Kateřina Schrattová

22. července 2009 v 12:00 | Jana K |  Knihy o císaři Franzi Josefovi a jeho bratrech
Podtitul: Císařova tajná žena
Autor: Georg Markus
Nakladatelství: Ivo Železný
Rok vydání: 1997
Počet stran: 210 + 24 čb. příl.

Kolik dávám bodů: zatím jsem nečetla

Z německého originálu "Katharina Schratt, Die heimliche Frau des Kaisers", vydaného nakladatelstvím Amalthea-Verlag, Wien v roce 1982 přeložila Zuzana Soukupová.
Anotace:
Kateřina Schrattová - byla milenkou, nebo právoplatnou manželkou rakouského císaře? - Rozhodně byla jednou z nejpopulárnějších hereček a nejpozoruhodnějších žen své doby, a třicet let trvající vztah císaře Františka Josefa I. a herečky Dvorního divadla se stal bezmála legendou. Georg Markus dokázal metodou téměř detektivní objevit a dešifrovat nečitelné koncepty dopisů Schrattové císaři, čerpal z archivů, vedl rozhovory s praneteří Schrattové i s dalšími pamětníky. Shromáždil i svědecké výpovědi stvrzující, že po smrti císařovny Alžběty, milované a nešťastné Sissi, i manžela léta formálně provdané herečky tato společensky nerovná a tak svorná dvojice uzavřela tajný církevní sňatek, takzvaný "sňatek svědomí". Kniha je nejen portrétem pozoruhodné ženy, obdivované i panovníkem německým a bulharským, jedinečné herečky a vášnivé hazardní hráčky, ale současně svědectvím o posledních létech uhasínající slávy habsburské říše, novým pohledem na osud panovníka u nás často i vysmívaného, i připomínaného s jistou nostalgií. Dýchne na nás atmosféra staré Vídně, ožívá před námi každodenní skutečnost vztahu dvou lidí, známých už jen ze zašlých podobizen...

Moje hodnocení:
Doplním.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Adéla Adéla | Web | 22. července 2009 v 18:38 | Reagovat

Ahoj, nemáš někde v Pc uložené nějaké fotografie Stefanie, dcery Erzsi v dospělosti??? Já jsem našla jen jednu a připadalo mi, že je dost podobná Sisi. Tak jsem se chtěla přesvědčit i na jiných fotkách.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.