Ferdinand Maxmilián Habsburský

28. srpna 2009 v 16:00 | Jana K |  Knihy o císaři Franzi Josefovi a jeho bratrech
Podtitul: Soukromé dopisy mexického císaře a jeho rodiny
Poprvé zveřejněná korespondence Habsburků
Autor: Gabriele Praschl-Bichlerová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2008
Počet stran: 232 + 16 čb. příl.

Kolik dávám bodů: 7/10

Z německého originálu "Ich bin bloß Corvetten-Capitän", vydaného nakladatelstvím Verlag Carl Ueberreuter, Wien v roce 2006 přeložil Jiří Vodvárko.
Anotace:
Poprvé zveřejněná soukromá korespondence Habsburků

Na veřejnosti vystupoval mexický císař Maxmilián jako "hrdý Španěl", jako Jeho Výsost princ, později jako vznešený vládce. V soukromí však byl velmi citlivý a zranitelný.

Z obsáhlé, doposud nepublikované soukromé korespondence Habsburků zveřejňuje autorka v této knize poprvé dopisy mexického císaře Maxmiliána a jeho příbuzných. Lehkou rukou psané, zčásti velmi zábavné dokumenty nám dávají nahlédnout nejen do soukromí Habsburků, ale i do neznámých aspektů jejich osobností.
Týká se to jak císaře Maxmiliána, tak i jeho bratra císaře Františka Josefa I., matky arcivévodkyně Žofie a švagrové císařovny Alžběty. S těmito dvěma dámami je také spojeno zřejmě nejsenzačnější odhalení: jejich vztah byl totiž velmi harmonický…

Zapomeňte na vše, co jste o Habsburcích doposud věděli nebo slyšeli! V tomto ojedinělém vydání zatím nezveřejněné soukromé korespondence se rakouská císařská rodina představuje osobně. A to tak intimně, "vídeňácky", bezstarostně a vesele, tak láskyplně zvláště k dětem, jak lze pouze v nejužším rodinném kruhu.
Autorka pročetla několik tisíc dopisů císaře Maxmiliána a jeho rodiny, které byly 150 let drženy pod zámkem. Jsou to dopisy výlučně soukromého charakteru. Prozrazují mnoho dosud neznámých detailů z každodenního života císařské rodiny, jejíž členové se v soukromí vyjadřovali velmi otevřeně a nenuceně. S takovou upřímností, jaká je možná jen "za zavřenými dveřmi", takže se nic nedonese nepovolaným uším (komorných a komorníků, tajemníků, dvořanů a dvorních dam).

Čtivé, velmi zábavné dokumenty nám však nepřibližují pouze do soukromí císaře Maxmiliána, císaře Františka Josefa I., císařovny Charlotty, císařovny Alžběty a mnoha dalších, ale obsahují rovněž brizantní politické detaily. Zveřejnění tohoto díla si nepochybně vynutí určité korektury profilu osobnosti císaře Maxmiliána i jeho příbuzných.

O autorce:
Gabrielle Praschl-Bichlerová narozena 1958 ve Vídni. Vystudovala dějiny literatury a umění, napsala řadu knih o Habsburcích a jiných historických tématech. Pravidelně pořádá výstavy ke kulturním dějinám. Kromě toho se zabývá dekorativním malířstvím a zhotovuje kopie italských nástěnných maleb ze středověku, renesance a baroka.


Moje hodnocení:
Bude doplněno.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Adéla Adéla | Web | 28. srpna 2009 v 18:54 | Reagovat

Knížku jsem četla asi před měsícem u musím říct, že mě dosti zaujala. Moc jsem mi líbilo, že jsou zde korespondence. Ze začátku mi knížka přišla lehce nezáživná, ale poté dostala správný náboj a bylo moc hezké počtení.

2 Margita Margita | Web | 31. srpna 2009 v 13:26 | Reagovat

To zní velmi zajímavě. Asi si ji přečtu.

3 Sisssi Sisssi | 18. prosince 2011 v 12:13 | Reagovat

Je úžasné, že je někdo konečně ochoten zveřejnit soukromou korespondenci Habsburků a spol.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.