Stefanie

7. září 2009 v 19:00 | Jana K |  Knihy o Mayerlingu a potomcích císařovny Alžběty
Podtitul: Životní osudy vdovy po následníkovi rakouského trůnu
Autor: Irmgard Schielová
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 2002
Počet stran: 280 + 16 čb. přílohy

Kolik dávám bodů: 10/10

Z německého originálu "Stephanie - Kronprinzessin im Schatten von Mayerling", vydaného nakladatelstvím Deutsche Verlag-Anstalt, Sttuttgart v roce 1978 přeložil Rudolf Řežábek.
Anotace:
Nové zpracování životních osudů belgické princezny Stefanie od jejího neradostného dětství, přes nepříliš šťastné manželství s rakouským korunním princem Rudolfem, synem Františka Josefa I. a Alžběty, až po konec nadějím na císařskou korunu po tragické Rudolfově smrti. Kniha líčí Stefaniino postavení v císařské rodině a na vídeňském dvoře, vztah k dceři Alžbětě a novou lásku a nerovný sňatek s uherským hrabětem Lónyayem. Biografie dává autorce prostor přiblížit dějiny tohoto období, s nimiž jsou osudy princezny úzce spjaty.

Ukázka z knihy:
Princezna seděla zpříma v posteli s pohledem strnule upřeným na dveře své ložnice. Každou chvíli sem museli vrazit.
Bylo 2. května 1945. Válka doznívala. 6. března začala šestá tanková armáda SS poslední německou ofenzivu u Plattensee. Po dvanáctidenním boji ji rudá armáda donutila k ústupu. Dnem i nocí míjely zástupy uprchlíků zámek. Pro Lónyayovy už bylo pozdě na útěk. Stefanii bylo osmdesát let. Sužovaly ji nemoci stáří i věčné nervové vypětí. Útěk odmítla v době, kdy snad na něj byl ještě čas. Už jednou s Elemérem prchali. To bylo roku 1919, když Béla Kun vyhlásil v Maďarsku komunistickou republiku. Tehdy Lónyayovi úprkem emigrovali do Švýcarska. Synovec Karel jim pohlídal majetek a zámek. Tentokrát tu zůstali. "Rusové jsou taky lidi," podotkla kněžna.
Přikrývka se vysoko vzdouvala nad hubeným tělem. Na poslední chvíli uprchly z vesnice dvě mladé dívky a uchýlily se na zámek. Churavá Stefanie je bez rozmýšlení schovala pod přikrývku. Kníže seděl se zralým klidem starého muže vedle postele své manželky, v pozadí stál mladý dvorní kaplan.
A pak najednou byli Rusové v zámku. Všichni je slyšeli lomozit dole v hale. Vykřikovali rozkazy a ohlušivě se smáli. Pak zadupaly jejich holínky na schodišti. Vojáci zabouchali na dveře a prudce je rozrazili. První vpadl do ložnice s namířeným samopalem. Ostatní se tlačili za ním.
To, co spatřili, je ohromilo. Stará princezna seděla v posteli, hleděla na ně a naprosto klidně se pokřižovala... A pak znovu... Jako by do ložnice vstoupil sám Spasitel.
První voják se zarazil a upřeně zíral na princeznu. Ostatní rovněž tiše stanuli za ním. Nikdo nepronesl ani slovo. Všichni pozorovali starou ženu se zapřísahavě zdviženýma rukama.
Jeden voják přistoupil k posteli a zvedl nápadně se vzdouvající přikrývku. Když spatřil dívky, zase ji spustil. Potom se otočil a vykročil ke dveřím. Ostatní ho následovali...

Moje hodnocení:
Velmi povedená knížka mapující mnohdy velmi pohnuté osudy rakouské korunní princezny.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.