Vila Quinta Vigia na Madeiře

27. listopadu 2009 v 16:00 | Jana K |  Místa spjatá s císařovnou Alžbětou
Jestlipak víte, na jakém místě se zdržovala císařovna Alžběta touto dobou takřka před stopadesáti lety?
17. listopadu 1860 odjela z Vídně na kouzelný ostrov Madeira, aby zde léčila své podlomené zdraví. Pojďme si tedy něco povědět nejen o vile Quinta Vigia, jež se nachází na kopcích nad hlavním městem Madeiry Funchalem, kterou císařovna obývala, ale i o jejím pobytě na Madeiře.
Madeira, tento portugalský ostrov ležící v Atlantickém oceánu 965 kilometrů jihozápadně od Lisabonu, bývá často nazýván "zahradou oceánu" či "ostrovem věčného jara".
O výrazné zviditelnění jména ostrova se postarala začátkem 19. století portugalská královská rodina a šlechta, která na Madeiře začala pravidelně trávit zimní měsíce a ostrov se tak stal módním místem.
Na Madeiře Quinta označuje vilu v rozsáhlých zahradách s dalšími stavbami. Původní Quinta Vigia stála od 16. století nedaleko od současné. Původně se nazývala Quinta das Angústias podle kapličky Nossa Senhora das Angústias, k níž byla přistavěna. Právě v této původní quintě, kromě jiných známých osobností, přebývala Sisi, při již zmíněném léčebném pobytu v letech 1860 - 1861.
Vila na obraze z doby, kdy v ní přebývala císařovna Alžběta.
Vila Quinta Vigia na aktuální fotografii.

Původní quinta ustoupila v sedmdesátých letech hotelu Pestana Casino Park. Připomíná ji jen socha Sisi v tomto místě. Ostatní budovy se zahradami byly zcela přestavěny. Část zahrady v okolí dnešní Quinty Vigia a sousedící s parkem svaté Kateřiny byla změněna na malou botanickou zahradu a je částečně přístupná veřejnosti. Jsou zde i voliéry s exotickými ptáky. Ze zahrady je pěkný výhled na funchalský záliv s přístavem.

Článek bude mít pokračování - povíme si něco přímo o pobytu císařovny Alžběty na Madeiře.
Císařovna Alžběta na fotografii před odjezdem na ostrov Madeira.

Zdroj:
vlastní poznatky,
Brigitte Hamann: "Elisabeth, Kaiserin wider Willen"
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Verča Verča | 28. prosince 2013 v 20:03 | Reagovat

Hezký blog.. kde je pokračování?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.