Mrtvý korunní princ

1. února 2010 v 21:00 | Jana K |  Mayerling
Císař Franz Josef s Alžbětou a klečící Stephanií u Rudolfova úmrtního lože v Hofburgu.
Podobný obraz, tentokrát i s dcerou korunního páru, v době tragédie teprve pětiletou Erzsi.

Marie Valerie ve svém deníku vzpomíná na setkání s mrtvým bratrem:

"...Jak jsem byla vděčná, že mám u sebe Františka... Byla jsem stísněná, když jsme šli tou samou cestou, jakou jsme procházeli na Štědrý večer, abychom Rudolfovi pověděli o svém štěstí (o svém zasnoubení), a teď jsme tudy museli jít, abychom tam viděli ležet mrtvého bratra. Nikdy jsem neviděla mrtvého... Ležel ve své soukromé ložnici, v bývalém bytě císařovny Karoliny Augusty. Ve vedlejším pokoji se modlil kněz.
Okna ložnice nebyla zastřená, ale v nohách postele stála španělská stěna a vedle ní hořely svíce vpravo a vlevo před krucifixem. A tam ležel Rudolf - poslední naděje Habsburků, jediný syn našich ubohých rodičů, můj vlastní bratr, ten zlobivý "Náci" z mého dětství, a byl mrtvý - mrtvý. Byl tak krásný a ležel tak pokojně, bílé prostěradlo přitažené k bradě a kolem dokola pokryté květinami. Menší obvaz na hlavě ho nehyzdil - ještě měl tváře a uši narudlé zdravou červenou barvou mládí - neklidný, často trpce výsměšný výraz, jejž v životě míval tak často, ustoupil mírnému úsměvu -
ještě nikdy mi nepřipadal tak krásný - zdálo se, že spí, že je klidný a šťastný. A přesto mě zaplavila taková hrůza, to mlčení smrti... Položila jsem mu na postel květiny a udělala křížek na čele..."
Korunní princ vystavený ve svém pokoji v Hofburgu 31. ledna 1889.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 martina martina | E-mail | 15. ledna 2011 v 21:40 | Reagovat

ahoj,je škoda ,že už se nikdy nikdo nedoví jak to ve skutečnosti v Mayerlingu bylo:((

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.