Dvě nevěsty pro císaře

2. července 2009 v 12:00 | Jana K |  Knihy o císařovně Alžbětě
Podtitul: Sissi a její sestra Nené
Autor: Sigrid-Maria Grössingová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2002
Počet stran: 224

Kolik dávám bodů:

Z německého originálu "Zwei Bräute für einen Kaiser", přeložila Věra Houbová.
Anotace:
Tragický příběh bavorských princezen Alžběty-Sissi, pozdější rakouské císařovny, a její sestry Heleny-Nené, jíž historické biografie doposud nevěnovaly příliš pozornosti, ačkoli její život nebyl o nic méně zajímavý než notoricky známý osud Alžběty. Autorka mnoha úspěšných historických biografií na základě nových pramenů zachycuje a uvádí do souvislostí osudy dvou prominentních žen ve vzrušené atmosféře poloviny 19. století.

Helenu, dceru bavorského vévody Maxmiliána, čekalo ve věku devatenácti let překvapení - byla vybrána jako nevěsta pro rakouského císaře. Plán nicméně selhal, neboť František Josef se při setkání v lázních Ischl bezhlavě zamiloval do její teprve patnáctileté sestry Alžběty a proti matčině vůli se s dívkou, která vešla do dějin jako Sissi, oženil. Postavení císařovny však Alžbětě nepřineslo štěstí a ani Nené, jak doma přezdívali Heleně, nedosáhla v krátkém manželství s korunním princem Thurn-Taxisem trvalého naplnění. Sestry, vychované v uvolněné atmosféře na zámku Possenhofen, nikdy nepřestaly narážet na svazující pouta dvorské etikety. Každá z nich se pokoušela nalézt východisko a útěchu po svém - Sissi v umění a nekonečných cestách, Nené v náboženství a svědomité péči o rodinný majetek.
Nevšední biografie paralelně líčí a konfrtontuje osudy dvojice žen, které sdílely tragický úděl těch, jejichž životy neřídí soukromé představy a přání, ale společenské role a konvence.

O autorce:
Dr. Sigrid-Maria Grössingová se narodila 5. 6. 1939 v bavorském Sulzbach-Rosenbergu. Studovala ve Vídni a Salcburku germanistiku a historii. Řadu let působila jako středoškolská učitelka v Rakousku a Německu. Od roku 1986 se věnuje výhradně spisovatelské kariéře. Všechny knihy se setkaly s nebývalým úspěchem. Euromedia Group vydala její historické biografie Císařovna Alžběta a její muži; Silné ženy, slabí muži a Ženy kolem Karla V.

Moje hodnocení:
Nečetla jsem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kateřina Kateřina | Web | 18. července 2009 v 9:59 | Reagovat

Tuhle knížku jsem měla možnost přečíst a můj názor, je že je velmi zajímavá...doporučuju přečíst :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.