Nemilované královny

31. srpna 2009 v 18:00 | Jana K |  Další knihy s historickou tematikou
Podtitul: Manželské tragédie evropských panovnických dvorů
Autor: Helga Thoma
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2002
Počet stran: 224, obsahuje čb. příl.

Kolik dávám bodů:

Z německého originálu "Ungeliebte Königin", vydaného nakladatelstvím Verlag Carl Ueberreuter, Wien v roce 2000 přeložila Pavla Lutovská.
Anotace:
ANNA BOLEYNOVÁ A KATEŘINA HOWARDOVÁ
Rozvod na popravišti

MARIE LUISA ORLEÁNSKÁ
A MARIE ANNA FALC-NEUBURSKÁ
Tanec mrtvých a šílenství čarodějnic

ALŽBĚTA KRISTÝNA BRUNŠVICKÁ
"Raději nejhorší berlínskou děvku..."

ISABELA PARMSKÁ A JOSEFA BAVORSKÁ
Oběti státu

LEOPOLDINA RAKOUSKÁ
"Slyš ten křik..."

STEFANIE BELGICKÁ
"Jeho smrt mě osvobodila"

MARIE KRISTÝNA RAKOUSKÁ
Druhá volba

Za blýskavou nádherou a přepychem královských paláců se často skrývalo neštěstí a utrpení - manželské tragédie, jejichž oběťmi byly především ženy. Budoucí královny nerozhodovaly o svých životních druzích a sňatky ve státním zájmu vyvolávaly mezi partnery nenávist. Ale i svatby z lásky mnohdy končily špatně, když manželka nesplnila "základní povinnost" a nepřivedla na svět následníka trůnu. O tom svědčí případ anglického krále Jindřicha VIII., který svou první ženy Kateřinu Aragonskou zavrhl, protože mu neporodila syna, a dychtil již po Anně Boleynové. Tu však, jakmile se jí nasytil, poslal na popraviště. Podobně skončila i jeho pátá žena Kateřina Howardová.
Jiné panovnice sice nezaplatily životem za to, že nesplnily očekávání do nich vkládaná, avšak osud k nim nebyl o nic přívětivější. Josefa Bavorská, která se upřímně snažila získat náklonnost svého manžela císaře Josefa, sklidila jen hrubost a pohrdání. Leopoldina Rakouská musela v daleké Brazílii snášet od krále Pedra I. dokonce fyzické týrání, zatímco manželské peklo korunního prince Rudolfa a Stefanie Belgické bylo poznamenáno duševním strádáním a vzájemným nepochopením. Většina těchto žen zmizela v temnotách dějin, některým se však podařilo prosadit a spoluvytvářet politiku své doby. Například jméno Anny Boleynové je úzce spjato s počátkem reformace v Anglii, Brazílie vděčí za svou nezávislost vlivu Leopoldiny Rakouské a Marie Kristýna z rodu Habsburků dovedla jako regentka Španělsko do 20. století.

O autorce:
Helga Thoma se narodila v Klosterneuburgu v Dolních Rakousích. Vystudovala romanistiku a germanistiku ve Vídni. Od roku 1994 se živí výhradně jako spisovatelka. Euromedia group vydala její historické biografie Z trůnu na popraviště a Láska, moc a intriky.

Moje hodnocení:
Bude doplněno.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.