obdivovaná Alžběta vlastně nikdy císařovnou být nechtěla na rozdíl od ctižádostivé a inteligentní Zity, která v posledních dnech rozpadající se monarchie hrála po boku svého manžela Karla I. významnou politickou úlohu.
Každá z žen měla své tajné sny, naděje a plány, všechny prožívaly zklamání i chvíle triumfu podobně jako jejich císařští manželé. Většinou však zůstávaly ve stínu velké politiky a státnických rozhodnutí, i když často právě ony byly hnací silou důležitých změn. Tato kniha nám dává nahlédnout za oponu soukromí císařských rodin a popisuje poutavý, dosud zanedbávaný kus historie, který stále ještě čeká na podrobnější zpracování.

O autorovi:
Friedrich Weissensteiner se narodil v Großpertholzu v Dolních Rakousích. Vystudoval dějiny a anglistiku. Po působení na spolkovém ministerstvu školství a kultury byl v letech 1974 - 1987 ředitelem jednoho ze státních gymnázií ve Vídni. Je autorem řady biografií o Habsburcích. Barvité historické líčení a literární portréty mu získaly širokou oblibu.

Moje hodnocení:
Doplním.

Fotografie císařovny Alžběty v Benátkách

3. března 2010 v 15:00 | Jana K |  Fotografie císařovny Alžběty
Na těchto fotografiích je císařovna Alžběta při svém léčebném pobytu v Benátkách na přelomu zimy let 1861/1862.
Tato fotografie vznikla rovněž při pobytu císařovny v Benátkách - Alžběta je na ní zcela zahalena závojem.