Velcí panovníci rodu habsburského

2. července 2009 v 0:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Podtitul: 700 let evropské historie
Autor: Friedrich Weissensteiner
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: první vyd. 1996, druhé vyd. 3/2013
Počet stran: 312 + 16 obr. příl.

Kolik dávám bodů: 5/10

Z německého originálu "Grosse Herrscher des Hauses Habsburg", vydaného nakladatelstvím R. Piper GmbH & Co. KG, München v roce 1995 přeložil Milan Churaň.
Anotace:
RUDOLF HABSBURSKÝ - VÉVODA RUDOLF IV. - FRIEDRICH III. - MAXMILIÁN I. - KAREL V. - RUDOLF II. - LEOPOLD I. - KAREL VI. - MARIE TEREZIE - FRANTIŠEK I. - FRANTIŠEK JOSEF I. - KAREL I.

Žádná jiná dynastie neovlivnila evropské dějiny tak jako Habsburkové. Friedrich Weissensteiner představuje dvanáct nejvýznamnějších habsburských panovníků v živě napsaných zajímavých životopisných portrétech a zároveň vytváří barvitý obraz kulturních a politických dějin Evropy.

Čím by byly evropské dějiny bez "posledního rytíře" Maxmiliána I., císaře Karla V., nad jehož říší slunce nezapadalo, Marie Terezie, velké soupeřky pruského krále, nebo Františka Josefa, který panoval takřka sedmdesát let? Všichni pocházeli z rodu, jenž po sedm století rozhodoval o osudech Evropy víc než kdokoliv jiný - z rodu Habsburků. Ve své nové knize Friedrich Weissensteiner, znalec rakouských dějin, přestavuje dvanáct nejoslnivějších osobností habsburské dynastie. Jako perly na šňůrku řadí vedle sebe portréty panovníků, kteří významně zasáhli do dějin, a vede tak čtenáře od pozdního středověku až do 20. století. Začíná prvním habsburským římsko-německým císařem, rudolfem I., a končí posledním císařem, Karlem I., který musel po rozpadu monarchie odejít do exilu. Autor se nezabývá pouze politickou kariérou jednotlivých vládců, ale zajímají ho především jako lidské osobnosti. Vypráví i o jejích soukromých osudech a barvitě líčí dvorské poměry té které doby. Podařilo se mu tak vytvořit plastický obraz téměř 700 let trvajících kulturních a politických dějin Evropy.

O autorovi:
PhDr. Friedrich Weissensteiner se narodil v roce 1927 v Großpertholzu. Dlouhá léta působil jako ředitel gymnázia ve Vídni. Jeho knihy o rakouských dějinách a zvláště o Habsburcích ho proslavily i za hranicemi Rakouska. Nakladatelství Ikar vydalo jeho bestseller Dcery Marie Terezie.


Moje hodnocení:
Hodně obsáhlá spíše náročnější kniha. Určitě se jí nedá upřít zajímavost - dozvíme se mnohé, ale je z ní cítit nezáživnost a jakási "učebnicovost", která některými místy až začíná nudit. Mě spíše nezaujala, neb se jedná, jak je už zmíněno v anotaci o výběr habsburkých panovníků z celé, takřka sedm set let trvající vlády a mé zaměření je poněkud užší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lin lin | 9. března 2011 v 9:59 | Reagovat

hovno tu mate

2 TERKA Z. TERKA Z. | 5. června 2012 v 18:57 | Reagovat

nevíte kdo byl nejvýznamnější z rodu Habsburků na českém trůně????

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.