Srpen 2009

První rok erzsebet-kiralyne blogu

6. srpna 2009 v 0:00 | Jana K |  O blogu
Přesně před rokem touhle dobou vnikl tento blog a byl zveřejněn první článek. Ani se to nezdá, tak rychle to uběhlo. Za ten rok byl blog neustále rozšiřován, rostl a postupně se vyvíjel.
Vlastně až teď si uvědomuji, že jsem tu v počátcích blogu ani nenapsala nic na úvod, co od blogu očekávat a podobné věci, jak se to obvykle píše. Třeba jsem vůbec neprozradila to, jak mě vlastně napadlo pustit se do blogu zrovna o císařovně Alžbětě. Ten nápad přišel v červenci loňského roku, kdy jsem právě četla Deník Marie Valerie - a nějak jsem se začala ztrácet v tom množství nejrůznějších příbuzných z velké habsburské a wittelsbašské rodiny. Tak mě napadlo vytvořit blog nejen o samotné císařovně, ale i o jejích četných, bližších i vzdálenějších příbuzných. Samozřejmě, že blogů o krásné Sisi najdeme spousta a také jsem jich hodně prošla, než jsem se v loňském srpnu pustila do tvorby blogu vlastního.
Chtěla jsem, aby se můj blog alespoň trochu odlišoval a přinesl vždycky něco nového - nebo alespoň něco, co na jiných blozích nenajdeme. Jestli se mi to podařilo, musíte posoudit Vy, návštěvníci mého blogu.
Vám všem, ať již pravidelným návštěvníkům, nebo Vám, co sem jen občas nakouknete i Vám co jste zde právě poprvé bych chtěla poděkovat za návštěvu a doufám že se na můj blog budete nadále rádi vracet. Jistě jste stejného či podobného názoru jako já, že císařovna byla výjímečná žena, jejíž legenda přetrvala až do dnešních dnů a my se s ní rádi budeme vracet do císařské Vídně, do dob, které již dávno odvál čas...
Císařovna Alžběta
Sisi

Syn Maxe Emanuela Siegfried

5. srpna 2009 v 20:00 | Jana K |  Siegfried August

Siegfried August

Narozen: 10. 7. 1876 v Bambergu
Zemřel: 12. 3. 1952 v Mnichově
Dynastie: Wittelsbachové
V roce 1902 byl Siegfried krátce zasnouben s dcerou arcivévody Karla Ludwiga Marií Annunziatou, zasnoubení však bylo zrušeno kvůli známkám duševní choroby u Siegfrieda.

Arcivévoda Karl Ludwig na fotografiích a obrazech

5. srpna 2009 v 18:00 | Jana K |  Fotografie a obrazy Karla Ludwiga
Mladý arcivévoda na fotografii z roku 1861.
Karl Ludwig na portrétní fotografii.
Arcivévoda v pozdějším věku.
Arcivévoda Karl Ludwig na litografii Vincenze Katzlera.
Arcivévoda na fotografii se svým nejstarším synem Franzem Ferdinandem.
Karl Ludwig se svým vnukem Karlem, pozdějším císařem, který byl potomkem jeho druhého syna Otty.
Karl Ludwig v rodinném kruhu. Zleva Franz Ferdinand, Elisabeth Amalie, Ferdinand Karl, Maria Annunziata a třetí manželka Karla Ludwiga Maria Therese von Braganza. Fotografie vznikla 28. 2. 1896 v Káhiře, kam celá rodina přijela za arcivévodou Franzem Ferdinandem, který plavbou po Nilu zakončil své léčení.
Starý arcivévoda Karl Ludwig.

Památník císařovny Alžběty na Korfu

4. srpna 2009 v 19:00 | Jana K |  Sochy a památníky císařovny Alžběty
Socha císařovny Alžběty, která stojí u vily Achilleion na ostrově Korfu ve Středozemním moři, kde císařovna ráda pobývala v pozdějších letech.

Ludvík II., král bavorský

3. srpna 2009 v 17:00 | Jana K |  Knihy o Wittelsbaších
Autor: Werner Richter
Nakladatelství: Orbis
Rok vydání: 1995
Počet stran: 304 + 8 čb. příl.

Kolik dávám bodů: 5/10

Z německého originálu "Ludwig II., König von Bayern", vydaného nakladatelstvím F. Bruckmann K. G. v Mnichově v roce 1993 přeložila Věra Macháčková-Riegerová.
Anotace:
Osud bavorského krále Ludvíka II. (nar. 1845) připomíná trochu podivínskou, ale velmi kultivovanou osobnost našeho císaře Rudolfa II. Ludvík nebyl schopným ani úspěšným panovníkem a navíc vládl v době, kdy vzrůstající pruská moc ovládala už fakticky celé Německo (pruský král Vilém se roku 1871 stal německým císařem a Bavorsko ztratilo svou suverenitu).
Ludvík unikal do světa umění, budoval si fantastické zámky, které plnil bohatými uěleckými sbírkami, pořádal romantické stavnosti inspirované středověkými mýty. Byl velkým obdivovatelem a mecenášem Richarda Wagnera a do dějin hudby se zapsal tím, že především s jeho podporou bylo v letech 1872 - 1876 postaveno proslulé hudební divadlo v Bayreuthu. Byl příbuzným i přítelem rakouské císařovny Alžběty (známé jako Sissi) a je zajímavé, že určité rysy podivínství a nechuti k praktickým stránkám života měli oba společné.
V osmdesátých letech se u Ludvíka II. stále výrazněji projevovala duševní choroba a 10. 6. 1886 byl prohlášen za neschopného vlády. O tři dny později se utopil ve Starnberském jezeře. Mnohé nasvědčuje tomu, že šlo o sebevraždu.

O autorovi:
Werner Richter (1888 - 1969) byl známý německý historik a novinář. Spolupracoval s významnými německými deníky a časopisy a byl autorem řady esejů a knih. Životopis krále Ludvíka II. je jeho nejúspěšnějším a nejčtenějším dílem - kniha se během několika desetiletí dočkala dvanácti vydání (postupně doplňovaných a rozšiřovaných).

Moje hodnocení:
Jedná se o standartní životopis tohoto "pohádkového krále", který mě ale moc nezaujal. Na můj vkus obsahuje mnoho stran líčení tehdejší politické situace, které je nezáživné a místy docela nudí. Raději bych si přečetla nějaké zajímavosti o králi, nebo o jeho fantastických stavbách, ale o těch v knize moc napsáno není. Jelikož jsem už před touto knihou četla Životopis Ludvíka II. od Grega Kinga tak jsem se ani mnoho nového nedozvěděla a i celkově mi kniha od Grega Kinga přijde zajímavější. Zajímavé také je rozdílný postoj obou autorů na královu smrt. Zatímco Greg King ve své knize uvádí, že Ludvík se pravděpodobně utopil při svém útěku z Bergu, Werner Richter poměrně jednoznačně tvrdí, že šlo zcela jistě o sebevraždu. Jak to bylo doopravdy nám už asi žádný Ludvíkův životopisec nedokáže prozradit a příčina Ludvíkovy smrti zůstane navždy zahalena tajemstvím.