Svatba císařovny Alžběty - II. část

23. dubna 2009 v 8:00 | Jana K |  Zajímavosti o císařovně Alžbětě
Na následující den, to byla neděle 23. dubna 1854 byl dle ceremoniálu naplánován oficiální slavnostní vjezd budoucí císařovny do hlavního města a Hofburgu.
Portrét mladé budoucí císařovny Alžběty.

Sisi, která si ani nestačila odpočinout od úmorného a nekonečného předešlého dne, vzbudili hned brzy ráno, protože příprava její toalety zabrala celé hodiny. Služky a komorné se při přípravě činily, nic nesmělo být ponecháno náhodě. Sisi na sobě měla překrásné šaty a ve vlasech se jí skvěl nádherný diamantový diadém. Sisi a celý její doprovod dojel k bývalému městskému zámku Marie Terezie, kde na ni a její matku, vévodkyni Ludoviku, čekal luxusní zlatý kočár s velkými okny a s výzdobou výplní od malíře Rubense, tažený osmi nádherně vyšňořenými lipicány. Opět byl uspořádán mohutný triumfální průvod, který celou Vídeň, jejíž veškeré obyvatelstvo bylo snad ten den na nohou, oslnil barokním leskem. Před kočárem, ve kterém seděla Sisi, jeli na koních císařští a královští trubači, vedle kočáru kráčeli lokajové a za nimi následovala garda ve svátečních uniformách.
Slavnostní vjezd Alžběty do Hofburgu v neděli 23. dubna 1854.

Ulice, kudy kočár projížděl lemovaly tisíce lidí, znělo provolávání slávy mladé budoucí císařovně a celý národ spontánně jásal. Ale vyděšená mladá nevěsta, která se měla dle ostatních radovat ze svého štěstí a rozdávat úsměvy tu velkolepou slávu a nádheru vůbec nevnímala a byla na konci psychických sil. Otřásaly jí záchvaty pláče a obličej měla bolestně stažený, když ji kočár vezl vídeňskými ulicemi do centra habsburské moci. Průvod pokračoval přes nový most, který od oné chvíle nesl Alžbětino jméno a zamířil k městským hradbám a jel dále po Kärtnerstrasse přes Graben, Kohlmarkt až ke kostelu svatého Michala.
Po nekonečně dlouhé době, jak to Sisi alespoň připadalo, dorazil kočár před Hofburg. Tato impozantní rezidence už šest století sloužila Habsburkům. Sisi, která nebyla zvyklá být středem pozornosti se při vystupování z kočáru přihodila velká nepříjemnost. Zakopla a zachytila diadémem o rám dveří kočáru a málem upadla, naštěstí se jí v poslední chvíli podařilo diadém na hlavě udržet ale ve tvářích přihlížejících se dalo vyčíst pohrdání nad nešikovností mladé bavorské princezny. Následovalo další velkolepé uvítání, na Sisi tu čekal Franz Josef. V Hofburgu si Sisi prohlédla byty, které budou obývat a jež z velké části zařizovala císařova matka arcivévodkyně Sophie. Byty zahrnovaly 26 přepychově zařízených místností, jež však tvořily jen nepatrnou část Hofburgu, kde je jich dohromady 1500.
Pamětní list k příležitosti císařského sňatku.
Pamětní mince města Vídně k císařskému sňatku.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Adéla Adéla | 23. dubna 2009 v 8:25 | Reagovat

Ten první obrázek se Sisi v kočáře nepochází z její svatby, ale z uherské korunovace.

2 Jana K Jana K | E-mail | Web | 24. dubna 2009 v 16:57 | Reagovat

[1]: Díky za upozornění, taky jsem nad tím obrázkem váhala, našla jsem ho jednou s textem že je ze svatby, ale nějak se mi to nezdálo... Tak už jsem ho dala pryč.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.