Mary v šatech, které na sobě měla v Mayerlingu

29. ledna 2010 v 16:00 | Jana K |  Mayerling
Mary v elegantním olivově zeleném sportovním kostýmu s černým šněrováním a v plstěném kloboučku, který na sobě měla v Mayerlingu a který byl také o sto let později nalezen v jejím hrobě.

V prosinci roku 1992 celý svět obletěla zpráva, že z hrobky v Heiligenkreuzu byly odcizeny tělesné pozůstatky Mary. Jistý rakouský "amatérský badatel" otevřel v temné noci hrobku zesnulé baronesy a dal její kosti posoudit odborníkům nejen ze soudního lékařství ale i z jiných vědních oborů, mimo jiné i zbytky oděvu, ve kterém byla Mary pohřbena. Vše samozřejmě pod smyšleným jménem prababičky "amatérského badatele".
Prázdný hrob Mary.
Mary von Vetsera
Myslím, že je docela zajímavé přečíst si, co odborníci z výzkumného ústavu textilního "vybádali" nad zbytky velmi elegantních Maryiných šatů, aniž by samozřejmě tušili, jakou pozoruhodnost vlastně před sebou mají.
Šaty Mary
Rakouský výzkumný ústav textilní, Státní zkušebna textilií, 1050 Vídeň, Spengergasse 20:
Znalecký posudek
Označení zkušebního vzorku: Dámské ošacení - látka - 100 let stará. S objednávkou ze dne 5. 9. 1991 nám byla předána dámská šatovka, která je podle zadavatele 100 let stará...
Na základě provedených zkoušek bylo zjištěno, že předložený zkušební vzorek utkaný systémem osnova-útek je ze stoprocentní vlny..., že jde o počesanou tkaninu plátěné vazby (sukno). Podle jemnosti příze lze předpokládat, že jde o česanou přízi. Dnes bychom takovou tkaninu zařadili pod pojem "flanel z česané příze".
Vídeň, 1. října 1991
Profesorka dr. Annemarie Bönschová, Ústav dějin odívání při Vysoké škole užitého umění, 1010 Vídeň, náměstí Oskara Kokoschky 2:
"Velevážený pane Flatzelsteinere!
Museli jsme nejprve sebrat trochu odvahy, abychom se mohli podrobněji zabývat oblečením Vaší prababičky. Naše restaurátorka, oaní Carmen Bocková, se této práce obětavě ujala, čímž jsem na základě některých získaných podrobností mohla zjistit dobu vzniku tohoto kusu oděvu. Především lze na předním díle sukně najít příčně probíhající záhyby, které svědčí o době 1889 - 1890. Objemnost a typ zadní partie skladů tento předpoklad potvrzují. Horní díl oděvu se jeví jako kabátek s krátkým šůskem, přičemž podšívka z čistého hedvábí dává tušit úzký náramenicový šev, který rovněž hovoří pro uvedené období. Etiketa firmy Fischer byla nalezena u podšívky kabátku a byla pro potřeby dešifrování vypárána a napařena. Možná šlo u tohoto zimního kostýmu dokonce o kostým pro krasobruslení, protože Josef Fischer se na sportovní oblečení specializoval.
Z hlediska materiálu lze na základě našich zkušeností konstatovat:
Kabátek: Hedvábný plyš, podšívka: hedvábný ryps; jiné zbytky materiálu nenalezeny. Uzávěry a zpevňovací materiály nezjištěny.
Sukně: Sukno (hedvábné sukno), lemy začištěné ručně hedvábnými stužkami, některé švy jsou rovněž šité ručně. V dolní třetině sukně je lem pošit několika řadami vlněných prýmků.
Punčochy: Hedvábná příze, strojové zboží.
Boty: Kožené střevíce s podšívkou z hedvábného rypsu, okraje lemované hedvábnou stužkou, korková vložka v patní části stélky, vykrojený podpatek potažený kůží, kovová výztuha v podešvi pro zpevnění podpatku, jemná kožená podrážka.
Kožešinové zbytky: V naprosto dezolátním stavu, nelze z toho usuzovat na žádný kus oděvu, pravděpodobně pokrývka hlavy nebo rukávník.
Barva: Barevné zbytky nenalezeny, neboť všechny části oděvu jsou překryty typickou módní barvou (hnědou). Materiál sukně byl snad v béžovém tónu. Barvy kabátku a podšívky mohly být jiné...
Vídeň, 8. října 1991
Zdroj:
Georg Markus: "Causa Mayerling"
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.