Císařovna Alžběta v Kapucínské hrobce po smrti syna

9. února 2010 v 21:00 | Jana K |  Zajímavosti o císařovně Alžbětě
Že se císařovna Alžběta nezúčastnila státního pohřbu svého syna Rudolfa, který se konal 5. února 1889 jistě všichni víme. A že se o čtyři dny později, 9. února vypravila úplně sama na vlastní pěst do Kapucínské hrobky k Rudolfově rakvi, vědí mnozí určitě také, je to dle mě dost známá příhoda, ale pojďme si připomenout, kam se císařovna přesně před 121 lety touto dobou vypravila.

9. února večer se císařovna jako obvykle připravila ke spaní. Svlékla a umyla se a poslala služebnictvo, svou společnici Idu Ferenczyovou a dceru Marii Valerii pryč s tím, že už si chce jít lehnout. Kolem deváte hodiny tajně vstala, oblékla se, opustila postranním vchodem Hofburg a zahalena k nepoznání do černého závoje si najala fiakr a dala se co nejrychleji odvézt ke kapucínské hrobce na Neumarkt, kde už byl Rudolf uložen k věčnému spánku. Chladná hrobka byla Alžbětě nesympatická a nikdy neměla chuť sejít dolů. Ale tentokrát jako by ji volal vnitřní hlas a ona doufala, že by se jí mohl Rudolf zjevit a říci jí, poč odešel ze života do smrti.
Dáma v hlubokém smutku zazvonila u vrat klášterní budovy. Když jí otevřeli, požádala, aby ji dovedli k otci guardiánovi. Teprve tam odkryla závoj, pozdravila a řekla: "Jsem císařovna, prosím, zaveďte mě dolů k mému synovi." Hrobku hned osvětlili několika pochodněmi u Rudolfovy rakve a pak ji chtěl pater dovést dolů. Nechala ho s ní jít až k železným dveřím, pak mu poděkovala za další doprovod. Když chtěl něco uctivě namítnout, prohlásila: "Chci být se svým synem sama. Klidně pak sešla po schodech dolů do temné, jen několika pochodněmi strašidelně osvětlené haly. Šla přímo k Rudolfově rakvi. Hlasitě jednou, dvakrát zvolala: "Rudolfe!" Její hlas se strašidelně rozléhal prostorem, ale nikdo se neobjevil, nikdo neodpověděl.
Kapucínská hrobka ve Vídni, místo posledního odpočinku Habsburků.

Marie Valerie se o této zvláštní výpravě zmiňuje ve svém deníku:

10. února:
"Dnes mi mamá vyprávěla, že včera večer, když už se předtím úplně převlékla ke spaní, umyla se a poslala nás pryč - byla mezi osmou a devátou hodinou úplně sama v Kapucínské hrobce. Hrobka je jí nesympatická a neměla vůbec chuť tam sejít, ale měla pocit, jako kdyby ji volal vnitřní hlas, a učinila to v naději, že by se jí mohl zjevit Rudolf a povědět jí, zda tam ještě chce být pohřbený. Proto také poslala pátera, jenž jí otevřel, pryč, zavřela železné dveře hrobky osvětlené jen několika pochodněmi u Rudolfovy rakve a poklekla vedle ní. Vítr sténal a květiny, které vypadly z uvadajících věnců, šelestily jako tiché kroky, takže se často ohlížela - avšak nepřišlo nic. "Smějí přijít, jen když jim to dovolí velký Jehova." Ale přesto pro ni byla návštěva útěchou a uklidněním. Když jsme Gisela a já prohlásily, že bychom to nikdy nedokázaly, mamá pravila, že když má člověk někoho rád, měl by přece takový strach překonat a být přešťastný, že může milované bytosti pomoci, když se mu zjeví..."
Císařovna v černém; po smrti svého syna
všechny své barevné šaty rozdala
a oblékala se jen do černého.

Zdroj:
Egon Caesar Conte Corti: "Elisabeth, Die Seltsame Frau"
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Bonnie Blue Bonnie Blue | Web | 11. února 2010 v 20:39 | Reagovat

Nevieš náhodou či sú tieto hrobky prístupné verejnosti???

2 Jana K, autor blogu Jana K, autor blogu | E-mail | Web | 11. února 2010 v 21:41 | Reagovat

[1]: Vím:-) Kapucínská hrobka je samozřejmě veřejnosti přístupná, já sama jsem tam byla předloni, více v mém článku o hrobce zde:
http://erzsebet-kiralyne.blog.cz/0812/kapucinska-hrobka-ve-vidni
nebo na stránkách hrobky tady: http://www.kaisergruft.at/
Pokud nedošlo ke změně, tak tehdy bylo vstupné 4 Euro a otevřeno je každý den od 10:00 do 18:00.

3 Bonnie Blue Bonnie Blue | Web | 14. února 2010 v 12:02 | Reagovat

[2]: ďakujem.=)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.